Zkrášlete stěny tapetami

Kromě malování se nabízí i další úpravy stěn – jednou z nich je tapetování. Tento způsob má své výhody, zvláště pokud toužíme mít na stěnách zajímavý dekor a strukturu povrchu.

Vybírat si můžeme z různých druhů tapet – především papírových, vliesových, vinylových, plastických přetíratelných, textilních. Každé mají své výhody a nevýhody.

Jaký druh zvolit

Nejoblíbenější u nás jsou vliesové tapety z buničiny a textilních vláken, které jsou prodyšné, tepelně a zvukově izolují a především se snadno aplikují na zeď. Lepidlo se nanáší válečkem nebo štětkou na zeď, ne na tapetu. Do prostor, kde mohou být stěny vystaveny nečistotám, mastnotě a vlhkosti, jako je kuchyně, koupelna a předsíň, bychom měli zvolit vinylovou tapetu, která je omyvatelná a odolná vůči opotřebení a některé typy i proti vodě. Lepí se na stěnu klasickým způsobem, kdy se lepidlo nanese na rubovou stranu tapety, nechá se provlhnout a pak se teprve přikládá na stěnu. Papírové tapety nabízejí asi největší šíři barev a dekorů, ale jsou nejméně odolné. Lepí se stejně jako vinylové tapety, někdy je nutné pod ně ještě nalepit podkladovou papírovou vrstvu.

Dětský pokoj může oživit barevná tapeta se stylizovaným vzorem mapy světa

Proužek či květy?

Tapety do interiéru se vyrábějí v mnoha atraktivních designech, které oživí každý interiér. V nabídce jsou tapety s jemným potiskem květin i jiných rostlinných motivů, výrazné s geometrickými vzory, s klasickými proužky, kostičkami, kárem či puntíky, ale i s dekory písma, fotografiemi a podobně. Do módy se opět vracejí fototapety, které mohou pokrýt celou stěnu místnosti nebo jen část.

Roli nehraje jen dekor, ale i barvy. Stejný vzor se v odlišné barevnosti bude jevit úplně jinak – jednou jako jemný a nenápadný, podruhé jako výrazný a dominující. Některé kolekce tapet jsou navrženy podobně jako kolekce látek – aby spolu ladily a daly se vzájemně kombinovat. Ve stejné barevnosti si lze koupit například vzor v menším i větším měřítku, decentní proužek a rostlinný motiv a podobně. Případně stejný vzor v jiné barevnosti. Rozhodně nic nepokazíte kombinací jednobarevné a jemně nebo nápadněji vzorované tapety.

K dívčímu pokoji v bílé a růžové ladí světle šedá tapeta s nenápadným dekorem

Tapety lze nalepit na všechny stěny, případně i na strop, ale je také možné tapetou ozvláštnit jen některou stěnu. Při výběru tapet se nenechte okouzlit jen úžasným vzorem a hezkou barvou – uvažujte, že by měly ladit se zařízením místnosti.

Správný postup při tapetování

Příprava stěny

Odstraňte staré tapety, nesoudržné nátěry a vymalovanou stěnu umyjte vodou zředěnou čisticím prostředkem.

Tmelení a stěrkování

Případné drobné nerovnosti zatmelte. Jestliže má stěna hrubší povrch, je potřeba ji celou vystěrkovat nebo zbrousit. Zatmelené nebo savé povrchy natřete penetračním nátěrem.

Nanesení lepidla

Tapetové lepidlo naneste v dostatečném množství na plochu stěny odpovídající dvěma pásům tapety (při lepení vliesových tapet). Lepidlo je lépe nanášet válečkem, v těžko dostupných místech použijte štětec. U vinylových a papírových tapet naneste lepidlo na rub tapetových pásů. Tapety složte rubem k sobě a nechte potřebnou dobu provlhnout.

Nalepení tapety

Před nalepením tapety vypněte jističe a odšroubujte kryty elektrických zásuvek a vypínačů. Pak předem odměřený pás nalepte od shora s malým přesahem (3–5 cm, záleží na druhu tapety). První pás musí být nalepen zcela vertikálně, proto pro vyznačení svislé pomocné čáry použijte olovnici nebo vodováhu. U okenních rámů a zárubní tapetu přelepíte asi 3 cm přes jejich okraj. Zakryjete tak případnou drobnou spáru a nerovnosti. Běžný postup vyžaduje začít lepit od stěny s okny, ale pokud má místnost jinou dominantu, například komín od krbu, začněte raději od vertikály nad středem krbu a pokračujte směrem dozadu, za roh. Další pásy napojujte vždy podle vzoru.

Vyhlazení tapety

Jakmile je tapeta nalepena, vyhlaďte ji tapetovacím kartáčem nebo hladítkem. Tahy veďte od středu ke krajům. Přebytek lepidla a vzduchové bubliny tak budou dokonale vytlačeny.

Oříznutí tapety

Tapetu u stropu a u podlahy seřízněte pomocí ostrého nože a široké špachtle. Prořízněte otvory pro elektrické zásuvky a kryty dejte zpět.


Jak spočítat spotřebu

Tapety se prodávají v rolích, nejčastěji o rozměru 10,05 x 0,53 m (nebo 0,68 m). Luxusní tapety mají klasickou šířku látek, tj. 136 až 140 cm. Z role o délce 10 m a šířce 0,53 m tapety získáte 3 až 4 pásy. Pokud změříte výšku svých stěn a vypočítáte, kolik potřebujete pásů o šířce 0,53 m, vyjde vám, kolik musíte koupit rolí tapety.

 


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Rozkvetlá sakura

Rozkvetlá sakura

Baví vás práce s papírem? Z růžového krepového papíru si můžete celkem snadno vyrobit rozkvetlou větvičku sakury a přenést si tak domů něžnou jarní atmosféru.

Celý článek

Svíčka jako dekorace

Svíčka jako dekorace

Můžete je použít jako originální, vlastnoručně vyrobený dárek, nebo si s nimi zkrášlit vlastní interiér. Vytvořte si dekorativní svíčky zdobené sušenými květinami.

Celý článek

Renovovaný srdíčkový závěs

Renovovaný srdíčkový závěs

Některé starší dekorace se časem okoukají, tak proč jim nedat nový vzhled? Zrenovujte je s námi pomocí ubrousků, akrylových barev a plastických motivů. Podívejte se, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.