Koupat, či nekoupat kočku?

Většina koček vodu nerada. Je tedy vůbec nutné tyto malé domácí šelmy trápit a vnutit jim koupel, přestože o to vůbec nestojí?

Je vůbec nutné kočku koupat? Záleží to především na tom, jakým druhem srsti byla obdařena. U dlouhosrstých se občasnému koupání nevyhnete, pokud chcete srst udržet skutečně čistou. Jak při tom správně postupovat?

Připravte si šampon vhodný pro zvířata. Potom zavřete všechna okna a dveře a zajistěte, aby v místnosti bylo teplo. Pokud se kočka bojí velikosti vany, použijte lavor nebo umyvadlo. Stačí zhruba 10 centimetrů vlažné vody – nebo akorát nad její tlapky. Dříve, než kočku dáte do vody, vyčistěte jí uši. Vytřete jí je vatovým tamponem zvlhčeným teplou vodou. Vyčistěte pouze viditelné části jejího ucha a nikdy se nepokoušejte čistit sluchový kanálek. Kočku před koupáním také vyčesejte nebo vykartáčujte – odstraníte tak uvolněnou srst.

Navlékněte si gumové rukavice, zvedněte kočku za zadní část krku a opatrně ji položte do mělké teplé vody. Namočte kočce záda, břicho a nohy. Můžete použít malý plastový hrnek nebo kelímek. (Dejte pozor, mnoho koček vyděsí, použijete-li sprchu nebo rozprašovač.) Použijte šampon pro zvířata a masírováním jej jemně naneste rovnoměrně po celém těle kočky, než ji opláchnete. Šamponu nenanášejte příliš, bylo by obtížné jej opláchnout. Šampony pro zvířata byly uzpůsobeny, aby nedráždily oči a uši, ale přesto se těmto částem vyhněte. Po opláchnutí kočku osušte teplým ručníkem. Pokud se vaše kočka nebojí hluku, můžete její srst vyfoukat fénem. V opačném případě ji zabalte do ručníku a vytřete do sucha. Nebuďte překvapeni, pokud se po koupání začne zase olizovat, snaží se pouze upravit si srst podle svých představ.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.