Dřevěné Vánoce

Máte rádi jednoduché doplňky a dekorace v přírodním stylu? Ani na Vánoce nemusíte ze svého vkusu slevovat – způsobů, jak si pozvat les domů, existuje spousta…

Vánoce si většina z nás nedovede představit bez zeleného stromečku nebo aspoň větví ve váze. Zvolna usychající jehličí voní po pryskyřici a jeho vůně se prolíná s vůněmi přicházejícími z kuchyně _ vanilky, pomerančů, purpury a svařeného vína. A přesto jde vánoční výzdobu přichystat i bez pichlavého stromečku! Vzhledem k tomu, že v kurzu je především nápaditost než lpění na tradicích, můžeme si vyzkoušet něco jiného, než velí zvyklosti.

Hrneček s horkým čajem odložíme na podložku vyrobenou z plátku dřeva

Modřín? Vždyť na zimu opadá

Možná i vás jehličí, které zvolna z vánočního stromečku opadává na podlahu, netěší. Ať ho uklidíte sebelíp, stejně se ještě v červnu ve spáře mezi prkny nějaká jehlička objeví. Zkuste ozdobit modřín! Na zimu jehličí shazuje a přes zimu zůstává jako jediný z našich domácích jehličnanů holý. Proti použití modřínu jako vánočního stromku hovoří tenké převislé větve, které žádnou záplavu hmotnějších závěsů neunesou. Optimisté však mohou namítnout: Jsou ale zajímavě tvarované díky četným bulkám, z nichž na jaře vyrůstají svazky jemného světle zeleného jehličí, a krásné jsou i malé modřínové šištičky. S modřínem to zkusíme!

Na větve toho můžeme navěsit spoustu! Ke slovu přijdou jak skleněné baňky, tak peříčka, hobliny nebo různé ozdoby z papíru (Bellarose)

Nechte prostor pro ozdoby

Místo zeleného chvojí svázaného do girland můžeme využít všechny vánoční ozdoby, které jsou uloženy v krabicích. Navěsíme je na nařezané větve a klacky a ty připevníme ke stropním trámům nebo je vetkneme do okenních nik. Hezké budou i ve vázách. Podle potřeby je můžeme natřít nebo nalakovat, a tak barevně sladit s ostatními dekoracemi. Místo obvyklých adventních věnců stůl doplníme mísami se šiškami a dalšími suchými přírodninami. Stylové jsou i plátky kulatiny použité například jako prostírání nebo podstavce pro svíčky. Ty ničím nahrazovat nebudeme. Velké množství světýlek totiž k Vánocům patří.

Proč volit tradičně tvarované svícny? Některé mají i prostor na šišky (Bellarose)

 

Místo věnce ze zeleného chvojí si můžeme pověsit na dveře vlastnoručně vytvořené srdíčko z proutí

 

Jako drobnou dekoraci lze vystavit i stromečky vyrobené z klacíků (Bellarose)

 

Nazdobený holý modřín vypadá dekorativně i bez zeleného jehličí, a navíc neopadá

 


Text: lžič; foto: Bellarose a Shutterstock

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Relax v koupacím sudu

Relax v koupacím sudu

Koupací sudy si pomalu nachází cestu i do českých zahrad. Jejich hlavní výhodou je, že si relaxační lázně můžete dopřávat po celý rok, bez ohledu na počasí.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.