Rozsviťte stromek na zahradě

Světelné dekorace na stromcích v zahradě působí během zimy romanticky. Víte ale, jak si správně vybrat žárovky pro venkovní použití?

Délka řetězu, barva světel, cena, ale především bezpečnost. To jsou čtyři základní kritéria, podle nichž byste měli venkovní řetězy či dekorace vybírat. Přitom platí, že zatímco ta exteriérová v obývacím pokoji použít můžete, opačně to zpravidla nejde. Na zahradě, kde jsou vystavená vlhku a vodě, norma klade mnohem vyšší požadavky na bezpečnost. U venkovního osvětlení by tak vždy měla být uvedena písmena a čísla IP 40 a více, což znamená, že výrobek není nebezpečný ani při kontaktu s vodou, ledem nebo sněhem. I když je pravda, že tyto rozdíly se pomalu stírají. Klasické žárovky totiž nahrazují LED diody, které jsou vhodné jak ven, tak dovnitř.

Myslete i na své okolí

Obchodníci v tuto dobu nabízejí desítky výrobků vhodných k osvětlení částí domů, teras i zahrad. Můžete si tak vybrat svítící dekorace ve tvaru hvězdy, komety, rampouchů a mnohých dalších anebo světelné řetězy vhodné ke zdobení štítů, balkonů, a hlavně stromků a keřů. U nich se pak rozhodujete mezi bílými a barevnými světly, trvalými svícením nebo možností přepínat mezi jednotlivými programy, jako jsou postupné rozsvěcování, pomalé či rychlé blikání nebo stálé svícení. Jestli má řetěz nějaké programy, by mělo být vždy uvedeno přímo na obalu. Zde však pamatujte, že Vánoce by měly být svátky klidu, a to jak pro vás, tak vaše okolí. Pokud zrovna nezdobíte dům na samotě u lesa, s barvami a blikajícím světly zacházejte opatrně. Pro lidi kolem nemusí být příjemné, jestliže jim budou běhat po pokoji či ložnici barevné stíny, jako by před domem neustále stála sanitka či hasiči s rozsvíceným majákem. Naopak bezproblémové už bývá osvěcování velkých ploch, například štítů domů, pergol či několika stromů na zahradě. Některé dekorační řetězy lze totiž napojit na sebe a uměle tak prodloužit jejich délku.

Proč jsou žárovky minulostí?

Jestliže už nějaký ten rok dům zvenku zdobíte, možná se vám to také stalo. Celý advent řetězy svítí, a den před štědrým večerem praskne jedna žárovka a půlka zahrady zhasne. A co pak? Tento problém zmizí, pokud při nákupu nových sáhnete po dekoracích i řetězech, v nichž jsou klasické žárovky nahrazeny LED diodami. U nich totiž jedna prasklá žárovička nic neznamená, ty okolní svítí dále. Na druhé straně je ale nelze měnit za nové, takže po čase, když vám jich přestane fungovat třeba polovina, budete muset koupit řetěz nový. Ale aby se vám něco takového přihodilo, budete muset se světly zacházet hodně neopatrně, pouhým opotřebováním je to prakticky nemožné, protože svítivost LED diod se udává až padesát tisíc hodin. A to zvlášť u vánočních dekorací znamená prakticky neomezenou životnost. A není to jediná výhoda takzvaných ledek.

Zkratka LED znamená Light Emitting Diode, tedy diody vytvářející světlo. Jde vlastně polovodičové destičky, které mění elektrický proud na světlo. Oproti klasickým žárovkám, ale i úsporným zářivkám mají více než desetkrát menší spotřebu – uvádí se, že 25wattovou žárovku nahradí dvouwattová. Cena za povoz světelného řetězu se pohybuje pouze v řádu několika korun. Mají malé rozměry, proto z nich lze dělat i dekorace v podobě blikajících rampouchů, a novinkou jsou světla imitující padající sníh. Nevadí jim ani časté vypínání a zapínání, jsou odolné vůči otřesům, nárazům i vůči chladu. A nevyžadují žádnou údržbu. Za všeobecnou nevýhodu se uvádí vyšší cena, ovšem ta neustále klesá. Pokud navíc srovnáte klasické exteriérové osvětlení, které vždy bývalo dvakrát až třikrát dražší než to určené dovnitř, a ledkové, vyjdou na skoro stejné peníze. Navíc šetříte na provozu. Peníze by tedy rozhodně neměly být tím, co vám letos zabrání nasvítit si stromek na terase či zahradě.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak využít volné stěny

Jak využít volné stěny

Přemýšlíte, jakou dekorací si zkrášlit stěny bytu kromě klasických obrázků. Na výběr máte z mnoha možností. Vybrali jsme pro vás několik tipů pro inspiraci.

Celý článek

Půvab podzimu

Půvab podzimu

Zkrášlete svůj domov hřejivými barvami podzimu. Vnesete tak do něj útulno i optimismus. Oranžová, žlutá i červená působí vesele a příjemně. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Slavnostní prostírání

Slavnostní prostírání

Oslava narozenin, svatba, rodinné setkání… to vše jsou příležitosti pohrát si se slavnostní výzdobou stolu. Využijte k tomu dýně s jejich krásnými tvary i barvami.

Celý článek

Krásy babího léta

Krásy babího léta

Na přelomu léta a podzimu se příroda začíná převlékat do pestrých barev a dává nám tak spoustu krásných příležitostí pro zkrášlení svých domovů i zahrad. Inspirujte se naším výběrem.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…