Jak ozdobit dveře

V předvánočním čase chystáme kromě adventního věnce se čtyřmi svíčkami, určeného na sváteční stůl, i věnec, který pověsíme na dveře. Tady jako by říkal: jste vítáni, račte vstoupit!

Výzdoba domu, pečení cukroví, chystání dárků – to všechno je nutné stihnout do Vánoc. První práce jsou obvykle spojeny s přípravou adventních dekorací – výrobou věnců. Jeden doplníme čtyřmi svíčkami, abychom je na něm mohli o „železné“, „bronzové“, „stříbrné“ a „zlaté“ neděli postupně zapalovat. Další věnec zavěsíme na domovní dveře.

Vstupní dveře se nemusíte bát ozdobit opravdu rozměrným věncem. A na velký věnec patří velká stuha

Z čeho vázat?

Zhotovíme ho stejně snadno jako věnec adventní. Měl by mít pevný podklad ze slámy či z polystyrenu a také smyčku nebo očko, pomocí nichž ho na dveře zavěsíme. Na přízdobu můžeme zvolit řadu materiálů: přírodní chvojí, zelené větvičky buxusu, listy mahonie, loupané i neloupané proutí, šišky, suché rostliny i jejich plody. Z nich vybíráme ty trvanlivé a pevné, jako jsou ořechy, obzvláště pěkná jsou malá červená jablíčka z okrasných jabloní. Dekoraci můžeme doplnit různými drobnými vánočními ozdůbkami ze dřeva, skla, keramiky, textilu, plechu či přírodnin. Ke korpusu je buď přivazujeme drátkem, nebo lepíme pomocí tavné pistole. Potom můžeme věnec přestříkat bílou, stříbrnou či zlatou barvou ve spreji, a tím ho barevně sjednotit. Ale tímto způsobem také můžeme přizdobit jen určitá místa, například konce větviček. Povrch hotového díla zpevníme bezbarvým lakem (také ve spreji). A nakonec věnec ovineme stuhami, například ve vánočních barvách – červené, zlaté, zelené, nebo v takových, které se nám hodí k interiéru.

 

NEJENOM VĚNCE

Stejným materiálem můžeme přikrášlit i truhlíky před okny, malé květináče v oknech či velké u dveří. Ve stejném duchu pokračujeme i ve výrobě dekorací do interiéru, výzdoba pak bude pěkně sladěná. Na krbovou římsu, nad schodiště, na trámy a podobně zavěsíme vlastnoručně zhotovenou girlandu – ozdobný „řetěz“, vázaný ze zelených větviček. Dílem okamžiku pak budou vánoční svícínky, které sváteční atmosféru jen podtrhnou

 


Text: lžič; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek