Inspirace pro terasu

Terasa rozšiřuje místo pro relaxaci. Nejen jako přímá součást domu, chaty či chalupy, ale také v zahradě. Chceme-li si toto příjemné zákoutí teprve pořizovat, bude se hodit inspirace, jak na to.

Aby se na terase od jara do podzimu příjemně pobývalo, je nutné při její stavbě zvolit správnou orientaci vůči světovým stranám. Ideální dispozice je jihovýchodní strana, pokud je ovšem terasa dobře zastíněná. Také dbáme na to, abychom byli v závětří. Posezení v průvanu pohodové ani zdravé není.

Specializované firmy terasu vybudují během několika týdnů až měsíců v těch nejnáročnějších terénech i přímo u domů. Šikovný kutil ji ale dokáže postavit sám.

Na zpevnění ploch teras se s oblibou používá štípaný kámen, pokládaný „nadivoko“

 

Kam se bude posezení hodit

Jestliže terasu ještě nemáme, najdeme pro ni vhodné místo. Můžeme třeba rozšířit zápraží domu a terasou pokračovat do dvora. Pak záleží na našem rozhodnutí, zda zpevněné místo necháme otevřené, nebo jej zastřešíme. Pokud terasa navazuje přímo na dům, je nanejvýš důležité zaměřit pozornost na kvalitu napojení na stěnu, a to nejen konstrukce terasy, ale také její podlahy. Je zapotřebí je dokonale odizolovat, aby dešťová voda nezatékala na fasádu a do základu domu. Proto je potřeba ji správně vyspádovat, aby dešťová voda nebo třeba tající sníh mohly z plochy rychle zmizet. Spád terasy od domu se obvykle řeší 2 stupni (to znamená, že sklon je na jeden metr délky dva centimetry výšky). Úroveň terasy musí být vždy nižší, než je práh a podlaha místnosti, ze které se na terasu vychází, aby případná voda nevtékala dovnitř. Obvykle se počítá s rozdílem do pěti centimetrů.

K zastínění terasy slouží rákosová rohož, vedená pod střechou

 

Terasa ve svahu

Chceme-li si pořídit terasu ve svažitém terénu, budeme to mít složitější o stavební úpravy, náročné podle terénu. Svah musíme odkopat, zpevnit a na vzniklé rovině pak již můžeme dát průchod vlastní fantazii. Zpevnění může být vyzděné z rozmanitých stavebních materiálů, využít můžeme i skládané suché zídky nebo gabiony.

Majitelé chalupy využili pro vybudování terasy závětří, které poskytla architektura domu

 


Tipy

Podle toho, kde je terasa umístěna, vybíráme podlahu. Jestli na ni od rána do večera svítí slunce, volte takový materiál, který se příliš nerozpaluje.
Pokud jsou u terasy v přízemí plochy vyšší než půl metru, musí být zajištěna zábradlím nebo jinou zábranou, aby se zamezilo možnému pádu.
V patře (pokud jsou v rodině děti) má být zábradlí vysoké 0,9 m a nesmí mít příčky situované horizontálně, aby je děti nemohly použít jako žebřík.

Jako praktický doplněk může posloužit i zahradní slunečník

 

Ve svahu majitelé postavili zídku z opuky. Vznikla tak terasa, na niž se vychází dveřmi z obytné místnosti

 

Podlaha je z drážkovaných prken bangkirai. Dřevěné zábradlí s ocelovými lanky zčásti kryje psí víno

 


Text: tet; foto:

Další články

Papírové misky na šperky

Papírové misky na šperky

Ze starých novin lze snadno vytvořit lehounké misky, které můžete využít jako praktickou dekoraci. Jak si je na závěr vyzdobíte, je čistě na vaší fantazii.

Celý článek

Nápady na DIY úložná řešení

Nápady na DIY úložná řešení

V každé domácnosti se potýkáme s výzvou, jak efektivně uskladnit naše věci. Máme pro vás inspiraci, jak vytvořit úložná řešení, která nejen udrží vaši domácnost v pořádku, ale navíc je pořídíte levně a chytře.

Celý článek

Čemeřice kvetou i v zimě

Čemeřice kvetou i v zimě

Chcete-li obdivovat rozkvetlou zahradu i v zimě, vysaďte na záhony čemeřice. Stačí, když se teploty dostanou nad nulu – poupata se rozvinou i na sněhu. Pokud se mráz vrátí, jednoduše se zavřou, aby s lepším počasím zase vykvetla.

Celý článek