Nenechte se trápit artrózou

Artróza je degenerativní onemocnění chrupavky, za které může genetická predispozice, kvalita chrupavek a kostí, ale také životní styl a přetěžování. Jak si s ní poradit?

Nejčastěji jsou při artróze postiženy velké klouby – kolena, kyčle a ramena. Postihnout může ale i malé klouby rukou a také páteř. Potíže s klouby se objevují obvykle kolem padesátky. Mezi první příznaky artrózy patří především bolest při zvýšené námaze (pracovní nebo sportovní) a postupně sílí. Následuje ranní startovací bolest, ranní ztuhlost, později se objevuje i klidová noční (vycházející z pouzdra) s omezením hybnosti v krajních polohách s bolestivými projevy. Postupně se zvětšuje rozsah omezení pohybu, objevují se otoky, viditelné změny na kloubech, zejména na drobných kloubech ruky, projevující se sníženou funkčností a nedostatečností. V pozdějších stadiích dochází ke zkrácení svalů, atrofiím, změnám osy a vybočení či svalovým spasmům.

Co vás čeká u lékaře

Pokud vás potíže zavedou až do ordinace lékařského specialisty, bude vás nejspíš čekat RTG vyšetření, ultrazvukové vyšetření (používá se spíše na vyšetřování měkkých částí kloubu – šlach, vazů, kloubního pouzdra, zjištění přítomnosti tekutiny), magnetická rezonance (MR) u níž se sledují změny v měkkých částech kloubu (menisku vazů nebo defekty na povrchu kloubní chrupavky).

Co zmůže léčba

Pokud jde o léčbu, osteoartrózu nelze plně vyléčit, lze ovšem zmírnit její symptomy. Samozřejmě záleží na tom, zda je včas odhalena. Léčba je zaměřena tedy spíše na prevenci, snížení a omezení progrese a tlumení symptomů. V počátečních stadiích se využívá především konzervativní léčba, kam patří:

Úprava životosprávy: Je nutné omezit přetěžování, ne však pohyb, odlehčit již postiženému kloubu snížením hmotnosti, používáním opěrných pomůcek (francouzské či vycházkové hole) podle typu postižení kloubů (ortézy apod.), preferovat sporty, kde nedochází k tvrdým nárazům a přetížení, například cyklistiku a plavání.

Rehabilitace: Důležitý je pohyb, udržovat napětí a trofiku (výživu) svalových skupin v oblasti kloubu, čímž se sníží riziko zkrácení svalů.

Fyzikální protizánětlivá léčba: Ultrazvuk, elektrické a magnetické proudy, laserová terapie, RTG terapie, vodoléčba. Tyto léčebné metody se vždy zvažují podle stavu daného kloubu.

Bylinky pro zmírnění příznaků artrózy

Pampeliška lékařská

Taraxacum sect. Ruderalia

Pomáhá při léčbě artritidy a dny. Čerstvými listy a žlutými květy si na jaře můžete obohatit salát, do zásoby na čaj si na podzim vykopejte kořen. Po očištění a nakrájení ho usušte.

Na čaj z kořene: 1 lžičku sušeného kořene zalijte 250 ml vařící vody a čaj nechte táhnout 10 minut.

Kopřiva dvoudomá

Urtica dioica

Je účinným prostředkem při léčbě pohybových potíží – revmatismu, artrózy.

Na čaj: 1 lžíci sušené kopřivové nati spařte 250 ml vroucí vody a nechte čtvrt hodiny stát. Poté slijte a pomalu vypijte.

Třezalka tečkovaná

Hypericum perforatum

Pro úlevu od bolestí kloubů vyzkoušejte třezalkový olej. Můžete si ho zakoupit v lékárně nebo vyrobit doma.

Třezalkový olej: 80 g květů třezalky tečkované vložte do zavařovací sklenice, zalijte 250 ml oleje a dobře uzavřete. Žlutý olej se začne zbarvovat do ruda. Sklenici nechte stát 5 dní na slunci a každý den ji protřepte. Pak nechte celou směs dalších 5 týdnů stát. Nakonec sceďte a přelijte do tmavé lahvičky.

Kostival lékařský

Symphytum officinale

Používá se k léčbě zánětů šlach, chrupavek a kloubů, pomáhá zlepšit poškození plotének a zpomalit degenerativní procesy v kloubech a kostech.

Olej z kořene: 25 g sušeného kořene kostivalu vložte do sklenice s uzávěrem a zalijte 200 ml oleje. Nehte 4 týdny luhovat při pokojové teplotě. Každý den směsí zatřeste. Poté přefiltrujte a slijte do lahvičky.

 


Text: red; foto Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek