Chalupa s novou tváří

Chalupa manželů Evy a Jana leží na návsi v kdysi poklidné vísce nedaleko Bechyně. Po několik let stavba prodělávala svůj návrat k současné a přesto původní podobě. Dnes její fotku najdeme na webových stránkách obce.

Na návštěvu jsme se vydali v krásně prosluněném dni na sklonku loňského léta. Čím více jsme se blížili na Táborsko, tím více jsme si uvědomovali, proč jihočeská krajina chytá za srdce každého, byť tudy jen projíždí. V mírně zvlněném terénu se mezi lesy objevují rybníky, pohádkové zámky a hrady i malebné vísky. Pro to vše je tato část Čech oblíbená i mezi turisty, cyklisty a vodáky.

V rohu zahrady vzniklo klidné a slunné posezení s grilem

Minuli jsme Bechyni a za malou chvilku jsme se ocitli na návsi. Chalupu našich hostitelů jsme poznali okamžitě. Dům se žlutobílou fasádou je do návsi otočený štítem s kapličkovou nikou pro Jezulátko a obnovenou štukovou výzdobou. Opravená brána dostala před časem nová vchodová dvířka i vrata.

Manželé Eva a Jan chalupu většinou vlastníma rukama krok za krokem vraceli do podoby, kterou ztratila několika modernizacemi. Noví vlastníci se netají tím, že v domě se i dnes snoubí staré s novým a na starobylé podobě chalupy se podílejí moderní stavební materiály.

Eva s Janem jsou pracovití pohodáři

Chalupu máme díky Blance

To již nás vedou manželé do chalupy a paní Eva vypráví: „Chalupu pořídili rodiče v roce 1989. Tenkrát bydleli v Praze na Pohořelci a měli pozemek s chatičkou v zahrádkářské kolonii, která ale zanikla díky přípravám stavby tunelu Blanka. Naši byli zahrádkáři zvyklí aktivně relaxovat. Hledali náhradu a rozhodli se koupit tuhle chalupu.“ Ve vzpomínání pokračuje Jan. „To tu byla ještě poklidná obec, život tady během let zrychlila pila, která vznikla na konci obce. Zapadlá víska o pár chalupách se postupně rozrůstala a podstatně se tady změnil životní styl. Dnes v okolí kvete turistika, a tak jsou i u nás ve vsi již tři penziony pro turisty.“

Kuchyni vévodí pec s kachlovými kamny. Pohodlná lavice slouží k posezení i jako schůdky pro ty, kdo si v teple na peci chtějí poležet

Během povídání vstupujeme do předsíně s podlahou z půdovek, vybavené malým stolkem, ratanovými křesílky a starodávným kredencem natřeným příjemně zelenou barvou. Vchází se odtud do haly, z níž vedou schody do podkroví a dveře do místností v přízemí včetně koupelny s toaletou. Na první pohled zaujmou zelené akumulačky schované pod kachle, stahovací lampa a hnědě natřené trámy, které ladí s dlážděnou podlahou a kontrastují s bílou výmalbou stěn.

V kachlových kamnech nechybí kamnovec na vodu

Interiér ve staronovém

Procházíme jednotlivé místnosti v přízemí. Skladba nábytku v sednici dokládá příjemně zvládnutou kombinaci původního vybavení s novými kousky. Je tu spousta místa na přespání na posteli i na rozkládacích pohovkách. O tepelnou pohodu se tady starají kamna na dřevo s proskleným okénkem, které nechá vyznít efektní hru plamenů.

Romantiku trámoví podtrhují kachlová akumulační kamna. Jinak je prostor zařízen moderním nábytkem

Chalupa měla obytné jen přízemí, jezdili jsme sem za rodiči a brzy nám zde začalo být těsno. Rozhodli jsme se bydlení rozšířit do podkroví, kde doposud byla jen půda. Nakonec jsme se rozhodli, že si tady připravíme bydlení na důchod a postupně jsme sem převezli vybavení z pražského bytu,“ říká Eva. Původní i dovezený nábytek chalupáři postupně obrousili, namořili nebo barevně natřeli a sladili jej s textilem a dalším vybavením. Všechny starožitné kousky zařízení, které tady objevujeme, Jan s Evou zachránili před zničením, opravili je a probudili k novému životu.

K posezení i pro spaní je tu dostatek místa

Kuchyně bez kompromisu

Bydlení si manželé vytvářeli pro sebe, a tak tu chtěli mít komfort a zároveň útulno. „V dětství jsem milovala poležení na vyhřáté peci. V chalupě stará pec byla, ale při změně dispozic jsme ji potřebovali přemístit do kuchyně. Navíc jsem po kachlových kamnech toužila. Většinu věcí i úprav si v domě děláme sami, ale pec jsme si nechali postavit od kamnářů. Ti nám ale velmi zásadně opravili naše vize o tom, jak bude pec s kamny vypadat. Romantické představy musely ustoupit praktičnosti, takže pec má místo na ležení pouze pro jednu osobu. Všichni se tu rádi vyhříváme, dokonce i náš pes, a tak se o ležení občas přetahujeme,“ směje se Eva a Jan přitaká.

Podkrovní koupelna nabízí veškerý komfort. Je tu i sprchový kout

Protože je kuchyň dostatečně velká, vešla se sem kromě pece a kachlových kamen také jídelna a kuchyňská linka se zabudovanou pračkou, elektrickým sporákem a troubou, které poslouží v době, kdy se nevyplatí roztápět v kamnech.

Pohodlné podkroví

Aby se do chalupy vešli i s rodiči, proměnili manželé postupně starou půdu v podkrovní byt. Po pohodlných schodech vyjdeme do malé haly, která slouží jako pracovna a vchází se z ní do pokoje syna, na kterém se ještě pracuje, do koupelny a velké otevřené místnosti, kde se nachází kuchyňka s jídelním stolem, posezení i místo pro spaní. Také tento pokoj vytápí pohledná kachlová akumulační kamna, tentokrát v bílé barvě. Aby tu byl dostatek světla, jsou zde kromě malých oken ve štítové zdi ještě střešní a špaletová okna.

Jan s Evou nemohli sehnat stříšky na sloupky. Tak si udělali formu a odlili je z betonu sami

Strop snížený nad trámy i podesta nabízejí úložný prostor. V moderní koupelně s šedým obkladem a dlažbou najdeme umyvadlo, vanu i sprchový kout a toaletu, bojler je ukrytý za stěnou ze sádrokartonu. Procházíme podkrovím a musíme ocenit práci místního truhláře pana Jiřího Roda, který vyrobil schody, dveře a futra, která mistrně usadil do křivých trámů.

Hledaní ztracené tváře chalupy

Protože je venku krásně, usedáme pod švestku a posloucháme vyprávění o tom, jak se Eva s Janem snažili vrátit chalupě její původní podobu. Prošla totiž modernizací od předchozích majitelů. Při ní chalupa dostala třeba třídílná okna a kabátek z brizolitu. Oplocení předzahrádky zase vylepšil drátěný plot.

Ještě zbývá opravit zápraží

Chtěli jsme, aby naše chalupa měla vzhled typického jihočeského stavení, a tak jsme jezdili po kraji, zkoumali a hledali jsme typické architektonické prvky, které bychom u nás mohli uplatnit,“ vzpomíná Jan. „Fotili jsme fasády, ploty, brány i vrata. Hledali jsme, co nového můžeme použít, co odstranit nebo naopak zachovat,“ doplňuje Eva. A pomohla náhoda. V nábytku po původních majitelích při vyklízení objevili starou kresbu své chalupy. A ta je inspirovala k úpravám fasády.

Rozhlížíme se kolem sebe. Dvůr ohraničuje stěna sousedícího stavení a po celém obvodu zeď, kterou přerušuje hospodářská budova. Ta dnes slouží jako kolna, garáž i dřevník zároveň. Pozemek je kromě zápraží celý zatravněný a stal se velkou zahradou plnou kvetoucích zákoutí. V jednom místě našli manželé zasypanou studánku „hlubáňku“, kterou vyčistili a obnovili.

V otevřené obytné místnosti je i malá kuchyně s jídelním stolem pro dva

Na místě po zbořené stodole vzniklo vyvýšené posezení s vinnou révou a grilem, za ním paní domu pěstuje na vysokých záhonech zeleninu a dýně. „To vyvýšení vzniklo proto, že jsme někam potřebovali uklidit suť,“ vzpomíná Jan a ukazuje na malé okénko ve stěně s barevným prosklením. Když se slunce otočí, vznikají v nice u okna i na vedlejší stěně krásné barevné efekty.“

Den se chýlil k podvečeru. Do bývalého chléva, jenž slouží jako dílna a čeká ještě na úpravu, vlétaly vlaštovky, které zde již podruhé během sezóny vyvedly mladé. Říká se, že v domě, kde sídlí vlaštovky, se usadilo štěstí. Tak jej našim milým hostitelům přejeme plnou nůši.

Dnes má chalupa opět jihočeskou podobu. Okna zdobí šambrány, brána byla uvedena do původního stavu a opatřena novými vrátky a vraty

 


Text: Helena Štětinová; foto: Vladimír Hájek

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Netradiční zeleninová jídla

Netradiční zeleninová jídla

Máte chuť vyzkoušet v našich krajích méně obvyklé, a přece výborné zeleninové pochoutky? Nechte se inspirovat zahraničními kuchyněmi a recepty s čekankou, artyčoky či fenyklem.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.