Trámy jako zdobný prvek

Trámy, hambalky, kleštiny a pozednice. Chalupa jich je plná. Nemusí být pouze nosným prvkem v konstrukci střechy. Využijeme je k předělům místností či na ně zavěsíme dekorační předměty.

Vedou-li vazné trámy nad podlahou a výška stropu nám dovolí na ně položit druhou pochozí plochu, nemusíme je v podkrovní místnosti přeskakovat, ale poslouží ke zřízení úložných prostor pod podlahou, na vyvýšené pódium pro relaxaci, na hraní nebo na spaní. Dvouúrovňová podlaha navíc dodá místnosti na originalitě. Inspirativních řešení je ale mnohem více. Systémy trámu někdy v bydlení trochu překáží. Když se však zamyslíme nad jejich dispozicemi a přizpůsobíme jim vybavení místností, vznikne útulné a pohodové místo, kde se nám dobře odpočívá, a klidně hodíme za hlavu fakt, že se tu poněkud hůře uklízí a utírá prach.

Sbírky mužeme zavěsit až ke stropu

Na chalupách a v chatách trámoví neskrýváme jako v rekonstruovaných městských bytech. Naopak. Pečlivě je udržujeme, bráníme před napadením různými škůdci a vystavujeme je na odiv se všemi jejich prasklinami, záseky a truhlářskými prvky spojů, nad kterými se i po staletích tají dech.

Krása dřeva vynikne na trámech i vybavení místnosti

 

Zavěšujme a dekorujme

Abychom ještě více zdůraznili romantiku prostoru, na trámy zavěšujeme vše, co jen zavěsit jde. V kuchyních nádobí, v pokoji dekorace, spoje trámu využijeme třeba pro zřízení knihovny. Trámy, které jsou v dosahu, můžeme využít jako odkládací plochu nebo poslouží coby výstavní panel našich sbírek. Při dodržení bezpečnostních předpisů lze trámy využít také k instalaci svítidel. Špatně dostupná místa pod šikmou střechou mohou trámy rozčlenit nejen opticky. Po domluvě s truhlářem sem můžete nechat zhotovit uzavřené skříňky s klasickými dvířky nebo opatřené snáze přístupnými zásuvkami. Místa k ukládání není nikdy dost.

V tomto případě trám posloužil jako součást kuchyňského ostrůvku

 

Péče o dřevo

Dřevěné trámoví potřebuje údržbu a ochranu před škůdci, jako jsou vlhkost, houby nebo dřevokazný hmyz. K tomu se hodí například Telurin, Bochemix nebo Lignofix. Aby si dřevo zachovalo svou krásu, je zapotřebí ošetřit jeho povrch tenkou vrstvou disperzního (Bakrylex, Tebas, Purlet) nebo lazurovacího laku (Lazurol, Unikol, Impranal). Obzvláště v koupelně je potřeba dřevo chránit proti vlhkosti, například některým z olejových systémů na přírodní bázi.

Mezi trámy, které přímo vybízejí k vystavování sbírek, lze v otevřeném prostoru vestavět kuchyň i jídelnu

 


Text: tet; foto: P. Veselý, M. Mašín a archiv firem

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Relax v koupacím sudu

Relax v koupacím sudu

Koupací sudy si pomalu nachází cestu i do českých zahrad. Jejich hlavní výhodou je, že si relaxační lázně můžete dopřávat po celý rok, bez ohledu na počasí.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.