Zákoutí pro odpočinek

Stůl se židlemi, zahradní křeslo ani pohodlná lavička by na dvoře, terase či zahradě rozhodně neměly chybět. V křesle tu můžeme po práci odpočívat, u stolu si vychutnat snídani, oběd či odpolední kávu a na lavičce se sejít na kus řeči se sousedem.

Někdy nastavujeme tvář sluníčku, jindy se raději schováme do chladivého stínu. I na to bychom měli myslet při výběru místa pro stůl nebo lavičku. Ideální je mít několik venkovních sezení a z nich si vybírat podle počasí a nálady. Poblíž domu může stát jídelní stůl se židlemi, abychom k němu neměli s jídlem daleko. Kávový stolek s křesílky může být trochu dál, lavičku a samostatné křesílko postavíme na místa s hezkým výhledem, nebo naopak skrytá očím.

 

Kam se schovat

Dvůr může pro venkovní sezení poskytnout zajímavá zákoutí. Něco jiného je samozřejmě dvorek před malým domem či chalupou a něco jiného velký, ze dvou nebo i všech čtyř stran uzavřený dvůr statku. Dvůr s alespoň částečně uzavřenou dispozicí může nabídnout kout chráněný před větrem a cizími pohledy. Podobně poslouží část zdi po zbořené kůlně, nově postavená zídka, živý plot nebo dřevěná zástěna. Před deštěm nebo příliš ostrým sluncem ochrání hustě porostlá pergola nebo stříška. Někdy tuhle službu udělá přesahující střecha nad zápražím, plátěná markýza, zastřešení koutu mezi domem a hospodářskou stavbou. Pro velký stůl se dá využít i prostor v upravené stodole nebo kůlně s jednou či dvěma otevřenými stěnami. A pak je tu ještě slunečník.

 

Z jakého materiálu

Venkovní nábytek se nabízí v mnoha materiálech a provedeních. Ze dřeva domácího i exotického, z přírodního i umělého výpletu, kovový i plastový. Zvolit bychom měli takový, který bude ladit s okolním prostředím. Zatímco s křesílky a lavičkami v zahradě můžeme více experimentovat, nábytek na dvoře, v bezprostřední blízkosti stavení, by se mu měl víc podřídit. Někam se hodí robustní dřevěný v rustikálním stylu, jinam spíš lehký proutěný nebo střízlivý kovový. Záleží i na tom, zda chceme nechávat nábytek stát venku po celý rok – pak si pořídíme těžký a odolný. Nebo ho budeme při každém odjezdu uklízet či při pobytu různě přenášet – v tom případě dáme přednost lehkému nebo skládacímu. Nezapomeňte, že někdy ještě dobře poslouží i staré, odložené kusy v novém nátěru. K proměně nového i starého nábytku se dají také využít i barevné polštářky na židlích a ubrus na stole.

 

 


Text: vrz; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Moderní tapety

Moderní tapety

Tapety v interiérech oslavily svůj návrat už před pár lety. Současné trendy ale přicházejí i s motivy, které jsou inspirované především přírodou a tradičními vzory.

Celý článek

Barvy v interiéru

Barvy v interiéru

Máte pocit, že by si vaše domácnost zasloužila změnu? Novou atmosféru jí můžete dodat změnou barevného ladění jednotlivých místností. Jak barvu dobře vybrat?

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.