Zákoutí pro odpočinek

Stůl se židlemi, zahradní křeslo ani pohodlná lavička by na dvoře, terase či zahradě rozhodně neměly chybět. V křesle tu můžeme po práci odpočívat, u stolu si vychutnat snídani, oběd či odpolední kávu a na lavičce se sejít na kus řeči se sousedem.

Někdy nastavujeme tvář sluníčku, jindy se raději schováme do chladivého stínu. I na to bychom měli myslet při výběru místa pro stůl nebo lavičku. Ideální je mít několik venkovních sezení a z nich si vybírat podle počasí a nálady. Poblíž domu může stát jídelní stůl se židlemi, abychom k němu neměli s jídlem daleko. Kávový stolek s křesílky může být trochu dál, lavičku a samostatné křesílko postavíme na místa s hezkým výhledem, nebo naopak skrytá očím.

 

Kam se schovat

Dvůr může pro venkovní sezení poskytnout zajímavá zákoutí. Něco jiného je samozřejmě dvorek před malým domem či chalupou a něco jiného velký, ze dvou nebo i všech čtyř stran uzavřený dvůr statku. Dvůr s alespoň částečně uzavřenou dispozicí může nabídnout kout chráněný před větrem a cizími pohledy. Podobně poslouží část zdi po zbořené kůlně, nově postavená zídka, živý plot nebo dřevěná zástěna. Před deštěm nebo příliš ostrým sluncem ochrání hustě porostlá pergola nebo stříška. Někdy tuhle službu udělá přesahující střecha nad zápražím, plátěná markýza, zastřešení koutu mezi domem a hospodářskou stavbou. Pro velký stůl se dá využít i prostor v upravené stodole nebo kůlně s jednou či dvěma otevřenými stěnami. A pak je tu ještě slunečník.

 

Z jakého materiálu

Venkovní nábytek se nabízí v mnoha materiálech a provedeních. Ze dřeva domácího i exotického, z přírodního i umělého výpletu, kovový i plastový. Zvolit bychom měli takový, který bude ladit s okolním prostředím. Zatímco s křesílky a lavičkami v zahradě můžeme více experimentovat, nábytek na dvoře, v bezprostřední blízkosti stavení, by se mu měl víc podřídit. Někam se hodí robustní dřevěný v rustikálním stylu, jinam spíš lehký proutěný nebo střízlivý kovový. Záleží i na tom, zda chceme nechávat nábytek stát venku po celý rok – pak si pořídíme těžký a odolný. Nebo ho budeme při každém odjezdu uklízet či při pobytu různě přenášet – v tom případě dáme přednost lehkému nebo skládacímu. Nezapomeňte, že někdy ještě dobře poslouží i staré, odložené kusy v novém nátěru. K proměně nového i starého nábytku se dají také využít i barevné polštářky na židlích a ubrus na stole.

 

 


Text: vrz; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Kam odložit kabát

Kam odložit kabát

Věšáky jsou v domácnostech mnohdy v roli opomíjené popelky a jejich důležitost si často uvědomíme až v okamžiku, kdy na nějakém místě schází.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.