Krásná i zábavná domovní čísla

Chcete mít na chalupě místo obvyklých červených a modrých cedulek krásné nebo veselé domovní číslo? Není nic jednoduššího. Vraťte se k tradici.

Také dnes, stejně jako v minulosti, mohou být čísla umělecky ztvárněná, se jménem rodiny nebo ulice, v níž se dům nachází. Domovní znamení a vesnická pojmenování domů podle rodu, osoby či řemesel nahradila v sedmdesátých letech osmnáctého století čísla. Šlo o výnos Marie Terezie, který měl zlepšit evidenci domů. I dnešní chalupy, ale i městské domy mívají čísla vyvedená do fasády a sluší jim i keramika či kov.

Bez domovních čísel se neobejdeme. Jsou součástí adresy, dělí se na číslo popisné a číslo orientační. Obvykle bývá číslo orientační uvedeno na modré tabulce bílým písmem a číslo popisné na červené tabulce. Není to však nutnost.

Do keramického čísla lze nechat vyhotovit i příjmení rodiny (Keramická domovní čísla)

Číslo popisné a orientační

Také máte v číslech zmatek? Číslo popisné označuje konkrétní budovu trvalého charakteru. Bývá to vyšší ze dvou čísel označujících dům, na adrese a v písemných dokumentech se uvádí před lomítkem. Oproti tomu orientační číslo souvisí s ulicí či s veřejným prostranstvím. Někdy bývá doplněno písmenem pro usnadnění orientace, to v případě, že se jedná o trakty či jiná složitější členění budov. U rekreačních objektů se setkáme obvykle s číslem evidenčním. Označení domů je povinné ze zákona.

Keramické číslo s andělem z dílny AD keramika (Fler)

Na míru domu

Čísla si můžeme nechat zhotovit podle svých přání a stylu objektu, protože nařízení o jednotné podobě označování domů neexistuje. Umělecky ztvárněná domovní čísla dodají chalupě či domu netradiční nebo autentický historický vzhled. Například v keramických dílnách můžeme najít jak čísla s lidovými motivy, tak motivy vhodné pro městské domy. Jestli si chceme nechat vytvořit číslo na míru dle vlastních představ, můžeme se s výtvarníky na jejich výrobě domluvit. Domovní čísla mohou být vytvořena jako plochá či plastická, na jedné desce i vyskládaná z jednotlivých číslic a dekorací. Tvary se dají libovolně kombinovat či doplňovat texty okolo čísla. Číslice či cedulky s čísly mohou být dřevěné, kované, z nerezu nebo plastu.

Jestli stále nevíte, jaké číslo svému domu, chalupě nebo chatě pořídit, máme pro vás inspiraci. Nezapomeňte však, že číslo musí být na objektu umístěno viditelně – vedle vchodových dveří, nade dveřmi, na fasádě domu nebo na plotě.

Kovové číslo vyrobené z 8mm ocele (Metal Design)

www.certovinskyatelier.cz, www.domovnicisla.cz, www.drevenedomacipotreby.greygrey.cz, www.fler.cz, www.mierva.cz, www.metal-design.cz, www.smaltovna-tupesy.cz

Keramický kachel s domovním číslem (Johana Mierva)

Atraktivní jsou smaltované tabule s retromotivy (Smaltovna Tupesy)

Smaltovaná tabulka s číslem a kočkou

Dřevěná číslice je vysoká 18 cm, materiál bříza nebo olše (Burák)

Výtvarně zpracované domovní číslo mohou zdobit květy

Číslo malované přímo na omítku mohou doplnit ornamenty

Dřevěné roubence sluší malba na dřevě

Čísla mohou být zhotovena i z mozaiky (Čertovinský ateliér)

 


Text: tet; foto: P. Veselý, P. Živný, R. Guryča a archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek