Bambus a rákos v zahradě

Doplňky a architektonické prvky z bambusu a rákosu působí exoticky, ale mohou zajímavě dotvářet i českou zahradu. A vydrží víc, než by se na první pohled zdálo.

Některé druhy bambusu je možné na zahradě dokonce vypěstovat a sklízet lze i vlastní rákos. Tentokrát však máme na mysli spíše bambusové a rákosové výrobky, které si můžete koupit nebo vyrobit.

Lehký a pevný bambus

Oba materiály totiž seženete v podobě hotových výrobků (především rohoží), ale i tyčí, které mohou sloužit jako stavební nebo dekorativní materiál. Podívejme se nejprve na bambus. Krásné dřevo s typickou strukturou povrchu se vyznačuje lehkostí, pevností a pružností. Má spoustu skvělých vlastností, v zemích svého hojného výskytu tvoří nenahraditelný stavební materiál a kombinace jeho předností a atraktivního vzhledu ho předurčuje i k využití v české zahradě. K čemu? V podstatě záleží na průměru bambusových tyčí. Tenké se používají především pro výrobu velmi trvanlivých a na pohled zajímavých rohoží. Ty mají rozmanité využití. Mohou sloužit jako výplně plotů a tvořit tak pohledové zástěny. Nebo je lze použít jako stínicí podhledové rohože pod průsvitné střechy pergol a verand. Zajímavě vypadají i jako součásti pergol, ať už v podobě pevných nebo odnímatelných zástěn nebo rolet. Bambusovou rohoží můžete i ozvláštnit strukturu dřevěného obložení, nebo je prostě přidělat na zeď a dodat tak třeba části altánu nebo venkovní kuchyně trochu exotiky. Rohože se vyrábějí z bambusových prutů nebo štípaného bambusu. Prodávají se obvykle ve výškách od 100 do 180 centimetrů a zpravidla v pětimetrových délkách. Rohože ze štípaného bambusu jsou zhruba o polovinu levnější.

Ploty, ohrady, pergoly

Různé možnosti využití skýtají i samostatné bambusové tyče. Ty tenké mohou posloužit jako mimořádně trvanlivé, praktické a hezké opory pro keře, stromky nebo třeba rajčata či luštěniny. Z tyčí však lze udělat i netradiční žebřík, lávku, molo u jezírka v japonském stylu nebo korýtko na vodu. Ale také plotové sloupky, nebo přímo ohradu z bambusových palisád. Jihlavská firma Ledtechnics například nabízí pro nejrůznější použití bambusovou tyčovinu v délkách od jednoho do čtyř metrů a průměrech od tří do jedenácti centimetrů. U přírodních bambusových kmenů je třeba počítat s tím, že se směrem ke kořenové části rozšiřují. Koupit však můžete i hotové bambusové ploty, nebo kombinovat bambusové tyče s rohožemi, tradičními dřevinami nebo drátěným pletivem. Bambusové tyče někdy mohou podélně praskat, což nijak zásadně neovlivňuje jejich pevnost a nosnost. Životnost bambusu prodloužíte ošetřením bezbarvým či pigmentovaným olejem s UV filtrem. Pro zahradní stavby se doporučuje obnovit tento nátěr jednou za tři roky.

Levnější rákos

Spoustu zajímavých vlastností a možností pro využití v zahradě má i rákos. Podobně jako bambus slouží především k výrobě rohoží, ale lze z něj udělat také netradiční a na pohled atraktivní střešní krytinu Rákos je méně pevný a lehčí než bambus. Rákosové rohože jsou zpravidla levnější než bambusové a vyplatí se dát pozor u některých prodejců, kteří vydávají rákosové rohože za pevnější bambus. Rákos se sice vlastnostem bambusu nevyrovná, má ale překvapivou výdrž i v exteriéru a dokáže poměrně statečně odolávat i dlouhodobému působení povětrnostních podmínek. Můžete ho tedy také použít pro stínění podhledů, dotvoření pergol, ale také jako pohledové zástěny na drátěných či laťkových plotech.
Je dobré připevnit rákosové rohože k plotu drátem potaženým vrstvou plastu a napínat při instalaci rohože na plot mezi sloupky dvojicí nových vodicích drátů, které rohož stabilizují a přidrží u stávajícího plotu. Životnost i stálobarevnost rohože prodloužíte nátěrem či nástřikem bezbarvým lakem.


Pěstování bambusu

Zahradní bambusy potřebuj í dostatek světla, tepla a místo, chráněné před severními a východními větry. Vyžadují lehkou, mírně kyselou až neutrální půdu, bohatou na živiny a organickou hmotu. Pro venkovní výsadbu se hodí spíše středně vysoké bambusy, např. Pseudosasa a Indocalamus, polostinné až stinné partie vyhovují podrostovým druhům, jako je Sasa nebo Fargesie.

 

 


Text: gur; foto: P. Veselý, Shutterstock a archiv firem

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.