Ozdoby z textilu

Vánoční ozdoby nemusejí být jen tradiční skleněné nebo v lidovém stylu ze slámy, šustí či vizovického pečiva. K jejich domácí výrobě můžete použít různý materiál, třeba textil.

Výhodou textilních ozdob je, že si je můžete snadno ušít sami a do práce zapojit třeba i děti. Jsou lehoučké, nerozbijí se a mrňata se o ně nemohou zranit.

Použít lze pevnou bavlněnou tkaninu nebo barevnou plst, která má tu výhodu, že se netřepí. Ozdoby z dvojitého materiálu s výplní tak stačí sešít předním nebo „zahrádkovým“ stehem po líci. Bavlnu sešíváme po rubu a obrátíme. Tak šijeme ozdoby ve tvaru hvězdiček, stromečků, koulí, srdíček, zvonečků, rybiček a podobně.

Zkušenější švadleny se mohou pustit do náročnějších dekorací, jako jsou třeba andělíčci či miminka v ořechové skořápce. Jednoduché je vyrobit ploché dekorace. Mezi vystřižené tvary z bavlny vlepíme pro zpevnění tvrdý papír, nebo je vycpeme vatelínem. Plst jen vrstvíme

na sebe a prošijeme nebo slepíme. Dekorace ozdobíme ještě před sešitím všech částí nebo až na konec našitím korálků, knoflíčků, stužek, kraječek, flitrů nebo vyšíváním či ozdobným prošíváním. Nezapomeneme všít očko ze stužky nebo provázek na pověšení.

 

 


Text: tvr; foto: Shutterstock

Další články

Když duše stůně

Když duše stůně

Rychlý a náročný život bez oddechu, který vyžaduje výkony a neustále být ve střehu, k tomu obtíže spojené v posledních letech s pandemií, často osamělost, nově ztráta životních jistot, obavy o bydlení, zaplacení základních potřeb. To všechno nepřispívá k duševní pohodě nikoho z nás. Celý článek

Dekorace z přírody

Dekorace z přírody

Interiér v přírodním stylu působí útulně a má tu výhodu, že si můžete dekorace nasbírat přímo v přírodě. Trávy pěkně ladí s dřevěným či proutěným nábytkem a doplňky z juty, lnu, bavlny a dalších organických materiálů.

Celý článek

Ve znamení slunce

Ve znamení slunce

Slunečnice jsou velice dekorativní a v zahradě ani ve váze je nelze přehlédnout. Potěší každého, a tak si jimi nezapomeňte zkrášlit svůj domov. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Zábavný patchwork

Zábavný patchwork

Přehoz z kontrastních čtverců bavlněné látky vypadá na posteli půvabně. Stejně tak povlaky polštářů z drobnějších dílů oživí jednobarevnou pohovku nebo lavici.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.