Zbavte se vysokého cholesterolu

Zjistili vám vyšší hladinu cholesterolu? Pomůže změna jídelníčku i životního stylu. Přečtěte si pár dobrých rad a tipů, jak na to.

Možná nejste velký jedlík, ale ráno si dáte k snídani bílý rohlík s tučným sýrem, v poledne místo pořádného oběda bagetu s majonézou a k večeři do sebe hodíte vepřovou kotletu s pořádně omaštěnými brambory. Mezi tím možná sníte nějakou sušenku nebo si dopřejete zákusek. Není divu, že pak krevní testy mohou ukázat zvýšenou hladinu LDL (tzv. špatného cholesterolu). Bohužel právě LDL cholesterol je hlavním rizikovým faktorem aterosklerózy neboli usazování se do stěn tepen, a ve finále pak připravuje cestu k srdečnímu onemocnění. Cholesterol je na druhou stranu látka podobná tuku, která je pro náš organismus velmi důležitá. Je součástí každé buňky jako složka biologických membrán a slouží jako výchozí látka pro tvorbu všech steroidních hormonů, které jsou produkovány různými žlázami a zajišťují spoustu funkcí. Jak vidno, bez cholesterolu bychom žít nemohli.

Zdroje cholesterolu

Tělo si cholesterol vyrábí zčásti v játrech, zbytek se mu dostává do těla potravou. Bohatými zdroji jsou potraviny živočišného původu, jako například maso, vnitřnosti, vaječný žloutek, tučné sýry a podobně. V potravinách rostlinného původu cholesterol není obsažen. Většina cholesterolu v našem těle je ale původu takzvaně endogenního, tedy toho, který si organismus sám vyrobí. Jeho nadprodukce je zpravidla hlavní příčinou zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Tato nadprodukce je ovlivnitelná jen částečně, a to snížením příjmu nasycených tuků. Z velké části je způsobena poruchami využití cholesterolu.

Pomůže změna jídelníčku

Možná si říkáte, že jeden párek nebo smažený sýr vás přece nezabije. Možná ne, ale mohl by. Hazardovat přece nemusíte. A pokud vám už není dvacet, pak byste měli nad svým životním stylem přemýšlet mnohem důkladněji. Různé studie totiž uvádějí, že lidé, kteří například zdravě jedí šestkrát denně nebo i častěji, mají hladinu cholesterolu v krvi nižší o pět procent než ti, kteří jedí nepravidelně a nezdravě. A to bez ohledu na to, jak moc se hýbou.

Změna jídelníčku by měla být základním opatřením při léčbě zvýšené hladiny cholesterolu. Bude samozřejmě účinnější u pacientů, u nichž je tato zvýšená hladina důsledkem nadměrného příjmu cholesterolu a nasycených tuků potravou, než u pacientů, kde je důsledkem vrozené poruchy využití cholesterolu s jeho následnou nadprodukcí. Tito lidé mohou být opravdu štíhlí, fyzicky aktivní a mohou jíst nízkotučnou a nízkocholesterolovou stravu, a přesto mohou mít v krvi zvýšenou hladinu cholesterolu.


Co jíst, a co ne

Omezte živočišné tuky. Nadmíra špatných tuků s převahou nasycených mastných kyselin a transmastných kyselin zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi víc než sám příjem cholesterolu. Ty nezdravé tuky najdete především v másle, tučných mléčných výrobcích a sýrech, tučném mase, tučných uzeninách, jako jsou tvrdé salámy, klobásy, párky a paštiky, a samozřejmě také v jídlech typu fast food, dortech a podobně.

Zařaďte do jídelníčku dobré tuky. To jsou tuky s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Dejte si dvakrát až třikrát týdně ryby, místo másla dejte přednost rostlinným tukům (například Flora apod.). Při vaření či přípravě zeleninových salátů preferujte slunečnicový, olivový nebo řepkový olej.

Zvyšte konzumaci rostlinné stravy. Jezte více ovoce, zeleniny, luštěnin, sóji, ovesných vloček apod. Tyto potraviny obsahují hodně vlákniny, která má úžasnou schopnost snižovat LDL (špatný cholesterol), zejména pokud jsou součástí diety s nízkým obsahem tuků. Kromě toho na dlouhou dobu zasytí, takže pak nemáte žádné chutě. Denně byste měli sníst asi 200 g ovoce a 400 g zeleniny. Už po třech týdnech této diety by mělo dojít ke snížení hladiny cholesterolu (zhruba o 7,6 %).

Omezte máslo. Pokud možno si pečivo vůbec nemažte máslem nebo použijte rostlinné máslo, případně si celozrnný chléb namažte kvalitním čerstvým sýrem nebo tvarohem.

Mlsejte semínka a ořechy. Zapomeňte na chipsy, raději si do misky nasypte nesolené ořechy nebo semínka. Ořechy příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. A přestože jsou tučné, neobsahují nasycené mastné kyseliny. Vždy ale kupujte ořechy nesolené. Ideální jsou mandle – denně by vám mělo stačit asi 25 gramů.

Mléčné výrobky si vybírejte. Vhodné jsou ty do 30 % tuku v sušině, jogurty do 3 %. Zcela se vyhýbejte smetanovým výrobkům; dobré jsou zakysané mléčné výrobky, podmáslí a jogurtová mléka.

Vyhýbejte se smaženým jídlům. Smažení zvyšuje hladinu LDL cholesterolu, i když smažíte na oleji. Lepší je dusit či vařit v páře, případně použít gril.

Jak je to s vejci. Dříve se tvrdilo, že vejce jsou naprosto nevhodná, pokud má někdo vysoký cholesterol. Mnohé studie zjistily, že tak horké to nebude. Navíc cholesterol obsahuje pouze žloutek, takže pokud máte vyšší hladinu cholesterolu, jeden žloutek týdně vám neublíží – bílky můžete konzumovat bez omezení, ty nemají dokonce ani žádný tuk.

Pomocníci proti cholesterolu

Česnek kuchyňský

Allium sativum

Tradičně doporučovaný prostředek pro udržení nízké hladiny nezdravého cholesterolu. Doporučuje se jíst 2 až 3 stroužky česneku denně.

Hořec žlutý

Gentiana lutea

Tato hořká bylina posiluje činnost jater a také pomáhá snižovat nezdravý cholesterol. Po dobu 6 týdnů denně žvýkejte kousek kořenu hořce.

Lecitin ze sójových bobů

Má schopnost rozpouštět tukové látky (k nimž cholesterol patří). Zakoupíte ho v prodejnách se zdravou výživou nebo v lékárně.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Ačkoliv na tuto zářivě žlutou rostlinu nahlížíme spíše jako na plevel, skrývá v sobě spoustu léčivých účinků. Z pampelišek můžete vyrobit nejen víno a čaj, ale i výborný sirup. Poslouží vám jako vynikající sladidlo s vitaminy. Ať už teplý, nebo studený.

Celý článek

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Máte už dost zimy? Aktuální vydání časopisu Rozmarýna vám umožní naplno si užít jaro. Najdete v něm rozmanité návody a tipy pro jarní tvoření i nápady, jak využít jarní bylinky pro výrobu sirupů, zdravých pokrmů, a dokonce i dekorací a doplňků. Užijte si jaro s Rozmarýnou!

Celý článek