Dřevěné Vánoce

Máte rádi jednoduché doplňky a dekorace v přírodním stylu? Ani na Vánoce nemusíte ze svého vkusu slevovat – způsobů, jak si pozvat les domů, existuje spousta…

Vánoce si většina z nás nedovede představit bez zeleného stromečku nebo aspoň větví ve váze. Zvolna usychající jehličí voní po pryskyřici a jeho vůně se prolíná s vůněmi přicházejícími z kuchyně _ vanilky, pomerančů, purpury a svařeného vína. A přesto jde vánoční výzdobu přichystat i bez pichlavého stromečku! Vzhledem k tomu, že v kurzu je především nápaditost než lpění na tradicích, můžeme si vyzkoušet něco jiného, než velí zvyklosti.

Hrneček s horkým čajem odložíme na podložku vyrobenou z plátku dřeva

Modřín? Vždyť na zimu opadá

Možná i vás jehličí, které zvolna z vánočního stromečku opadává na podlahu, netěší. Ať ho uklidíte sebelíp, stejně se ještě v červnu ve spáře mezi prkny nějaká jehlička objeví. Zkuste ozdobit modřín! Na zimu jehličí shazuje a přes zimu zůstává jako jediný z našich domácích jehličnanů holý. Proti použití modřínu jako vánočního stromku hovoří tenké převislé větve, které žádnou záplavu hmotnějších závěsů neunesou. Optimisté však mohou namítnout: Jsou ale zajímavě tvarované díky četným bulkám, z nichž na jaře vyrůstají svazky jemného světle zeleného jehličí, a krásné jsou i malé modřínové šištičky. S modřínem to zkusíme!

Na větve toho můžeme navěsit spoustu! Ke slovu přijdou jak skleněné baňky, tak peříčka, hobliny nebo různé ozdoby z papíru (Bellarose)

Nechte prostor pro ozdoby

Místo zeleného chvojí svázaného do girland můžeme využít všechny vánoční ozdoby, které jsou uloženy v krabicích. Navěsíme je na nařezané větve a klacky a ty připevníme ke stropním trámům nebo je vetkneme do okenních nik. Hezké budou i ve vázách. Podle potřeby je můžeme natřít nebo nalakovat, a tak barevně sladit s ostatními dekoracemi. Místo obvyklých adventních věnců stůl doplníme mísami se šiškami a dalšími suchými přírodninami. Stylové jsou i plátky kulatiny použité například jako prostírání nebo podstavce pro svíčky. Ty ničím nahrazovat nebudeme. Velké množství světýlek totiž k Vánocům patří.

Proč volit tradičně tvarované svícny? Některé mají i prostor na šišky (Bellarose)

 

Místo věnce ze zeleného chvojí si můžeme pověsit na dveře vlastnoručně vytvořené srdíčko z proutí

 

Jako drobnou dekoraci lze vystavit i stromečky vyrobené z klacíků (Bellarose)

 

Nazdobený holý modřín vypadá dekorativně i bez zeleného jehličí, a navíc neopadá

 


Text: lžič; foto: Bellarose a Shutterstock

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.