Trámy jako zdobný prvek

Trámy, hambalky, kleštiny a pozednice. Chalupa jich je plná. Nemusí být pouze nosným prvkem v konstrukci střechy. Využijeme je k předělům místností či na ně zavěsíme dekorační předměty.

Vedou-li vazné trámy nad podlahou a výška stropu nám dovolí na ně položit druhou pochozí plochu, nemusíme je v podkrovní místnosti přeskakovat, ale poslouží ke zřízení úložných prostor pod podlahou, na vyvýšené pódium pro relaxaci, na hraní nebo na spaní. Dvouúrovňová podlaha navíc dodá místnosti na originalitě. Inspirativních řešení je ale mnohem více. Systémy trámu někdy v bydlení trochu překáží. Když se však zamyslíme nad jejich dispozicemi a přizpůsobíme jim vybavení místností, vznikne útulné a pohodové místo, kde se nám dobře odpočívá, a klidně hodíme za hlavu fakt, že se tu poněkud hůře uklízí a utírá prach.

Sbírky mužeme zavěsit až ke stropu

Na chalupách a v chatách trámoví neskrýváme jako v rekonstruovaných městských bytech. Naopak. Pečlivě je udržujeme, bráníme před napadením různými škůdci a vystavujeme je na odiv se všemi jejich prasklinami, záseky a truhlářskými prvky spojů, nad kterými se i po staletích tají dech.

Krása dřeva vynikne na trámech i vybavení místnosti

 

Zavěšujme a dekorujme

Abychom ještě více zdůraznili romantiku prostoru, na trámy zavěšujeme vše, co jen zavěsit jde. V kuchyních nádobí, v pokoji dekorace, spoje trámu využijeme třeba pro zřízení knihovny. Trámy, které jsou v dosahu, můžeme využít jako odkládací plochu nebo poslouží coby výstavní panel našich sbírek. Při dodržení bezpečnostních předpisů lze trámy využít také k instalaci svítidel. Špatně dostupná místa pod šikmou střechou mohou trámy rozčlenit nejen opticky. Po domluvě s truhlářem sem můžete nechat zhotovit uzavřené skříňky s klasickými dvířky nebo opatřené snáze přístupnými zásuvkami. Místa k ukládání není nikdy dost.

V tomto případě trám posloužil jako součást kuchyňského ostrůvku

 

Péče o dřevo

Dřevěné trámoví potřebuje údržbu a ochranu před škůdci, jako jsou vlhkost, houby nebo dřevokazný hmyz. K tomu se hodí například Telurin, Bochemix nebo Lignofix. Aby si dřevo zachovalo svou krásu, je zapotřebí ošetřit jeho povrch tenkou vrstvou disperzního (Bakrylex, Tebas, Purlet) nebo lazurovacího laku (Lazurol, Unikol, Impranal). Obzvláště v koupelně je potřeba dřevo chránit proti vlhkosti, například některým z olejových systémů na přírodní bázi.

Mezi trámy, které přímo vybízejí k vystavování sbírek, lze v otevřeném prostoru vestavět kuchyň i jídelnu

 


Text: tet; foto: P. Veselý, M. Mašín a archiv firem

Další články

Koupelna ve venkovském stylu

Koupelna ve venkovském stylu

Ve venkovských chalupách obvykle koupelna s teplou vodou nebývala a k jejímu vybudování na chalupě přímo vybízejí nevyužívané hospodářské prostory. Přestavba chlívku či komory na koupelnu však má své zádrhele.

Celý článek

Stylové náčiní ke krbu

Stylové náčiní ke krbu

I krbové doplňky můžou ladit s ostatním zařízením domu nebo bytu. Modernímu interiéru bude slušet nerez, ke stylovému nábytku se hodí černé kované doplňky a na chalupu proutěné koše.

Celý článek

Příjemné lenošení

Příjemné lenošení

Během podzimních a zimních večerů si zpravidla můžeme dopřát více odpočinku než v jiných částech roku. V jakém křesílku či pohovce se vám bude relaxovat nejlépe?

Celý článek

Svícny nejen adventní

Svícny nejen adventní

Světlo svíček k adventní atmosféře neodmyslitelně patří. Můžete si domov vyzdobit svícnem koupeným, nebo si ho zkusit sami vyrobit. Materiál na jeho vytvoření najdete všude kolem.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.