Kočičí mrouskání

Máte doma kočičku, která sotva odrostla z kotěte a už se mrouská? Pokud ještě nechcete, aby měla koťata, přečtěte si, co dělat.

Doba nástupu pohlavní dospělosti u koček je ovlivněna celou řadou faktorů. Závisí například na plemenné příslušnosti, způsobu chovu, tělesném vzrůstu a také na ročním období, ve kterém je kočka narozena.

Většina koček dosahuje pohlavní dospělosti při tělesné hmotnosti 2,2 až 3,2 kilogramů, což je nejčastěji ve věku 6 až 9 měsíců. Kočky narozené na podzim mohou již na jaře dosahovat pohlavní dospělosti a mohou tedy zabřeznout.

Pokud zatím nechcete, aby měla koťata, máte na výběr dvě možnosti. První, ale veterináři méně doporučovanou variantou, je aplikace hormonálních preparátů zajišťujících dočasné vynechání říje. Po jejich aplikaci se však mohou u kočky vyskytnout vedlejší nežádoucí účinky. Nejčastěji to bývají akutními a chronické záněty dělohy, hyperplazie a nádory mléčných žláz nebo útlum kostní dřeně. Opakovanou aplikací těchto preparátů se četnost výskytu nežádoucích účinků zvyšuje. Proto pokud je pro vás nepřijatelné jiné řešení, veterináři doporučují pouze jednorázovou aplikaci v době pohlavního klidu kočky, a to nejdříve po proběhnutí alespoň jedné přirozené říje.

Druhým, definitivním řešením pro zabránění říje a březosti koček, je operativní odstranění vaječníků případně i dělohy v celkové anestezii. Jedná se o velmi častý zákrok, který vzhledem ke krátké době trvání anestezie nese minimální rizika. Pokud u vaší kočky do budoucna nepočítáte s koťaty, jednoznačně vám tuto druhou variantu řešení doporučujeme. Nejvhodnější dobou pro provedení zákroku je období pohlavního klidu, to znamená doba, kdy se kočka nemrouská.


Zdroj: www.mbvet.cz

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek