Altán si můžeme nechat vyrobit na zakázku. Tento typ vyjde na cenu okolo 60 000 Kč (Vladeko)

V chladivém stínu

Sezona teplých až tropických dnů vrcholí. Jestli si chceme s rodinou nebo s přáteli posedět v zahradě, měli bychom si tu vytvořit příjemný stín.

U chalup si mnohdy stínu užíváme pod vzrostlým stromem. Většinou jej ale musíme vytvořit uměle. Zastínění si můžeme pořídit mobilní v podobě slunečníků a stínicích plachet, party stanů a pavilonů. Stín nám poskytnou také malé zahradní stavby: pergoly, přístřešky, zastíněné terasy, loubí, markýzy a o slovo se opět hlásí oblíbené altány. Někomu postačí slunečník nebo stínicí plachta. Ty poskytnou stín s minimálním nákladem, protože jednoduché základní verze těchto produktů pořídíme již za několik stokorun. Typů a velikostí zmíněných stínidel je na trhu ale široká paleta a platí, že čím kvalitnější je materiál, ze kterého jsou vyrobeny, a čím důmyslnější je systém jejich otevírání, tím dražší jsou produkty.

 

Slunečníky

Například klasické a kdekoliv použitelné slunečníky o rozměru okolo 160 cm určené k zapíchnutí do země, písku nebo k uchycení do obyčejných stojanů, jejichž cena se běžně pohybuje okolo 300 korun, v sezónních akcích pořídíte již za 99 korun. Extra velké středové slunečníky s průměrem 270 až 300 cm, které mají kruhové, čtvercové nebo osmiúhelníkové střechy a ovládání na kliku, stojí mezi 800 a 2 000 korunami. Extra velký neznačkový slunečník s boční nohou, klikou pro sklápění a křížovým stojanem pro vkládání fixačních kamenů nebo dlaždic, pod který lze ukrýt celou zahradní soupravu a jehož cena se běžně pohybuje okolo 4 000 korun a výše, jsme v předsezónních nabídkách mohli pořídit za 1 599 korun. Značkové zahraniční modely lampových výkyvných slunečníků na robustní hliníkové konstrukci se odlišují různými stupni kvality i nadstandardním vybavením. Potahy jsou snímatelné a ručně pratelné. Ceny se pohybují v cenách od 10 000 korun výše.

 

Výsuvné mechanicky ovládané markýzy pořídíte za cenu od 3 390 Kč (Bauhaus)

Sluneční clony

Trojúhelníkové stínicí clony v podobě plachet s upevněním na šňůry nebo na stojany, které se prodávají zvlášť o rozměrech 3,6 x 3,6 x 3,6 x 3,6 m a 5 x 5 x 5 m, podle provedení a kvality materiálu koupíme za cenu od 390 Kč. Clony z robustní textilie s gramáží 240 g/m2 v několika barevných provedeních stojí od 1 590 do 2 690 korun. Volně stojící sluneční plachta na podstavci z nerezové oceli, kterou lze přemisťovat a otáčet až o 360°, nám zaručí nejvýhodnější polohování proti slunci. Může být nainstalována buď volně na podstavci, napevno v zemi, nebo na stěně domu. Modely zahraničních výrobců stojí přes sto tisíc korun.

 

Robustní slunečník Zangenberg Z Multipole Uno (Kvalitní slunečníky)

Party stany a pavilony

Do zahrady si často pořizujeme také stínicí party stany z nepromokavých materiálů, které koupíme v jednobarevném nebo pruhovaném provedení již za cenu okolo pěti set korun. Chrání nás před sluncem, mírným deštěm a vytvoří dostatek stínu. Mají lehkou nůžkovou konstrukci, váží kolem 8 kilogramů a dají se k nim doplnit i boční díly. Na pozemku je snadno přemístíme podle potřeby. Musí se zajišťovat proti silnějšímu větru, bouřím a dešti. Hezčí, větší, komfortnější a kvalitnější jsou takzvané pavilony. Jsou na dřevěné nebo kovové konstrukci, v jejíchž sloupcích mohou být umístěny třeba poličky. Obvykle se dají kolem dokola zatahovat nařasenou stínicí textilií. Střecha je většinou z dvojité látky a v jejím středu je překrytý větrací otvor, jenž brání kumulaci tepla. Jejich cena se podle typu, provedení a použitého materiálu pohybuje od necelých tří tisíc přes desítky tisíc korun.

 

Pergola BOGA je vhodná k zastínění terasy (HAKL)

Šikovné a chytré markýzy

Markýzy patří ke stínění, které zůstává na místě instalace. Ve standardní verzi je koupíme i v zahradních centrech stavebních a hobby řetězců. Záleží na tom, jak velké jsou a zda mají mechanické, nebo elektronické ovládání. Pořídíme je již za cenu od několika tisíc korun, která podle typu a způsobu stínění šplhá k již zmíněným deseti- i statisícům korun. Markýza je ovšem systém, který nabízí flexibilní a účinné venkovní zastínění zejména velkých ploch, jako jsou terasy nebo balkony. Dá se říci, že markýzy nevyžadují náročné stavební úpravy, poskytnou dostatek stínu i pro větší plochy a v nabídce různých společností je mnoho typů jejich provedení včetně širokého výběru dezénů a látek. Z nich si vybereme i typy, které se hodí právě k chalupám a k chatám, s jejichž architektonickým stylem je můžeme dobře sladit. Na výrobu kvalitních a značkových typů markýz se používají vysoce kvalitní stínicí textilie, které jsou velmi odolné vůči rozmarům počasí a poskytují účinnou ochranu proti škodlivému slunečnímu záření.

 

Sluneční clony můžeme upevnit mezi stromy, na stěnu domu nebo na stojany, které se musí dokoupit zvlášť. Cena od 399 Kč (Jysk)

Pergoly, loubí a altány

Pergoly ve tvaru loubí v sobě mohou mít zabudovanou lavičku. Další části pergoly jsou moduly truhlíku, okrasné mříže, stojny, průběžná ráhna, koncová ráhna s úkosem a příčná ráhna s dvojitým zářezem. Do truhlíků se vysadí popínavé rostliny, které zde časem vytvoří oblíbený stín. Podle velikosti a provedení jejich cena začíná okolo 25 000, může být i 40 000 korun. V této oblasti najdeme také velké množství variant pergol, které se dodávají již s konkrétním typem zastínění a zastřešení odolného nejen proti slunci, ale také proti vodě a dešti. Prodávají se stavebnicové systémy klasické pergoly nebo stínění vyrobené na míru. Co se altánů týká, cena stavby na zakázku v atypickém provedení se pohybuje například od 60 000 korun výše.

 

Pergola IATA Classy s látkovou střechou (T-shade)

www.hornbach.cz, www.bauhaus.cz, www.asko.cz, www.mountfield.cz, www.kvalitnislunecniky.cz, www.jysk.cz, www.t-shade.cz, www.softub-spa.cz, www.vladeko.cz


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek