Inspirace pro terasu

Terasa rozšiřuje místo pro relaxaci. Nejen jako přímá součást domu, chaty či chalupy, ale také v zahradě. Chceme-li si toto příjemné zákoutí teprve pořizovat, bude se hodit inspirace, jak na to.

Aby se na terase od jara do podzimu příjemně pobývalo, je nutné při její stavbě zvolit správnou orientaci vůči světovým stranám. Ideální dispozice je jihovýchodní strana, pokud je ovšem terasa dobře zastíněná. Také dbáme na to, abychom byli v závětří. Posezení v průvanu pohodové ani zdravé není.

Specializované firmy terasu vybudují během několika týdnů až měsíců v těch nejnáročnějších terénech i přímo u domů. Šikovný kutil ji ale dokáže postavit sám.

Na zpevnění ploch teras se s oblibou používá štípaný kámen, pokládaný „nadivoko“

 

Kam se bude posezení hodit

Jestliže terasu ještě nemáme, najdeme pro ni vhodné místo. Můžeme třeba rozšířit zápraží domu a terasou pokračovat do dvora. Pak záleží na našem rozhodnutí, zda zpevněné místo necháme otevřené, nebo jej zastřešíme. Pokud terasa navazuje přímo na dům, je nanejvýš důležité zaměřit pozornost na kvalitu napojení na stěnu, a to nejen konstrukce terasy, ale také její podlahy. Je zapotřebí je dokonale odizolovat, aby dešťová voda nezatékala na fasádu a do základu domu. Proto je potřeba ji správně vyspádovat, aby dešťová voda nebo třeba tající sníh mohly z plochy rychle zmizet. Spád terasy od domu se obvykle řeší 2 stupni (to znamená, že sklon je na jeden metr délky dva centimetry výšky). Úroveň terasy musí být vždy nižší, než je práh a podlaha místnosti, ze které se na terasu vychází, aby případná voda nevtékala dovnitř. Obvykle se počítá s rozdílem do pěti centimetrů.

K zastínění terasy slouží rákosová rohož, vedená pod střechou

 

Terasa ve svahu

Chceme-li si pořídit terasu ve svažitém terénu, budeme to mít složitější o stavební úpravy, náročné podle terénu. Svah musíme odkopat, zpevnit a na vzniklé rovině pak již můžeme dát průchod vlastní fantazii. Zpevnění může být vyzděné z rozmanitých stavebních materiálů, využít můžeme i skládané suché zídky nebo gabiony.

Majitelé chalupy využili pro vybudování terasy závětří, které poskytla architektura domu

 


Tipy

Podle toho, kde je terasa umístěna, vybíráme podlahu. Jestli na ni od rána do večera svítí slunce, volte takový materiál, který se příliš nerozpaluje.
Pokud jsou u terasy v přízemí plochy vyšší než půl metru, musí být zajištěna zábradlím nebo jinou zábranou, aby se zamezilo možnému pádu.
V patře (pokud jsou v rodině děti) má být zábradlí vysoké 0,9 m a nesmí mít příčky situované horizontálně, aby je děti nemohly použít jako žebřík.

Jako praktický doplněk může posloužit i zahradní slunečník

 

Ve svahu majitelé postavili zídku z opuky. Vznikla tak terasa, na niž se vychází dveřmi z obytné místnosti

 

Podlaha je z drážkovaných prken bangkirai. Dřevěné zábradlí s ocelovými lanky zčásti kryje psí víno

 


Text: tet; foto:

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.