Bambus a rákos v zahradě

Doplňky a architektonické prvky z bambusu a rákosu působí exoticky, ale mohou zajímavě dotvářet i českou zahradu. A vydrží víc, než by se na první pohled zdálo.

Některé druhy bambusu je možné na zahradě dokonce vypěstovat a sklízet lze i vlastní rákos. Tentokrát však máme na mysli spíše bambusové a rákosové výrobky, které si můžete koupit nebo vyrobit.

Lehký a pevný bambus

Oba materiály totiž seženete v podobě hotových výrobků (především rohoží), ale i tyčí, které mohou sloužit jako stavební nebo dekorativní materiál. Podívejme se nejprve na bambus. Krásné dřevo s typickou strukturou povrchu se vyznačuje lehkostí, pevností a pružností. Má spoustu skvělých vlastností, v zemích svého hojného výskytu tvoří nenahraditelný stavební materiál a kombinace jeho předností a atraktivního vzhledu ho předurčuje i k využití v české zahradě. K čemu? V podstatě záleží na průměru bambusových tyčí. Tenké se používají především pro výrobu velmi trvanlivých a na pohled zajímavých rohoží. Ty mají rozmanité využití. Mohou sloužit jako výplně plotů a tvořit tak pohledové zástěny. Nebo je lze použít jako stínicí podhledové rohože pod průsvitné střechy pergol a verand. Zajímavě vypadají i jako součásti pergol, ať už v podobě pevných nebo odnímatelných zástěn nebo rolet. Bambusovou rohoží můžete i ozvláštnit strukturu dřevěného obložení, nebo je prostě přidělat na zeď a dodat tak třeba části altánu nebo venkovní kuchyně trochu exotiky. Rohože se vyrábějí z bambusových prutů nebo štípaného bambusu. Prodávají se obvykle ve výškách od 100 do 180 centimetrů a zpravidla v pětimetrových délkách. Rohože ze štípaného bambusu jsou zhruba o polovinu levnější.

Ploty, ohrady, pergoly

Různé možnosti využití skýtají i samostatné bambusové tyče. Ty tenké mohou posloužit jako mimořádně trvanlivé, praktické a hezké opory pro keře, stromky nebo třeba rajčata či luštěniny. Z tyčí však lze udělat i netradiční žebřík, lávku, molo u jezírka v japonském stylu nebo korýtko na vodu. Ale také plotové sloupky, nebo přímo ohradu z bambusových palisád. Jihlavská firma Ledtechnics například nabízí pro nejrůznější použití bambusovou tyčovinu v délkách od jednoho do čtyř metrů a průměrech od tří do jedenácti centimetrů. U přírodních bambusových kmenů je třeba počítat s tím, že se směrem ke kořenové části rozšiřují. Koupit však můžete i hotové bambusové ploty, nebo kombinovat bambusové tyče s rohožemi, tradičními dřevinami nebo drátěným pletivem. Bambusové tyče někdy mohou podélně praskat, což nijak zásadně neovlivňuje jejich pevnost a nosnost. Životnost bambusu prodloužíte ošetřením bezbarvým či pigmentovaným olejem s UV filtrem. Pro zahradní stavby se doporučuje obnovit tento nátěr jednou za tři roky.

Levnější rákos

Spoustu zajímavých vlastností a možností pro využití v zahradě má i rákos. Podobně jako bambus slouží především k výrobě rohoží, ale lze z něj udělat také netradiční a na pohled atraktivní střešní krytinu Rákos je méně pevný a lehčí než bambus. Rákosové rohože jsou zpravidla levnější než bambusové a vyplatí se dát pozor u některých prodejců, kteří vydávají rákosové rohože za pevnější bambus. Rákos se sice vlastnostem bambusu nevyrovná, má ale překvapivou výdrž i v exteriéru a dokáže poměrně statečně odolávat i dlouhodobému působení povětrnostních podmínek. Můžete ho tedy také použít pro stínění podhledů, dotvoření pergol, ale také jako pohledové zástěny na drátěných či laťkových plotech.
Je dobré připevnit rákosové rohože k plotu drátem potaženým vrstvou plastu a napínat při instalaci rohože na plot mezi sloupky dvojicí nových vodicích drátů, které rohož stabilizují a přidrží u stávajícího plotu. Životnost i stálobarevnost rohože prodloužíte nátěrem či nástřikem bezbarvým lakem.


Pěstování bambusu

Zahradní bambusy potřebuj í dostatek světla, tepla a místo, chráněné před severními a východními větry. Vyžadují lehkou, mírně kyselou až neutrální půdu, bohatou na živiny a organickou hmotu. Pro venkovní výsadbu se hodí spíše středně vysoké bambusy, např. Pseudosasa a Indocalamus, polostinné až stinné partie vyhovují podrostovým druhům, jako je Sasa nebo Fargesie.

 

 


Text: gur; foto: P. Veselý, Shutterstock a archiv firem

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.