Jak ozdobit dveře

V předvánočním čase chystáme kromě adventního věnce se čtyřmi svíčkami, určeného na sváteční stůl, i věnec, který pověsíme na dveře. Tady jako by říkal: jste vítáni, račte vstoupit!

Výzdoba domu, pečení cukroví, chystání dárků – to všechno je nutné stihnout do Vánoc. První práce jsou obvykle spojeny s přípravou adventních dekorací – výrobou věnců. Jeden doplníme čtyřmi svíčkami, abychom je na něm mohli o „železné“, „bronzové“, „stříbrné“ a „zlaté“ neděli postupně zapalovat. Další věnec zavěsíme na domovní dveře.

Vstupní dveře se nemusíte bát ozdobit opravdu rozměrným věncem. A na velký věnec patří velká stuha

Z čeho vázat?

Zhotovíme ho stejně snadno jako věnec adventní. Měl by mít pevný podklad ze slámy či z polystyrenu a také smyčku nebo očko, pomocí nichž ho na dveře zavěsíme. Na přízdobu můžeme zvolit řadu materiálů: přírodní chvojí, zelené větvičky buxusu, listy mahonie, loupané i neloupané proutí, šišky, suché rostliny i jejich plody. Z nich vybíráme ty trvanlivé a pevné, jako jsou ořechy, obzvláště pěkná jsou malá červená jablíčka z okrasných jabloní. Dekoraci můžeme doplnit různými drobnými vánočními ozdůbkami ze dřeva, skla, keramiky, textilu, plechu či přírodnin. Ke korpusu je buď přivazujeme drátkem, nebo lepíme pomocí tavné pistole. Potom můžeme věnec přestříkat bílou, stříbrnou či zlatou barvou ve spreji, a tím ho barevně sjednotit. Ale tímto způsobem také můžeme přizdobit jen určitá místa, například konce větviček. Povrch hotového díla zpevníme bezbarvým lakem (také ve spreji). A nakonec věnec ovineme stuhami, například ve vánočních barvách – červené, zlaté, zelené, nebo v takových, které se nám hodí k interiéru.

 

NEJENOM VĚNCE

Stejným materiálem můžeme přikrášlit i truhlíky před okny, malé květináče v oknech či velké u dveří. Ve stejném duchu pokračujeme i ve výrobě dekorací do interiéru, výzdoba pak bude pěkně sladěná. Na krbovou římsu, nad schodiště, na trámy a podobně zavěsíme vlastnoručně zhotovenou girlandu – ozdobný „řetěz“, vázaný ze zelených větviček. Dílem okamžiku pak budou vánoční svícínky, které sváteční atmosféru jen podtrhnou

 


Text: lžič; foto: Shutterstock

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Relax v koupacím sudu

Relax v koupacím sudu

Koupací sudy si pomalu nachází cestu i do českých zahrad. Jejich hlavní výhodou je, že si relaxační lázně můžete dopřávat po celý rok, bez ohledu na počasí.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.