Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Zimolez Maackův

(Lonicera maackii)

 

Zimolez Maackův dorůstá až do pětimetrové výšky, tvarem koruny připomíná deštník. Drobné bílé květy, jejichž barva se časem mění na světle žlutou, má uspořádané po dvou. Krásné červené bobule jsou sice jedovaté, ale hezké a na keři zůstávají dlouho do zimy.

Tipy pro pěstování: Tato dřevina dobře snáší sucho a poroste i v chudých půdách. Nevadí jí slunce ani polostín. Pěstovat se dá i jako solitéra.

 

Zimolez ovíjivý

(Lonicera periclymenum)

 

Ozdobou tohoto druhu jsou bohaté žlutobílé květy, z jednoho přeslenu jich vyrůstá nejméně šest. Na keři se objevují od konce jara až do července. Zimolez ovíjivý dorůstá do výšky několika metrů, větvičky jsou duté, nevyžadují tedy silnou podporu.

Tipy pro pěstování: Tento druh potřebuje propustnou půdu s nízkým obsahem vápníku, tedy mírně kyselou, a polostín. Hodí se pro lokality s mírnou zimou.

 

Zimolez Heckrottův

(Lonicera x heckrottii)

 

Tento zimolez se pěstuje pro krásně vybarvené růžovooranžové vonné květy, které se objevují přes celé léto, obvykle až do konce září. Často je na dřevině najdete společně s plody. Keř dorůstá jen do třech až čtyřech metrů, jako opěra mu postačí pevnější treláž.

Tipy pro pěstování: Zimolez Heckrottův vysazujte na plné slunce, snese i polostín. Vyhovuje mu humózní a vlhčí půda s vyšším obsahem živin a kyselým pH.

 

Zimolez Tellmannův

(Lonicera x tellmanniana)

 

Zaujme především krásně žlutými květy na konci větviček, které jsou až pět centimetrů dlouhé a objevují se opakovaně. Vrchní pár listů je srostlý a květy skrz něj prorůstají. Liána se uplatní tam, kde je potřeba zakrýt sloupy, staré kmeny stromů nebo pergolu.

Tipy pro pěstování: Nejlépe roste v propustné humózní a dostatečně vlhké půdě na chráněném stanovišti. Dopřejte mu slunném či polostinné místo.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.