Dekorace na Velikonoce

Ať už jsou pro nás velikonoční svátky lidovou tradicí, pečením a hodováním či především svátkem duchovním

Ne náhodou se pohanské, křesťanské a židovské svátky zjara často prolínají a potkávají v datu. Byť mají různý původ a základ, vždy jde o slavnost v souladu s probouzející se přírodou, s novým životem, plozením. Snad i proto si stále za symboly Velikonoc volíme různá mláďátka, a pohříchu je také pojídáme. Zatímco pro někoho je jehněčí či kůzlečí pečínka na stole vyvrcholením, pro jiné je to hlavně

Vláček na snídani, Reiko Kaneko

příprava na svátky – ta duchovní s půstem, pokorou a rozjímáním, ta lidová zas plná smejčení, drhnutí, vymetání zimy a chystání pomlázky.

Středem veškerého dění se doma, podobně jako na Vánoce, stává rodinný stůl. Vyzdobený, hojný. V interiéru se objeví jarní výzdoba v podobě květin, různě pověšených vajíček, čokoládových zajíců a co já vím, co ještě… Zdá se, že poslední dobou přibývá slepic.

Nikoliv in natura, ale různých keramických i porcelánových výtvorů, které mohou zpestřit velikonoční výzdobu. Patří k ní také subtilnější ptáčci, no a zajíci se drží spíš silou vůle.

Figurky Hoptimist letí… Nosy Kids

Na velmi tradiční servisy myslí značka Villeroy & Boch vždy.

Keramický zajíc, AlmiDécor

Na rozdíl od hodně slavnostního porcelánu, který si obvykle schováváme pro závěr roku, může být ten velikonoční rustikálnější, stůl je tak mnohem barevnější, výraznější, prostě jarně rozmarný a veselý. Letošní barevné trendy jdou všemu hodně naproti, a i kdybyste se pořádně odvázali, bohatou barevnou erupci, která nás čeká v bytovém textilu, módě, nábytku i bažných domácích předmětech, stejně nepřekonáte.

8

Křehká miska z kolekce Leonardo

Vyšijte si Velikonoce. Ubrusy a polštáře Sanders

Ručně šité „velikonoční“ botičky z Anglie, Starchild

Polštář jako pestrá kraslice, výšivka, Gustav Katyal

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Foto: autorka, Maison & Objet Paris a archiv firem


Další články

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Veselá čarodějka

Veselá čarodějka

Ušijte si s dětmi veselou čarodějku z filcu. Udělá jim radost jako milý dárek, talisman pro štěstí nebo třeba jako přívěšek na klíče či na školní tašku. Návod není vůbec složitý.

Celý článek

Přečtěte si

Útulné posezení

Útulné posezení

www.chatar-chalupar.cz

S pomocí kvalitního, ergonomicky dobře řešeného venkovního nábytku se zahrada rázem promění v nevšední obytný prostor.

Nenáročné rozchodníky

Nenáročné rozchodníky

www.floranazahrade.cz

Nenáročný stálezelený sukulentní druh se rozrůstá do okolí, a to i na přímém slunci, kde se jiným rostlinám nedaří. Setkáte s mnoha odrůdami.

Vraťte život staré jámě!

Vraťte život staré jámě!

www.chatar-chalupar.cz

Opětovné využití starých jam, jímek, žump či zemědělských zemních nádrží se na chalupě doslova nabízí. Máte totiž po ruce hotový výkop, který by vás jinak přišel hodně draho.

Jak vybrat žehličku i parní stanici

Jak vybrat žehličku i parní stanici

www.peknebydleni.cz

V nabídce obchodů objevíte poměrně levné napařovací žehličky, kterým konkurují podstatně dražší parní stanice. Co je dobré vědět před volbou a nákupem těchto žehlicích přístrojů?