Nechte oči odpočinout

Bolest, pálení, slzení, nebo naopak suchost. To jsou nejčastější projevy unavených očí. Víte, co pro ně udělat, aby si odpočinuly?

Zvýšená soustředěnost, například při práci na počítači, čtení knihy či řízení auta naše oči namáhá a unavuje. Věděli jste, že pokud se soustředíte na práci s počítačem, zamrkáte za minutu zhruba osmkrát, zatímco když jsou oči v klidu a vy jste uvolnění, zamrkáte asi třiadvacetkrát? Kromě čtení, sledování televize a zmíněného počítače oči unavuje i pobyt v přetopených místnostech, klimatizace, smog, prach, vítr a cigaretový kouř.

Pracujete s počítačem?

Snažte se, aby vaše oči měly u počítače co největší komfort. V první řadě si na displeji či monitoru nastavte kontrast a jas tak, aby byl pro vás, respektive pro vaše oči, co nejpříjemnější. Příliš vysoký jas vnímá většina lidí jako zdroj světla; pokud ale při pohledu na monitor máte pocit, že je pozadí příliš tmavé, máte kontrast nastaven příliš nízko. I zde tedy platí, že nejlepší bývá zlatá střední cesta. Neméně důležitá je i velikost písma – zvolte takové, abyste je mohli přečíst bez většího soustředění a námahy. Vzdálenost očí od monitoru je individuální, ale v průměru by měla být 60 centimetrů. Co se týká barevného nastavení, vyhněte se přílišným kontrastům, které se vám sice mohou líbit, ale namáhají oči. Snižte také odlesky od obrazovky; s tím vám pomohou antireflexní kryty. Nezapomínejte ani na správné sezení, abyste nenamáhali krční páteř.

I chvilka odpočinku se počítá

Pokud máte pocit unavených očí, může to souviset i s nižší tvorbou slz. V takovém případě nastávají příznaky jako pálení, řezání, pocit písku v očích. Pak je potřeba více mrkat nebo kapat zvlhčující oční kapky, které oči zvlhčují, a zabraňují tak jejich podráždění. Aplikujte je rovnou před činnostmi, které zhoršují vaše potíže, tedy i před sledováním televize, čtením apod. Myslete i na odpočinek. Nejlepší způsob, jak se vyvarovat rozvoje příznaků unavených očí, je zvýšit frekvenci mrkání nebo na krátkou dobu zavřít oči a lehce si promnout víčka. Jako součást tohoto rituálu zařaďte i uvolnění krční páteře. V pauze na svačinu či oběd nebuďte u počítače ani nedělejte činnosti, které namáhají oči! Tyto pauzy jsou určeny nejen k nasycení, ale také k relaxaci. Tato pravidla platí i pro čtení a sledování televize.

Blahodárné obklady

Chybu rozhodně neuděláte, pokud svým očím dopřejete i péči v podobě kosmetických zklidňujících krémů a gelů. Unavené a oteklé oči, ale také tmavé kruhy pod očima, signalizují únavu. Proto nezapomínejte na kvalitní a vydatný spánek. Na unavené oči můžete využít i moudrosti našich prababiček a přiložit na ně kolečka salátové okurky, obklady ze zchladlých nálevů z heřmánku pravého nebo světlíku lékařského; ty jsou navíc účinné i na otoky. Pokud dáváte přednost jednoduššímu řešení, pořiďte si oční chladivou masku – stačí dát do lednice a v případě potřeby ji vyndat a přiložit na oči.

Dejte očím, co potřebují

Základem zdravého životního stylu je i dostatečná zásoba těla tekutinami, zejména vodou. Kromě tekutin do svého jídelníčku větší měrou zařaďte také ovoce a zeleninu – špenát, kapustu, brokolici, mango, pomeranče, dýně, hrášek, broskve a citrusy, které jsou nejen zdrojem karotenoidů luteinu a zeaxantinu, ale také skvělými přírodními antioxidanty. Pro unavené a zarudlé oči je ideální potravinou špenát, který je bohatý na vitamin C a pomáhá tělu tvořit i vitamin A.

Bylinky pro unavené oči

Světlík lékařský

Euphrasia officinalis

Pijte čaj ze světlíku při problémech s očima, jako jsou záněty spojivek a víček, při ječném zrnu, světloplachosti nebo při suché oční sliznici. Také posiluje a čistí sliznici nosu, vedlejší dutiny, plíce a žaludek. Čaj můžete použít i k výplachu podrážděných a unavených nebo suchých očí – přidejte do něj špetičku soli – bude pak očím příjemnější.

Na čaj: 1 lžičku sušeného světlíku zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut luhovat.

Heřmánek pravý

Matricaria chamomilla

Heřmánek má mírné protizánětlivé účinky a pomůže vám i proti oteklým očím. Ponořte na několik minut dva sáčky s heřmánkovým čajem do horké vody. Pak je zchlaďte v lednici po dobu nejméně dvaceti minut. Přiložte je na zavřené oči a nechte je působit tak dlouho, dokud sáčky nedosáhnou pokojové teploty.

Při problémech se záněty nebo pálení oční sliznice pomůže i pití heřmánkového čaje.

Na čaj: 1 lžičku sušeného heřmánku spařte 250 ml horké vody a nechte 5 minut táhnout.

Bez černý

Sambucus nigra

Pomáhá při zarudnutí a podráždění očí, při rýmě a zánětech čelních dutin, rovněž i při senné rýmě a jiných alergických reakcích. Z vatových tamponů namočených do bezového čaje a vychlazených v lednici snadno připravíte obklad na unavené oči.

Na čaj: 1 lžičku sušených bezových květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte luhovat 5 minut.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek