Háčkovaná krása

Možná také máte ve skříni staré háčkované věci po babičce. Jak je využít a jak se o ně starat, aby si svou krásu zachovaly co nejdéle?

Háčkované bytové doplňky bývaly dříve běžnou součástí každé domácnosti. Ženy ovládaly různé způsoby háčkování – filetové, frivolitkové, krajkové s vějířky, mušličkami, pikotkami… Pro tyto jemné vzory se používala slabá, především bílá nebo krémová příze.

„Zoubky“ lemující poličky mohou být opravdu zoubkované, ale i rovné

Záclony, dečky a vsadky

V zásuvkách prádelníků se nám asi nejčastěji zachovaly krátké záclonky nebo dlouhé stóry (záclony) do oken, ubrusy pro sváteční prostírání či malé dečky, jež zdobily komody, skříňky a noční stolky. Možná mezi nimi jsou i povlaky dekorativních polštářů. Oblíbené bývaly háčkované ozdobné pruhy sloužící jako vsadky do povlaků polštářů a peřin. Tak zvané „zoubky“ zas zkrášlovaly okraje polic na stěně nebo v příbornících.

Pokud se vám háčkovaný ubrus nehodí v domě, zkuste to s ním na zahradě

Pokud se háčkovaná díla zachovala v pořádku a celá, využijeme je k původnímu účelu i dnes. Samozřejmě pokud jsme ochotni věnovat jim při údržbě zvýšenou péči, kterou vyžadují. Háčkované záclonky se budou na oknech vyjímat stejně hezky jako před lety. Ubrus si necháme pro výjimečné příležitosti. Ovšem neobyčejně mu to bude slušet na zahradním stole, kde vykouzlí romantickou atmosféru. Hezké aranžmá vytvoříme na stolku nebo na komodě s menší háčkovanou pokrývkou a několika památečními předměty. A dodnes neztratily oblibu háčkované „zoubky“ na policích.

Větší dečky zkrášlí dekorativní povlaky na polštář

Nové a nápadité využití

Někdy jsou už háčkované textilie opotřebované, pak pro ně najdeme šetrnější využití. Jindy jsou věci poškozené – nejdou-li spravit, odstřihneme si aspoň zachovalou část. Vsadkami z ložního povlečení nebo odstřiženými částmi z ubrusů a záclon můžeme olemovat látkové závěsy nebo lněný ubrus. Ozvláštníme jimi textilní stínítko lampy, ozdobíme vázu. Z větších částí ušijeme krátké záclonky, zkombinovat se při tom dají i s barevným kanafasem.

Ložní povlečení zdobí krajkové vsadky

A co s menšími i většími kulatými dečkami, které pro původní účel nevyužijeme? Můžeme jich několik vsadit do bílé nebo režné látky a vytvořit tak textilní panel na zeď, originální ubrus nebo přehoz přes postel. Ozdobí i parádní polštář. Z dečky vypnuté v rámečku bude závěsná dekorace. U hustě háčkované dečky provlékneme po obvodu stužku a stáhneme – do vzniklého pytlíčku nasypeme třeba sušené okvětní lístky voňavých bylin.

Háčkované pruhy nebo vystřižené části z většího celku se dají využít pro nový ubrus

Údržba

Háčkovaný textil pereme velmi opatrně v ruce v jemném pracím prostředku. Dobře vymácháme, neždímáme. Rozložíme na froté ručník, druhým přikryjeme a vymačkáme. Je-li potřeba, natužíme. Položíme na suchý ručník, vyrovnáme a necháme uschnout. Ještě vlhké můžeme přes suché plátno lehce přežehlit.

Dobrá rada

Aby jemné háčkované dečky neztratily po vyprání svůj tvar, po natužení je položíme na měkkou podložku překrytou ručníkem a pomocí nerezových špendlíků je vypneme do patřičného tvaru a necháme uschnout.

TIP

Háčkovaná krajka se dobře kombinuje s kostičkovaným i proužkovaným kanafasem.

Záclonka háčkovaná filetovou technikou venkovskému oknu sluší

 

 


Text: tvr, foto: Zdeněk Roller, Pavel Veselý a Shutterstock

Další články

Koupelna ve venkovském stylu

Koupelna ve venkovském stylu

Ve venkovských chalupách obvykle koupelna s teplou vodou nebývala a k jejímu vybudování na chalupě přímo vybízejí nevyužívané hospodářské prostory. Přestavba chlívku či komory na koupelnu však má své zádrhele.

Celý článek

Stylové náčiní ke krbu

Stylové náčiní ke krbu

I krbové doplňky můžou ladit s ostatním zařízením domu nebo bytu. Modernímu interiéru bude slušet nerez, ke stylovému nábytku se hodí černé kované doplňky a na chalupu proutěné koše.

Celý článek

Příjemné lenošení

Příjemné lenošení

Během podzimních a zimních večerů si zpravidla můžeme dopřát více odpočinku než v jiných částech roku. V jakém křesílku či pohovce se vám bude relaxovat nejlépe?

Celý článek

Svícny nejen adventní

Svícny nejen adventní

Světlo svíček k adventní atmosféře neodmyslitelně patří. Můžete si domov vyzdobit svícnem koupeným, nebo si ho zkusit sami vyrobit. Materiál na jeho vytvoření najdete všude kolem.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.