Živé květiny na sváteční tabuli

Štědrovečerní večeře patří k vrcholům Vánoc. Tomu odpovídá i pozornost, kterou věnujeme prostřenému stolu. Pokud mu chcete dodat opravdu výjimečný vzhled, neměla by na něm chybět květina.

Květina dodá prostřenému stolu sváteční vzhled. Platí to pro všechny, ovšem výběr té vánoční má svá pravidla. A nejde pouze o to, zda ji barevně sladíte s ozdobami na stromku nebo svátečním ubrusem. Existují i praktická hlediska, která byste měli dodržovat. Pozor například na příliš velkou kytici, která bude na stole překážet. Nezapomínejte, že při štědrovečerní večeři máte přece jen na stole více talířů a talířků, příborů i sklenic a velikost tabule je omezená. Totéž platí pro výšku dekorace. Je důležité, aby na sebe rodina viděla. Variant, jak dostat na stůl řezané květy, máte několik. A pamatujte, že v tomto případě platí ono obligátní, že méně znamená více.

Vázu raději ne

Postavit doprostřed stolu vázu s uvázanou kyticí je sice možné, ale odborníci to nedoporučují. Nejenže přes ni na sebe neuvidíte, ale jde i o praktičnost. Stačí neopatrný pohyb, vázu převrhnete a voda polije sváteční ubrus. Mnohem praktičtější je na výrobu dekorace obohacenou o živé květy použít aranžovací hmotu. Nabízí větší škálu možností, jak a z čeho kytici vytvořit, ale hmota se pouze vlhčí, a tak si při jejím převržení nepolijete stůl. Do aranžovací hmoty můžete zapíchat nejen živé květiny, ale také například chvojí, sušené ovoce, koření, větvičky a další plody, osvědčilo se i borůvčí, šišky a další materiál, který najdete při procházce v lese.

Vůně, která může být na obtíž

K čerstvým květinám patří i jejich neopakovatelná vůně. To platí například o mimóze, která se ve vánočních vazbách hojně používá. Ovšem pozor, ne každému dělá dobře. Pokud nebudete u stolu pouze v úzkém rodinném kruhu, ale máte pozvané přátele, myslete na to, že ve společnosti přibývá alergiků a právě tato rostlina může vyvolat nemalé zdravotní obtíže. Podobně jsou na tom i lilie, frézie a další rostliny bohaté na pyl a výrazné vůně. Naopak mezi bezpečné patří orchideje, amarylis, růže, dále pak chvojí, cesmína. U růží oceníte ještě jednu vlastnost – v dekoraci po čase zaschnou, aniž by ztratily na své kráse. Kytici budete moci na stole ponechat ještě dlouho po svátcích.

Jak prostřít stůl

Pro uspořádání a rozmístění talířů a příborů platí jednoduché pravidlo: Servírujte je podle toho, jak je budete používat. Zcela dolů tak dejte mělký talíř, na něj ubrousek a polévkový talíř. Do něj lze umístit svátečně nazdobený servítek. Totéž platí pro příbor. Při pokládání vidličky vlevo se chyba nedělá, vpravo dejte vedle talíře nůž (servírujte-li tradičního kapra, pak by měl být rybí), vpravo od něj přijde lžíce. Pokud servírujete předkrm, zcela vlevo nesmí chybět předkrmová vidlička, zcela vpravo předkrmový nůž. Vidlička na dezert se pokládá nad talíř a rukojeť má otočenou doprava. Pokud víte, že s vámi bude sedět levák, je pro něj příjemným překvapením, když mu příbor otočíte a vidličky dáte vpravo a lžíce vlevo.

Sklenice skládejte opět tak, jak je budete používat – tedy například přípitek, víno a nealkoholické nápoje – přičemž první máte na úrovni špičky příborového nože, další stavíte směrem doprava.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek

7 tipů na rekonstrukci bytu

7 tipů na rekonstrukci bytu

Čeká vás nevyhnutelná rekonstrukce nebo zkrátka plánujete koupi něčeho nového, co pozvedne hodnotu nemovitosti a zároveň také estetickou stránku? Poradíme vám, jak noční můru proměnit v procházku růžovou zahradou a jak se vyhnout drobnému prachu, komplikacím s financováním či jakými úkony ušetříte finance za energie. Celý článek