Krásná i zábavná domovní čísla

Chcete mít na chalupě místo obvyklých červených a modrých cedulek krásné nebo veselé domovní číslo? Není nic jednoduššího. Vraťte se k tradici.

Také dnes, stejně jako v minulosti, mohou být čísla umělecky ztvárněná, se jménem rodiny nebo ulice, v níž se dům nachází. Domovní znamení a vesnická pojmenování domů podle rodu, osoby či řemesel nahradila v sedmdesátých letech osmnáctého století čísla. Šlo o výnos Marie Terezie, který měl zlepšit evidenci domů. I dnešní chalupy, ale i městské domy mívají čísla vyvedená do fasády a sluší jim i keramika či kov.

Bez domovních čísel se neobejdeme. Jsou součástí adresy, dělí se na číslo popisné a číslo orientační. Obvykle bývá číslo orientační uvedeno na modré tabulce bílým písmem a číslo popisné na červené tabulce. Není to však nutnost.

Do keramického čísla lze nechat vyhotovit i příjmení rodiny (Keramická domovní čísla)

Číslo popisné a orientační

Také máte v číslech zmatek? Číslo popisné označuje konkrétní budovu trvalého charakteru. Bývá to vyšší ze dvou čísel označujících dům, na adrese a v písemných dokumentech se uvádí před lomítkem. Oproti tomu orientační číslo souvisí s ulicí či s veřejným prostranstvím. Někdy bývá doplněno písmenem pro usnadnění orientace, to v případě, že se jedná o trakty či jiná složitější členění budov. U rekreačních objektů se setkáme obvykle s číslem evidenčním. Označení domů je povinné ze zákona.

Keramické číslo s andělem z dílny AD keramika (Fler)

Na míru domu

Čísla si můžeme nechat zhotovit podle svých přání a stylu objektu, protože nařízení o jednotné podobě označování domů neexistuje. Umělecky ztvárněná domovní čísla dodají chalupě či domu netradiční nebo autentický historický vzhled. Například v keramických dílnách můžeme najít jak čísla s lidovými motivy, tak motivy vhodné pro městské domy. Jestli si chceme nechat vytvořit číslo na míru dle vlastních představ, můžeme se s výtvarníky na jejich výrobě domluvit. Domovní čísla mohou být vytvořena jako plochá či plastická, na jedné desce i vyskládaná z jednotlivých číslic a dekorací. Tvary se dají libovolně kombinovat či doplňovat texty okolo čísla. Číslice či cedulky s čísly mohou být dřevěné, kované, z nerezu nebo plastu.

Jestli stále nevíte, jaké číslo svému domu, chalupě nebo chatě pořídit, máme pro vás inspiraci. Nezapomeňte však, že číslo musí být na objektu umístěno viditelně – vedle vchodových dveří, nade dveřmi, na fasádě domu nebo na plotě.

Kovové číslo vyrobené z 8mm ocele (Metal Design)

www.certovinskyatelier.cz, www.domovnicisla.cz, www.drevenedomacipotreby.greygrey.cz, www.fler.cz, www.mierva.cz, www.metal-design.cz, www.smaltovna-tupesy.cz

Keramický kachel s domovním číslem (Johana Mierva)

Atraktivní jsou smaltované tabule s retromotivy (Smaltovna Tupesy)

Smaltovaná tabulka s číslem a kočkou

Dřevěná číslice je vysoká 18 cm, materiál bříza nebo olše (Burák)

Výtvarně zpracované domovní číslo mohou zdobit květy

Číslo malované přímo na omítku mohou doplnit ornamenty

Dřevěné roubence sluší malba na dřevě

Čísla mohou být zhotovena i z mozaiky (Čertovinský ateliér)

 


Text: tet; foto: P. Veselý, P. Živný, R. Guryča a archiv firem

Další články

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.