Příčky a podhledy ze dřeva

Přestože lze nenosné příčky a stropní podhledy snadno udělat například ze sádrokartonů, bývá na chatě či chalupě často nejlepší volbou tradiční příčka ze dřeva. Prkna či palubky sluší i stropům a práce s nimi patří mezi ty jednodušší.

Při stavbě příček a podhledů ze dřeva se vyhnete „mokrému“ procesu a nebudete-li řezat trámky, latě a další části konstrukce příčky přímo na místě, můžete se do stavby pustit i za „provozu“ domu a bez složitého vyklízení místností.
Nenáročnost a rychlost stavby patří mezi základní výhody dřevěných příček a podhledů, stejně jako poměrně nízké náklady a v neposlední řadě atraktivní vzhled výsledné práce. Dřevo se ovšem nehodí do každého interiéru a postupem času může vyžadovat přece jen o něco náročnější údržbu než zděná nebo sádrokartonová příčka. Je rovněž poměrně složité udělat v dřevěných příčkách dostatečně účinnou akustickou izolaci. Dřevo na rušivých zvucích v interiéru spíše přidá, pravděpodobně se nevyhnete občasnému vrzání či praskání. Je to mimo jiné způsobeno i tím, že dřevo pracuje, vysychá a vyzrává. Vlivy, kterým je v průběhu vyzrávání vystaveno (vlhkost, nepravidelné větrání, nárazové vytápění kamny, blízkost sálavého tepla) mohou s palubkami či prkny na lícových stranách příček a podhledů pěkně „zacvičit“. Což ovšem ke dřevu patří. Ovlivnit to samozřejmě lze výběrem spolehlivě vysušeného kvalitního řeziva, dobrými lazurami či laky a správným větráním místností.

Zvláště v podkroví bývají lehké dřevěné příčky nezbytnou součástí interiéru

Jak postavit příčku

Konstrukční základ příčky tvoří nosný rošt z trámků. Nejčastěji stavebníci volí trámky 60 x 60 nebo 60 x 100 milimetrů. Ukotvit paty trámků na pásek pružné izolace je jedním z osvědčených způsobů, jak zabránit vrzání příčky, zvláště pokud se nosný rám zakládá na dřevěnou podlahu. Rošt velmi snadno ukotvíte například pomocí děrovaných spojek ze sortimentu tesařského kování. Ty můžete upevnit pomocí vrutů nebo hřebíků. Lze také kotvit boční, horní a dolní strany rámu roštu do stropů, stěn a podlah pomocí vrutů. Na trámky se vruty nebo hřebíky upevní pomocný rošt z latí. Nejjednodušší je použít snadno dostupné střešní latě. Vzdálenost mezi trámky, které tvoří rošt, by měla odpovídat šířce pásů tepelné a akustické izolace, nejčastěji je tedy 60 nebo 65 centimetrů. Jestliže příčku izolovat nechcete, stačí připravenou konstrukci z obou stran obložit materiálem, který vytvoří pohledovou stěnu, nejčastěji palubkami, prkny nebo fošnami, OSB deskami nebo překližkou. Dřevěný rám lze ovšem použít také k upevnění sádrokartonových desek.

Často je však žádoucí, aby lehká stěna mezi dvěma místnostmi vytvořila zároveň i akustický předěl, případně zamezila tepelným ztrátám. Pak je nutné mezi trámky roštu instalovat izolační pásy či desky. Vložená akustická izolace redukuje šíření hluku konstrukcí. Dokáže to jednak absorpcí energie vlnění na přechodu mezi vrstvami s různou tuhostí a pružností a také útlumem akustických vln ve vlastním materiálu. Použít můžete například měkké desky Orsil, Rockwool, Isover Merino, Orsik a Super Orsin nebo přilnavé plsti Isover-Piano. Účinky akustické izolace se znásobí ponecháním vzduchové mezery mezi dvěma vrstvami izolace, ale izolační mezeru vytvoří rovněž pomocný rošt z latí, instalovaný na základním nosném roštu z trámků.

S dřevěným stropním podhledem získá místnost zcela jinou atmosféru než při zachování klasického omítnutého stropu

Podhledy dotvoří atmosféru

Chcete-li „vyladit“ místnost do dřevěné atmosféry, můžete použít lehké obkladové palubky i k vytvoření stropních podhledů. Na stávající strop se v takovém případě upevní rošt z latí a na něj se palubky upevní stejně jako na rošt příčky. Takto je možné strop i dodatečně tepelně zaizolovat, pokud do roštu ještě před upevněním dřevěného obkladu umístíte desky z polystyrenu nebo jiný izolační materiál. Dřevěný podhled je samozřejmě možné vytvořit i na trámovém stropě, ať už z částečně přiznanými trámy, nebo jejich úplným zakrytím deskami či palubkami. V takovém případě ovšem stojí za zvážení, zda se trámového stropu opravdu chcete vzdát. Zvláště chatě či dřevostavbě mohou slušet i stropní podhledy z méně tradičních dřevěných konstrukčních materiálů, tedy například z OSB desek nebo překližky.


Jak vybírat palubky

Palubky jsou snadno dostupný a poměrně levný materiál, mezi jehož hlavní výhody patří možnost spojování na pero a drážku. K upevňování palubek navíc není nutné používat tradiční hřebíky a vruty, ale raději speciální spojky. Upevnění pak na výsledné ploše není vidět.

Obkladové palubky jsou na trhu nejčastěji v profilu Klasik či Tatran. Rozdíl mezi oběma profily spočívá v šíři viditelného přiznaného spoje mezi palubkami, a zatímco Klasik vytváří dojem jednolité dřevěné plochy, u Tatranu dosáhnete dojmu určité plasticity, umocněném výrazně viditelnými drážkami mezi jednotlivými prkny.

Dosáhnout jednolitého dojmu plochy dřevěné stěny lze použitím podlahovách palubek, které ve spoji dosedají těsně na sebe. Dodávají se i ve větší šířce, než je obvyklé u obkladových palubek, a je třeba myslet na to, že jsou výrazně těžší.

1 Klasik

2 Tatran

3 Soft

4 Srubová

5 Diagonála

6 Selská (landhaus)

7 Podlahová

8 Podlahovka pod šindel

9 Na chatky

10 Jihočeský profil

11 Fasádní

 

 


Text: gur; foto: autor a Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.