Praktické i dekorativní podnosy

Usnadní nám naservírovat občerstvení kdekoliv v domě i na zahradě, aniž bychom se museli do kuchyně neustále pro něco vracet. Navíc může být i ozdobou stolu či příborníku.

Na dostatečně velkém podnosu odneseme vše potřebné najednou, při větším počtu hostů maximálně nadvakrát. Správný podnos by měl být dostatečně velký na to, co na něm budeme nejčastěji přenášet. Protože nádobí a občerstvení něco váží, musí být i dostatečně pevný, stabilní a s uchy, která lze dobře a pevně držet.

 

Můžete ho použít i pro výrobu zajímavé letní dekorace

Různé tvary i materiály

Podnos mívá nejčastěji tvar obdélníku, někdy oválu – takový udržíme i plně naložený ve stabilní poloze. Čtvercový nebo kulatý tvar je při plném zatížení vratší, je proto vhodný spíše na menší podnosy s lehčím nádobím. Praktické jsou několik centimetrů vysoké boky (mohou být kolmé i sešikmené ven), které případně zadrží klouzající nádobí. Podnosy jsou nejčastěji dřevěné, s různou povrchovou úpravou. Dřevu lze ponechat přírodní barevnost, nebo dostane nátěr s patinou, může být i vesele barevné, s potiskem nebo namalovaným obrázkem. Někdy se na dno aranžují různé drobnosti, které se překryjí sklem.

Kovový podnos v orientálním stylu je zároveň i dekorací

Podnosy mohou být i v kombinaci dřevo-kov, někdy také plechové – s pozinkovaným nebo barevným povrchem. Pletené z přírodních materiálů jsou pěkné, ale nemají dokonale rovné dno, nehodí se proto pro přenášení drobných šálků ani skleniček. Výhodou plastových je zas to, že jsou lehké, mohou být pěkně pestré a snadno se udržují.

 

Kované úchyty pomohou vykouzlit podnos třeba ze starého rámu na obraz

 

Robustní kulatý podnos zdobí pěkně tvarovaná kovová ucha

 

Podnosy z úzkých prkének vypadají zajímavě a jsou odlehčené

 

Dřevěný podnos jednoduchého tvaru zdobí mořský motiv

 

Podnos z pozinkovaného plechu s potiskem má praktická vyšší ucha

 


Text: vrz; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Větve a špalky v interiéru

Větve a špalky v interiéru

Dřevo v bytě nemusí být jen materiálem na nábytek. Jako funkční doplňky i dekorace se v interiéru uplatní různě silné větve a kmínky stromů, plátky a pláty dřeva i celé špalky.

Celý článek

Jak vybírat vchodové dveře

Jak vybírat vchodové dveře

Při výběru vchodových dveří hraje rozhodující roli vzhled, ale i materiálové provedení, bezpečnostní prvky i tepelněizolační vlastnosti. Někdy je nejlepší nechat vyrobit repliku.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Přečtěte si