Rozsviťte stromek na zahradě

Světelné dekorace na stromcích v zahradě působí během zimy romanticky. Víte ale, jak si správně vybrat žárovky pro venkovní použití?

Délka řetězu, barva světel, cena, ale především bezpečnost. To jsou čtyři základní kritéria, podle nichž byste měli venkovní řetězy či dekorace vybírat. Přitom platí, že zatímco ta exteriérová v obývacím pokoji použít můžete, opačně to zpravidla nejde. Na zahradě, kde jsou vystavená vlhku a vodě, norma klade mnohem vyšší požadavky na bezpečnost. U venkovního osvětlení by tak vždy měla být uvedena písmena a čísla IP 40 a více, což znamená, že výrobek není nebezpečný ani při kontaktu s vodou, ledem nebo sněhem. I když je pravda, že tyto rozdíly se pomalu stírají. Klasické žárovky totiž nahrazují LED diody, které jsou vhodné jak ven, tak dovnitř.

Myslete i na své okolí

Obchodníci v tuto dobu nabízejí desítky výrobků vhodných k osvětlení částí domů, teras i zahrad. Můžete si tak vybrat svítící dekorace ve tvaru hvězdy, komety, rampouchů a mnohých dalších anebo světelné řetězy vhodné ke zdobení štítů, balkonů, a hlavně stromků a keřů. U nich se pak rozhodujete mezi bílými a barevnými světly, trvalými svícením nebo možností přepínat mezi jednotlivými programy, jako jsou postupné rozsvěcování, pomalé či rychlé blikání nebo stálé svícení. Jestli má řetěz nějaké programy, by mělo být vždy uvedeno přímo na obalu. Zde však pamatujte, že Vánoce by měly být svátky klidu, a to jak pro vás, tak vaše okolí. Pokud zrovna nezdobíte dům na samotě u lesa, s barvami a blikajícím světly zacházejte opatrně. Pro lidi kolem nemusí být příjemné, jestliže jim budou běhat po pokoji či ložnici barevné stíny, jako by před domem neustále stála sanitka či hasiči s rozsvíceným majákem. Naopak bezproblémové už bývá osvěcování velkých ploch, například štítů domů, pergol či několika stromů na zahradě. Některé dekorační řetězy lze totiž napojit na sebe a uměle tak prodloužit jejich délku.

Proč jsou žárovky minulostí?

Jestliže už nějaký ten rok dům zvenku zdobíte, možná se vám to také stalo. Celý advent řetězy svítí, a den před štědrým večerem praskne jedna žárovka a půlka zahrady zhasne. A co pak? Tento problém zmizí, pokud při nákupu nových sáhnete po dekoracích i řetězech, v nichž jsou klasické žárovky nahrazeny LED diodami. U nich totiž jedna prasklá žárovička nic neznamená, ty okolní svítí dále. Na druhé straně je ale nelze měnit za nové, takže po čase, když vám jich přestane fungovat třeba polovina, budete muset koupit řetěz nový. Ale aby se vám něco takového přihodilo, budete muset se světly zacházet hodně neopatrně, pouhým opotřebováním je to prakticky nemožné, protože svítivost LED diod se udává až padesát tisíc hodin. A to zvlášť u vánočních dekorací znamená prakticky neomezenou životnost. A není to jediná výhoda takzvaných ledek.

Zkratka LED znamená Light Emitting Diode, tedy diody vytvářející světlo. Jde vlastně polovodičové destičky, které mění elektrický proud na světlo. Oproti klasickým žárovkám, ale i úsporným zářivkám mají více než desetkrát menší spotřebu – uvádí se, že 25wattovou žárovku nahradí dvouwattová. Cena za povoz světelného řetězu se pohybuje pouze v řádu několika korun. Mají malé rozměry, proto z nich lze dělat i dekorace v podobě blikajících rampouchů, a novinkou jsou světla imitující padající sníh. Nevadí jim ani časté vypínání a zapínání, jsou odolné vůči otřesům, nárazům i vůči chladu. A nevyžadují žádnou údržbu. Za všeobecnou nevýhodu se uvádí vyšší cena, ovšem ta neustále klesá. Pokud navíc srovnáte klasické exteriérové osvětlení, které vždy bývalo dvakrát až třikrát dražší než to určené dovnitř, a ledkové, vyjdou na skoro stejné peníze. Navíc šetříte na provozu. Peníze by tedy rozhodně neměly být tím, co vám letos zabrání nasvítit si stromek na terase či zahradě.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek

7 tipů na rekonstrukci bytu

7 tipů na rekonstrukci bytu

Čeká vás nevyhnutelná rekonstrukce nebo zkrátka plánujete koupi něčeho nového, co pozvedne hodnotu nemovitosti a zároveň také estetickou stránku? Poradíme vám, jak noční můru proměnit v procházku růžovou zahradou a jak se vyhnout drobnému prachu, komplikacím s financováním či jakými úkony ušetříte finance za energie. Celý článek