Jak ozdobit dveře

V předvánočním čase chystáme kromě adventního věnce se čtyřmi svíčkami, určeného na sváteční stůl, i věnec, který pověsíme na dveře. Tady jako by říkal: jste vítáni, račte vstoupit!

Výzdoba domu, pečení cukroví, chystání dárků – to všechno je nutné stihnout do Vánoc. První práce jsou obvykle spojeny s přípravou adventních dekorací – výrobou věnců. Jeden doplníme čtyřmi svíčkami, abychom je na něm mohli o „železné“, „bronzové“, „stříbrné“ a „zlaté“ neděli postupně zapalovat. Další věnec zavěsíme na domovní dveře.

Vstupní dveře se nemusíte bát ozdobit opravdu rozměrným věncem. A na velký věnec patří velká stuha

Z čeho vázat?

Zhotovíme ho stejně snadno jako věnec adventní. Měl by mít pevný podklad ze slámy či z polystyrenu a také smyčku nebo očko, pomocí nichž ho na dveře zavěsíme. Na přízdobu můžeme zvolit řadu materiálů: přírodní chvojí, zelené větvičky buxusu, listy mahonie, loupané i neloupané proutí, šišky, suché rostliny i jejich plody. Z nich vybíráme ty trvanlivé a pevné, jako jsou ořechy, obzvláště pěkná jsou malá červená jablíčka z okrasných jabloní. Dekoraci můžeme doplnit různými drobnými vánočními ozdůbkami ze dřeva, skla, keramiky, textilu, plechu či přírodnin. Ke korpusu je buď přivazujeme drátkem, nebo lepíme pomocí tavné pistole. Potom můžeme věnec přestříkat bílou, stříbrnou či zlatou barvou ve spreji, a tím ho barevně sjednotit. Ale tímto způsobem také můžeme přizdobit jen určitá místa, například konce větviček. Povrch hotového díla zpevníme bezbarvým lakem (také ve spreji). A nakonec věnec ovineme stuhami, například ve vánočních barvách – červené, zlaté, zelené, nebo v takových, které se nám hodí k interiéru.

 

NEJENOM VĚNCE

Stejným materiálem můžeme přikrášlit i truhlíky před okny, malé květináče v oknech či velké u dveří. Ve stejném duchu pokračujeme i ve výrobě dekorací do interiéru, výzdoba pak bude pěkně sladěná. Na krbovou římsu, nad schodiště, na trámy a podobně zavěsíme vlastnoručně zhotovenou girlandu – ozdobný „řetěz“, vázaný ze zelených větviček. Dílem okamžiku pak budou vánoční svícínky, které sváteční atmosféru jen podtrhnou

 


Text: lžič; foto: Shutterstock

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.