Znáte malinoostružiníky?

Rod ostružiníků je velmi bohatý, ačkoli na zahradách se většinou pěstují jen dva jeho zástupci – maliníky a ostružiníky. Kromě nich ale najdete i méně známé druhy, jejichž plody jsou také jedlé.

Těmi nejzákladnějšími a také nejznámějšími kříženci z rodu Rubus jsou malinoostružiníky, které vznikly křížením maliníků a ostružiníků. Často se označují také jako tayberry – ovšem špatně. Tayberry je totiž název jedné konkrétní odrůdy. Na trhu najdete podobných kříženců celou řadu a každý má trochu jiné vlastnosti. Liší se od sebe třeba velikostí a chutí plodů, jiné zase nemají trny, což zjednodušuje sklizeň. Pokud uvažujete o jejich pěstování, zde je nabídka odrůd, které můžete koupit v ovocných školkách nebo internetových obchodech.

 

’LOGANBERRY’

Tato odrůda byla vyšlechtěna už před sto lety soudcem Loganem v Kanadě a stala se základem pro další křížení. Malinoostružiníky rostou středně, jejich trnité výhony bývají dlouhé kolem dvou a půl metru. Velké tmavě červené plody dozrávají zpravidla od poloviny července do konce srpna.

U této odrůdy se setkáte se dvěma klony, jeden se označuje jako LY59 AGM, druhý L654 AGM. První má silně rostoucí trnité výhony a vzhledem spíš připomíná ostružiníky. Naopak plody zase vypadají jako maliny, jen jsou větší a mají výraznější chuť. K přímé konzumaci sice nejsou moc vhodné, ale uvaříte z nich marmelády, šťávy a další výborné výrobky. Druhý klon se snadno pěstuje a je bez trnů, proto se s ním setkáte na zahradách častěji. Zcela zralé plody tmavě červené barvy připomínají velké maliny. K výhodám tohoto keře patří i dlouhá doba sklizně.

 

’TAYBERRY’

Tato základní odrůda dala jméno celé skupině kříženců maliníků a ostružiníků. Někdy se označuje i jako ’Tayberry AGM’. Dorůstá do výšky zhruba dva a půl metru, výhony pokrývají trny. Je velmi úrodná. Velké tmavě fialové plody dozrávají od poloviny července do srpna, mají dobrou, aromatickou a šťavnatou chuť. Keř se nehodí do chladnějších lokalit, může v zimě namrzat. Známý a rozšířený je klon ’Buckingham Tayberry’ – od mateřské rostliny se liší snad jen tím, že je bez trnů.

 

’BOYSENBERRY’

’Boysenberry’ je poměrně známá odrůda, která vznikla křížením odrůdy ’Loganberry’ s ostružiníkem a maliníkem. Keře mívají výšku kolem dvou a půl metru a jejich větve jsou plné silných trnů. Velké tmavě fialové plody dozrávají v průběhu července a srpna, svým protaženým tvarem připomínají velké maliny, a naopak chutnají po lesních ostružinách. Tento keř je vhodný i do písčité půdy, velmi dobře odolává suchu.

 

’COREANO’

Tato atraktivní odrůda pochází z druhu Rubus tricolor. Vyšlechtěna byla ve východní Asii, odkud se postupně rozšířila až do Evropy. Jde o poléhavý keř, který se dá pěstovat i bez opory, může zakrývat a zároveň zpevňovat svahy nebo růst pod ovocnými stromy. Sklízíte z něj oranžovočervené plody sladkokyselé chuti.

 

’DORMANBERRY’

V chladných oblastech nebo i mírném polostínu můžete pěstovat odrůdu ’Dormanberry’, která svým růstem připomíná běžné ostružiníky, tedy tvoří rozložité keře. Sklízíte však středně velké krásně červené plody, které mají sladkou chuť.

 

’GOLDENBERRY’

Tato odrůda je velmi nízká, tvoří jen asi půlmetrové poléhavé keře. Zhruba centimetrové plody mají žlutou barvu, svou chutí ale připomínají maliny. Rostlina potřebuje slunečné místo.

 

MALINOJAHODA

I když by se podle jména mohlo zdát, že jde o křížence jahodníku a maliníku, ve skutečnosti jde o ostružinojahodu (Rubus illecebrosus). Rostlina dorůstá do výšky necelého metru, výhony má pokryté malými, ale za to velmi ostrými a pevnými trny. Lze ji použít i do volně rostoucích jedlých živých plotů. Plody má červené a velké jako jahoda, se specifickou chutí, které lze konzumovat přímo nebo je zpracovat v kuchyni. Na zimu nadzemní část keře odumírá, na jaře ale opět obráží.

 

’MEDANA’

Jde o poměrně známý kultivar malinoostružiníku, který byl vyšlechtěn už v roce 1962. Výhony keřů běžně dosahují délky až tři metry. Plody v barvě tmavá bordó dozrávají od poloviny července do konce srpna a jsou velké tři až čtyři centimetry. Mají aromatickou a dobrou chuť, a pokud se vám je nechce zpracovávat, můžete je i zamrazit. Často se to hodí, protože z jednoho keře sklízíte až čtyři kilogramy malinoostružin. Odrůda velmi dobře odolává virovým onemocněním.

 

’SOFIA’

Sladká a odolná odrůda ostružiníku arktického (Rubus arcticus) bývá vysoká jen třicet centimetrů. Má slabé, mírně ochlupené zelenohnědé výhony. Na rozdíl od běžných ostružiníků kvete fialově a dává menší až středně velké červené a velmi sladké plody. Také ona po sezoně zatahuje do země a nově obráží až na jaře. Hodí se do malých zahrad i pro pěstování v nádobách.

 

’VARIEGATA’

Jde o atraktivní odrůdu ostružiníku s chutnými jedlými plody a vybarvenými listy – jsou zelené s bílými okraji. Díky tomu patří ’Variegata’ mezi rostliny vhodné tam, kde se nedělají rozdíly mezi okrasnou a užitkovou zahradou. Dorůstá do výšky dva až tři metry. Potřebuje místo na slunci.

 

’WINEBERRY’

Tento tradiční japonský ostružiník (Rubus phoenicolasius) se postupně začíná prodávat i u nás. Podobá se našim ostružiníkům, tvoří keře vysoké dva až tři metry, výhony mají drobné ohebné trny. Oranžové plody s vysokým obsahem vitaminu C se po dozrání vybarvují do červena. Jsou výrazně lesklé, sladké a velmi dobré.

 


Text: kom; foto: archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek