Aronie, keř pro zdraví i krásu

Máte rádi rostliny, které za málo práce poskytnou hodně užitku? Na jaře dekorativní květy, na podzim nádherně zbarvené listy a k tomu barevně výrazné, chutné a zdravé plody? Pak na vaší zahradě nesmí chybět aronie.

Temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) je zajímavý a pěkný keř. V dubnu až v květnu rozkvétá bělavě růžovými či bílými chocholíky květů a v podzimních plískanicích prozáří zahradu lesklými, žlutě a oranžově zbarvenými listy. Na jejich pozadí navíc vyniknou svazečky černých jedlých plodů, malviček, které zrají koncem září.

Vyberte si vhodnou odrůdu

K pěstování si můžete vybrat odrůdu ‚Nero‘, která dorůstá do výšky dva metry a šířky 1,5 metru, anebo méně vzrůstnou mrazuvzdornou odrůdu ‚Viking‘. Pro menší zahrady je vhodnější roubovanec na jeřábu obecném, který roste pomaleji a s korunou neměří více než jeden metr. Pro atraktivní podzimní zbarvení listů v různých odstínech červené, žluté, oranžové až vínové barvy se pěstuje temnoplodec planikolistý (A. arbutifolia) s červenými a rovněž jedlými plody. Rozložitější krasavec s hnědočervenými plody je temnoplodec třešňolistý (A. prunifolia), který vznikl jako kříženec předchozích dvou druhů. V ideálních podmínkách může dorůst až do šesti metrů výšky, proto se v zahradách běžně nepěstuje a uplatní se spíše v parkových výsadbách.

Pestrý živý plot

Temnoplodec se na zahradě uplatní jako solitéra, v menší skupině či jako podrost vyšších stromů. V malé zahradě můžete aronii využít do volně rostoucího živého plotu v kombinaci s lískou, kalinou obecnou, ptačím zobem, tavolou kalinolistou, dřínem, svídou či tavolníkem. Keře není třeba tvarovat, naopak, temnoplodec nejvíce plodí na konci větví a i bez řezu udržuje pěkný tvar a optimální velikost. Keřové sazenice lze získat řízkováním, odnožemi, hřížením i ze semen nebo nákupem vybrané odrůdy vhodného vzrůstu.

Nenáročná dřevina

Nejvhodnější termín k výsadbě je od října do poloviny listopadu. Aroniím se daří téměř na každé zahradě, nejlépe jim však vyhovují půdy hlinité a hlinitopísčité. Snášejí polohu na slunci, v polostínu i ve stínu a dobře rostou i ve vyšších polohách, protože jsou mrazuvzdorné. Každého zahrádkáře obzvláště potěší, že aronie netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Jediným nepřítelem je ptactvo v době dozrávání plodů, což lze snadno vyřešit zakrytím keřů síťovinou.

Počkejte na první mráz

Nejvhodnější doba ke sklizni úrody nastává až po prvních mrazech, kdy plody aronie zesládnou a lépe se zpracovávají. Obsahují hodně vitaminu C, dále vitaminy skupiny B a provitamin A. Zvláštností těchto plodů je vysoký obsah rutinu v různých formách, který pomáhá upevňovat a rozšiřovat cévy. Bohaté zastoupení antioxidantů navíc detoxikuje organismus a uvolňuje stresové napětí. Z plodů se vyrábějí léky proti arterioskleróze, vysokému tlaku a chorobám žaludku a žlučníku. Obsahují také cenné minerály, jako je vápník, železo, bór, jód, měď, molybden a další. Obsažené protiplísňové a protibakteriální látky mají stejný účinek jako propolis, proto se plody aronie nekazí, neplesnivějí a nehnijí.


Pečený čaj s aronií

Na lahodný a osvěžující čaj jsou chuťově nejlepší přezrálé plody aronie. Na 1 kg plodů počítejte s 250 g cukru, polovinou lžičky mleté skořice, 3 ks hřebíčku a 100 ml rumu (nemusí být).

Pokrájené plody aronie vysypte na pekáč, promíchejte s cukrem a pečte ve vyhřáté troubě na 200 °C zhruba sedm až deset minut. Pozor, ovoce se slupkami se rádo připaluje, proto obsah pekáče občas promíchejte. Jakmile malvičky pustí šťávu, přidejte rum a pečte ještě dalších pět minut. Pokud plánujete podávat čaj i dětem, rum samozřejmě vynechte. Pečený čaj ihned nalijte do šroubovacích skleniček, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vyřezávané a ryté dýně

Vyřezávané a ryté dýně

Jak si vyřezat klasickou halloweenskou lucernu s obličejem? Přinášíme vám jednoduchý postup a také několik tipů na zdobení dýní s pomocí nože, dláta nebo rydla.

Celý článek

Nejkrásnější stromy v zahradě

Nejkrásnější stromy v zahradě

Stromy by neměly v zahradě chybět. Nejen, že ji zkrášlí svými květy, oživí ševelením listů, ale poskytnou i vítaný stín pro posezení v horkých dnech a některé i sladkou úrodu ovoce. Který si letos vysadíte?

Celý článek

Přečtěte si