Ratanová křesílka a stolek se oblékly do modré

Pletený nábytek a doplňky

Když ne dřevěný nábytek, tak jaký? Přece z přírodního nebo umělého výpletu. Zajímavě vypadá, je lehký, snadno se přemísťuje.

Nábytek z výpletu, převážně v podobě subtilních křesílek, lavic a menších stolků, býval dříve oblíbený hlavně jako nábytek zahradní, vybavení altánku nebo verandy. Dnes už je běžným zařízením jakéhokoli interiéru. Většinou ale lépe vypadá, když nábytku z výpletu je pouze několik kusů a doplňuje ho ještě nábytek dřevěný.

 

Výplet potřebuje kostru

Nábytek musí být stabilní a pevný, což mu zajistí kostra ze dřeva, případně z kovu. Plochy – všechny nebo jen jejich část – pak místo dřevěných desek nebo čalounění tvoří výplet. Ten může kostru buď úplně překrýt, nebo ji ponechá viditelnou. Zvláště pokud je ze zajímavého dřeva, v kombinaci s výpletem se tento kontrast dvou materiálů pohledově pěkně uplatní.

 

Ratan a další materiály

Dříve se u nás na výrobu nábytku a některých doplňků používalo vrbové proutí. To v posledních letech nahradil exotický ratan. Silnější ratan kubu má pruty o průměru zhruba 5–7 mm, ratan slimit je slabší a hodí se na subtilnější kusy.
Z dalších materiálů se při výrobě nábytku a doplňků používají například banánové listy a lýko, vodní hyacint, kokosové vlákno či mořská tráva. Kvůli odolnosti byl pro zahradní nábytek vyvinut umělý výpletový materiál. Například prut na bázi polypropylenu, nazývaný wicker. Může mít vzhled ratanu i dalších přírodních materiálů. Je ideální do exteriéru, ale nábytkem z něj můžeme samozřejmě zařídit i interiér.

Pohovka a stolek z přírodního ratanu působí díky oválnému tvaru kompaktně (Domus ventures)

A co barva?

Materiály používané na výplet nábytku nabízejí barevnost od různých odstínů okrové přes šedobílou a šedohnědou až po tóny hnědé. Některé jsou barevně jednolité, u jiných je výsledná vypletená plocha výrazně žíhaná.
Ratan se někdy barevně upravuje, nejoblíbenějšími odstíny jsou bílá, modrá, zelená a červená. Konečný vzhled výpletu závisí i na zpracování vlákna a způsobu vyplétání. Někdy vytvoří výplet hladší plochu, jindy má výraznou strukturu, některý je kompaktní, jiný řidší.

 

Křeslo, postel i paraván

Výplet se nejčastěji používá při výrobě křesílek, židlí, sedátek, ale jsou z něj i pohovky, lenošky či postele, konferenční, odkládací a květinové stolky, skříňky, komody, truhly a paravány. Z výpletu si lze pořídit i nejrůznější doplňky jako koše na prádlo, rámy zrcadel, obaly na květináče, zásuvky do stolků a skříněk. Tady se někdy dá využít i méně trvalý a pevný materiál jako sláma, loubek (pásek štípaný ze dřeva, větví nebo kořenů) a orobinec.

 

Ratanová křesílka a stolek se oblékly do modré

 

Postel moderního tvaru je z ratanu (Domus ventures)

 

Řídce pletený koš je vhodný na ukládání drobností (IKEA)

 

Komody mívají z výpletu jen zásuvky (JYSK)

 

Výplet dodává houpacímu křeslu na subtilnosti


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek