Jakou vybrat postel

Je spočítáno, že v průměru strávíme třetinu svého života v posteli. Při jejím výběru bychom proto měli být velmi pečliví. Na co všechno nezapomenout?

Postel je bezesporu nejdůležitějším prvkem každé ložnice. Její výběr, společně s volbou nové matrace a roštu, se určitě vyplatí nepodceňovat, protože tím ovlivníme kvalitu svého spánku. Při koupi se proto nesmíme unáhlit a vybírat jen podle rozměru a barev, aby se postel hodila do našeho interiéru.

 

Klasická nebo kontinentální

Při koupi kvalitní postele máme na výběr v zásadě ze dvou variant, a to je klasická postel nebo kontinentální. Rozdíl mezi nimi je především v jejich výšce a složení. Klasické postele bývají oproti kontinentálním nižší, i když v poslední době se postupně upouští od původní výšky postele 40 nebo 45 cm a stále více zákazníků dává přednost 50 nebo 55 cm. Lehací plocha ve větší výšce nám umožňuje lehčí zvednutí se z postele, tělo nevyvíjí tak velký nápor na svaly a nám se jednoduše vstává a zase sedá na lůžko. Vyšší ložná plocha zároveň minimalizuje množství prachu, které během spánku každý dýchá. Klasickou postel vybavíme roštem a matrací podle svého vlastního výběru, případně je po nějaké době můžeme vyměnit.

Kontinentální postele jsou oproti předchozím vyšší a místo klasického roštu mají pružinovou základnu, tzv. boxspring. Na této spodní pružinové matraci leží vrchní matrace, většinou taštičková nebo ze studené pěny. Zjednodušeně se dá říct, že základním rysem této postele je, že se skládá z několika na sobě ležících matrací. Nevýhodou je, že postel tvoří pevný celek.

Kovová postel je velmi pevná, i když působí subtilně. Čela navíc bývají pojata dekorativně

 

Standardizované rozměry

Nad velikostí postele se mnoho lidí příliš nezamýšlí. Často rozlišujeme v podstatě jen dva rozměry – jednolůžko a manželskou postel. Jiný rozměr než standardizovaný se většinou řeší pouze v případě atypického interiéru. Tak by to ale být nemělo. Rozměr postele bychom měli volit podle individuálního charakteru svého spánku a prostoru, který při něm potřebujeme. Záleží na tom, co je pro nás pohodlné, jak moc se v noci převalujeme, a totéž platí v případě dvoulůžka i pro prostor partnera. Vyhneme se tak nočnímu okopávání i bitvě o svou polovinu postele. Roli hraje samozřejmě i výška člověka.

 

Dvojlůžko, nebo jednolůžko?

Dvě samostatné matrace jsou pro spánek mnohem vhodnější než jedna dvojitá. Kvůli tomu se ale nemusíme zříkat manželského dvojlůžka. I to lze vybavit dvěma samostatnými matracemi. Pokud nám vadí mezera mezi nimi, snadno to vyřešíme topperem (slabší krycí matrace), ovšem pokud nepoužíváme polohování.

Rám postele Hemnes v černohnědé barvě a tradičním stylu je z masivního dřeva a dodá ložnici rustikální atmosféru (Ikea)

 

Úložné prostory pod postelí

Proudění vzduchu v ložnici je velmi důležité. Pokud nemusíme v bytě šetřit každý centimetr, doporučuje se nechat prostor pod postelí volný, protože umožňuje během noci přirozené proudění vzduchu v místnosti, pod lůžkem a také kolem těla. Méně se pak tvoří v pokoji vlhkost i případné plísně. Z tohoto hlediska je také lepší řešení čel s nohami než plné čelo až k podlaze.

 

Design a funkčnost

Hlavními aspekty při výběru by měly být pohodlí a kvalita konstrukce. Proto také nenakupujte postel bez vyzkoušení. Některé firmy nabízejí zapůjčení na nějaký čas i domů. Pokud má postel sloužit každý den, vyhněte se příliš subtilním postelím s tenkými nohami, takové mnoho nevydrží.

Vzhled postele je samozřejmě také důležitý. Pokud vezmeme zřetel na výše uvedené aspekty, můžeme se rozhodovat mezi postelí kovovou, z dřevotřísky nebo z masivního dřeva, mezi postelí střízlivě moderní nebo rustikální – chalupářskou, zdobnější měšťanskou či přímo zámeckou, vyřezávanou nebo malovanou. Volit lze mezi vzhledem přírodního dřeva, lehkými lazurami nebo krycí barvou, s povrchovou úpravou lakem nebo přírodními oleji.

Dvojpostel Edina je k dostání v nadstandardních rozměrech 198 × 203 cm (Kika)

 


Na co dát pozor

  • Kupujete-li postel a rošt od různých výrobců, dejte si pozor na rozměry, aby rošt do postele padl.
  • Chcete-li použít polohovací rošt, musí být bok postele dostatečně vysoký, aby byla i matrace za ním částečně zapuštěná.
  • Do kovové postele nelze použít elektrický polohovací rošt.
  • Jste-li alergik na chemikálie, vybírejte postel z přírodních materiálů, ošetřenou přírodními oleji.

 

www.anglickasezona.cz, www.blanar.cz, www.jena-nabytek.cz, www.johann-malle.cz, www.kika.cz, www.na-bytecek.cz, www.mirland.cz, www.prospanek.cz, www.ikea.cz

 


Text: tvr; foto: Ivan Poltavec a archiv firem

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.