Vylisovaná krása

Jak ale správně vylisovat rostliny a udělat z nich obrázek, abyste zbytečně neplýtvali materiálem a svojí energií? Máme pro vás několik užitečných rad, tipů a triků.

Dříve se rostliny lisovaly především pro herbáře. I dnes si můžete vytvořit vlastní herbář, častěji se ale rostliny a zvláště jejich květy lisují pro další výtvarné použití. Vytvářejí se z nich například přání, koláže, paspartované obrázky či drobné dárky. Na rozdíl od sušení je lisování prostorově méně náročný koníček – potřebujete jen malý lis nebo pár tlustých a těžkých knih a dostatečnou zásobu savého papíru.

Vhodné rostliny

Při výběru rostlin pro lisování platí trochu jiná pravidla než při jejich sušení. Na rozdíl od sušení, k němuž jsou vhodné rostliny s pevnou stavbou těla a nízkým obsahem vody, jsou polosuché květy pro lisování nevhodné – nelze je totiž vyrovnat do plochy. Úspěšní budete naopak s jemnými květy výrazných barev a tvarů, které vyniknou i v ploše. Pozor ale, neměly by mít výrazný semeník, který by nešel zploštit.
K lisování jsou vhodné macešky, fialky, ostrožky, zvonky, rozrazily a při dostatečné péči lze vylisovat i problematické cibuloviny, jako jsou konvalinky nebo tulipány. Krásně vypadají také vylisované listy, které se mohou stát i vyučovací pomůckou pro děti.

Potřeby pro lisování

Lis na květiny je u nás k dostání buď jako učební pomůcka, nebo kreativní sada pro děti. Zručnější kutil si ho ale jistě zvládne vyrobit i sám.
Savé papíry koupíte v papírnictví (10 listů A4 stojí asi 25 Kč). Lisované rostliny je nutné občas zkontrolovat, protože zatímco jemné květy se vylisují rychle, větším to trvá déle a může dojít i k jejich plesnivění. Savý papír je proto vhodné občas vyměnit. Po vyschnutí můžete papíry samozřejmě použít opakovaně, pokud ovšem nejsou špinavé.
K lisování si pořiďte také pinzetu s dlouhými čelistmi, která vám usnadní práci s rostlinami. Dobře poslouží i pinzeta na známky.

Jak postupovat při lisování

1 Rozložte rostliny pravidelně na několik listů savého papíru (třeba novin). Dávejte pozor, aby se lístky nepřekrývaly, protože by se mohly k sobě přilepit.
2 Na květiny položte několik vrstev savého papíru a zatěžkejte nějakým plochým těžkým předmětem, například tabulí silného skla nebo velkými knihami.
3 Nechte květiny schnout na dobře větraném místě, občas kontrolujte, jestli se kvítky a lístky nepřilepily na papír. Jak dlouho se budou rostliny sušit, to záleží na jejich vlhkosti a tloušťce. Rostliny zkontrolujte asi po deseti dnech a potom po každých několika dnech. V létě se květiny obvykle suší dva až tři týdny, ale v zimě to může trvat až šest týdnů.

Výroba obrázku

Když nashromáždíte dostatek materiálu, můžete přistoupit k výrobě obrázků. Nejprve si kompozici vyzkoušejte nanečisto, pak vylisované byliny lepte na podklad, nejčastěji na bílou či barevnou čtvrtku. Jak vylisovaný materiál naaranžujete, záleží čistě na vaší fantazii a umu. S křehkými rostlinkami pracujte opatrně, raději se jich nedotýkejte prsty, ale přenášejte je pomocí pinzety.
Na podklad lepte každou kytičku, každý lístek zvlášť. Používejte výhradně vyzkoušené transparentní lepidlo. Nanášejte ho jehlou nebo párátkem jen v malém množství. Zaschlý obrázek pak vložte do clip rámu. Můžete jej také překrýt samolepicí průhlednou fólií, a pak klasicky zarámovat.

Tip

Obrázky s vylisovanými rostlinami se hodí na zdi venkovské kuchyně, do prostorů schodišť, do dámských ložnic a dívčích pokojíků. Skupinu více obrázků sjednotíte rámečkem ve stejné barevnosti

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek