Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Zimolez Maackův

(Lonicera maackii)

 

Zimolez Maackův dorůstá až do pětimetrové výšky, tvarem koruny připomíná deštník. Drobné bílé květy, jejichž barva se časem mění na světle žlutou, má uspořádané po dvou. Krásné červené bobule jsou sice jedovaté, ale hezké a na keři zůstávají dlouho do zimy.

Tipy pro pěstování: Tato dřevina dobře snáší sucho a poroste i v chudých půdách. Nevadí jí slunce ani polostín. Pěstovat se dá i jako solitéra.

 

Zimolez ovíjivý

(Lonicera periclymenum)

 

Ozdobou tohoto druhu jsou bohaté žlutobílé květy, z jednoho přeslenu jich vyrůstá nejméně šest. Na keři se objevují od konce jara až do července. Zimolez ovíjivý dorůstá do výšky několika metrů, větvičky jsou duté, nevyžadují tedy silnou podporu.

Tipy pro pěstování: Tento druh potřebuje propustnou půdu s nízkým obsahem vápníku, tedy mírně kyselou, a polostín. Hodí se pro lokality s mírnou zimou.

 

Zimolez Heckrottův

(Lonicera x heckrottii)

 

Tento zimolez se pěstuje pro krásně vybarvené růžovooranžové vonné květy, které se objevují přes celé léto, obvykle až do konce září. Často je na dřevině najdete společně s plody. Keř dorůstá jen do třech až čtyřech metrů, jako opěra mu postačí pevnější treláž.

Tipy pro pěstování: Zimolez Heckrottův vysazujte na plné slunce, snese i polostín. Vyhovuje mu humózní a vlhčí půda s vyšším obsahem živin a kyselým pH.

 

Zimolez Tellmannův

(Lonicera x tellmanniana)

 

Zaujme především krásně žlutými květy na konci větviček, které jsou až pět centimetrů dlouhé a objevují se opakovaně. Vrchní pár listů je srostlý a květy skrz něj prorůstají. Liána se uplatní tam, kde je potřeba zakrýt sloupy, staré kmeny stromů nebo pergolu.

Tipy pro pěstování: Nejlépe roste v propustné humózní a dostatečně vlhké půdě na chráněném stanovišti. Dopřejte mu slunném či polostinné místo.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek