Vychytávky ke grilu

Také si nedovedete představit léto bez grilovaných dobrot? S dobrým vybavením a některými speciálními pomůckami jejich přípravu hravě zvládnete.

Při grilování budeme kromě koření a všech dalších pochutin potřebovat nejrůznější šikovné pomocníky, jako například vstřikovač marinád, misky na nakládání, teploměr, termosondu, špízy, jehly, rožně, štětečky na potírání, kleště, obracečky, formy na burgery, stojánek na kuře a nůžky k jeho rozporcování. Podle potřeby si nachystáme litinové tály, wok pánev, pizza kámen, grilovací misky, koše či pánve na zeleninu, držáky na kukuřice, kroužky na zelí (cibuli, jablka či hrušky), stojánek na grilované chilli papričky a také udicí prkénka, prkénka na krájení, nože, rukavice, zástěru, podpalovač dřevěného uhlí, udicí hobliny.

Talíř na špízy (Villeroy & Boch)

Speciální nádobí

Pomůcek na grilování existuje ještě více, nově k nim patří i speciální nádobí. Steakové a rybí talíře z kolekce BBQ Passion od Villeroy & Boch mají přihrádky pro omáčky nebo přílohy, aby se maso nebo hranolky do nich vložené nemáčely v dipu. Z dezertních talířů se zvýšeným okrajem šťáva nebo pomalu se roztékající zmrzlina z grilovaného ovoce neutečou. Tácy na servírování fungují jako tepelný akumulátor, takže maso po odložení z grilu nezačne měnit svou strukturu. Jsou vhodné jak pro steaky, tak pro špízy. Oválné nádobí na špízy je opatřeno speciálními otvory usnadňujícími servírování. Všechno nádobí se vzhledem k promyšleným úchytům dobře drží.

Set 4 malých teploměrů na maso, každý pro jiný druh masa (Rösle)

Čím čistit

Důležité je nezanedbat závěrečné čištění – nejen všech pomůcek, ale i samotného grilu. Odborníci doporučují gril a zejména rošt očistit, dokud je žhavý, protože tehdy se z něj mastné přichycené zbytky pokrmů dostanou nejsnáze. Nejlepší je vzít si na pomoc některý ze speciálních čističů na grily a k tomu určené kartáče, kartáčky a špachtle. Zapomeňte na obyčejný saponát a houbičku na nádobí. Její drsnou stranou můžete povrch grilu poškrábat. Připečení masa ke grilovacímu roštu zabráníte (a celé čištění si usnadníte) nanesením oleje ve spreji Weber BBQ Anti-Stick ještě před zapálením grilu.
Zvláštní péči si zaslouží plynové grily, u kterých je dobré už před grilováním vyčistit hořáky. Trvá to jen pár sekund. Odstraněním drobných nečistot uvízlých v hořácích zabráníte jejich nebezpečnému vzplanutí.

Grilovací košík s nastavitelnou výškou (Campingaz)

Formička na burger (Weber)

Vpichovací teploměr Gourmet check měří a ukazuje dvě teploty: uvnitř masa a venku (Outdoorchef)

Plancha set, nerezová grilovací deska s obracečkou (Outdoorchef)

Malý přenosný gril na uhlí Korpön je ideální na grilování na pláži, v parku nebo během kempování (Ikea)

www.luxurytable.cz, www.outdoorchef.cz, www.tchibo.cz, www.pottenpannen.cz, www.4home.cz, www.weberstephen.cz, www.ikea.cz, www.sencor.cz, www.4camping.cz

 

Uložit


Text: lzic; foto: archiv firem

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.