Ozdoby z textilu

Vánoční ozdoby nemusejí být jen tradiční skleněné nebo v lidovém stylu ze slámy, šustí či vizovického pečiva. K jejich domácí výrobě můžete použít různý materiál, třeba textil.

Výhodou textilních ozdob je, že si je můžete snadno ušít sami a do práce zapojit třeba i děti. Jsou lehoučké, nerozbijí se a mrňata se o ně nemohou zranit.

Použít lze pevnou bavlněnou tkaninu nebo barevnou plst, která má tu výhodu, že se netřepí. Ozdoby z dvojitého materiálu s výplní tak stačí sešít předním nebo „zahrádkovým“ stehem po líci. Bavlnu sešíváme po rubu a obrátíme. Tak šijeme ozdoby ve tvaru hvězdiček, stromečků, koulí, srdíček, zvonečků, rybiček a podobně.

Zkušenější švadleny se mohou pustit do náročnějších dekorací, jako jsou třeba andělíčci či miminka v ořechové skořápce. Jednoduché je vyrobit ploché dekorace. Mezi vystřižené tvary z bavlny vlepíme pro zpevnění tvrdý papír, nebo je vycpeme vatelínem. Plst jen vrstvíme

na sebe a prošijeme nebo slepíme. Dekorace ozdobíme ještě před sešitím všech částí nebo až na konec našitím korálků, knoflíčků, stužek, kraječek, flitrů nebo vyšíváním či ozdobným prošíváním. Nezapomeneme všít očko ze stužky nebo provázek na pověšení.

 

 


Text: tvr; foto: Shutterstock

Další články

Jak „obléknout“ vanu

Jak „obléknout“ vanu

Pokud vana záměrně neukazuje na odiv své elegantní nožky například v podobě lvích tlap, raději jí celé boky zahalíme obkladem. Pro jaký se rozhodnout?

Celý článek

Příjemně, měkce a tiše

Příjemně, měkce a tiše

Koberce dodávají interiéru na útulnosti, jako ostatně všechny textilní doplňky. Vhodné jsou zvláště na chladné podlahy a tam, kde občas projdeme bosou nohou. Navíc ty hezky barevné a se zajímavým vzorem mohou jinak decentně zařízenou místnost optimisticky prozářit.

Celý článek

Krása kamene

Krása kamene

Přírodní kámen je jen těžko nahraditelný jakýmkoli jiným průmyslově vyrobeným dlažebním či stavebním materiálem.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.