Zimní péče

Nejen letní, ale i zimní období se vyznačuje specifiky v péči o zdraví našich čtyřnohých přátel. Teploty klesají pod bod mrazu, a tak je důležité jim věnovat více pozornosti.

Třebaže mají zvířata svá těla porostlá srstí, žijí s námi často v příbytcích chráněných před chladem a zimou. Výsledkem této skutečnosti je pak jejich zhoršená schopnost vyrovnat se s rozdíly v teplotách oproti zvířatům žijícím ve volné přírodě.

 

Zvýšené línání

S příchodem zimního období se veterinární lékaři setkávají ve své praxi s dotazy chovatelů, které se týkají i zvýšeného línání tedy ztrátovosti srsti u psů. Patologické tedy nepřirozené línání se oproti tomu přirozenému projevuje zvýšenou, abnormální ztrátovostí srsti, často svěděním až vypadáváním celých oblastí srsti, tvorbou lysin (alopecie) až úplnou ztrátou chlupů na převážné části povrchu těla psa. V případě patologického línání je třeba vždy navštívit veterinárního lékaře, neboť příčin může být několik, a navíc často i kombinovaných.

 

Pěkně v teple

Krátkosrstá plemena bývají vždy logicky nejvíce postižena chladem. Pro ně je možno vyrobit nebo zakoupit kabátky a různé kombinézy – dnes je na trhu velký výběr. U psů, kteří mívají problémy s bolestmi zad (např. u jezevčíků), je vhodné kabátek ponechat ještě několik minut po návratu z procházky, aby se pod oblečkem přehřátá oblast zad (cca 39 °C) nevystavila relativně nízké teplotě doma (cca 20 °C) a nedošlo ke zhoršení problému. S tím souvisí doporučení, které platí i pro člověka – nepřetápět v bytech, neboť zde naopak dlouhosrstý pes bude trpět – pes se nemůže potit, tudíž poměrně obtížně reguluje svojí tělesnou teplotu.

 

Neustále v pohybu

Majitelé se často ptají, zda mají zkracovat v zimě procházky se psem, aby nenastydnul. Platí jedna důležitá zásada – pes se musí při procházce stále pohybovat. To je jeho přirozená touha, pořádně se při procházce proběhnout, takže pokud mu necháte volné pole působnosti, bude vše v pořádku. Problémy nastanou, pokud bezohledný majitel nechá své zvíře venku uvázané a jde například nakoupit. Pak jsme svědky třesoucího se zvířete před obchodem a majitel pěkně v teple nakupuje. Totéž platí pro psa uvázaného pod sjezdovkou a čekajícího na majitele až dolyžuje.


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek