Ozdoby z textilu

Vánoční ozdoby nemusejí být jen tradiční skleněné nebo v lidovém stylu ze slámy, šustí či vizovického pečiva. K jejich domácí výrobě můžete použít různý materiál, třeba textil.

Výhodou textilních ozdob je, že si je můžete snadno ušít sami a do práce zapojit třeba i děti. Jsou lehoučké, nerozbijí se a mrňata se o ně nemohou zranit.

Použít lze pevnou bavlněnou tkaninu nebo barevnou plst, která má tu výhodu, že se netřepí. Ozdoby z dvojitého materiálu s výplní tak stačí sešít předním nebo „zahrádkovým“ stehem po líci. Bavlnu sešíváme po rubu a obrátíme. Tak šijeme ozdoby ve tvaru hvězdiček, stromečků, koulí, srdíček, zvonečků, rybiček a podobně.

Zkušenější švadleny se mohou pustit do náročnějších dekorací, jako jsou třeba andělíčci či miminka v ořechové skořápce. Jednoduché je vyrobit ploché dekorace. Mezi vystřižené tvary z bavlny vlepíme pro zpevnění tvrdý papír, nebo je vycpeme vatelínem. Plst jen vrstvíme

na sebe a prošijeme nebo slepíme. Dekorace ozdobíme ještě před sešitím všech částí nebo až na konec našitím korálků, knoflíčků, stužek, kraječek, flitrů nebo vyšíváním či ozdobným prošíváním. Nezapomeneme všít očko ze stužky nebo provázek na pověšení.

 

 


Text: tvr; foto: Shutterstock

Další články

Větve a špalky v interiéru

Větve a špalky v interiéru

Dřevo v bytě nemusí být jen materiálem na nábytek. Jako funkční doplňky i dekorace se v interiéru uplatní různě silné větve a kmínky stromů, plátky a pláty dřeva i celé špalky.

Celý článek

Jak vybírat vchodové dveře

Jak vybírat vchodové dveře

Při výběru vchodových dveří hraje rozhodující roli vzhled, ale i materiálové provedení, bezpečnostní prvky i tepelněizolační vlastnosti. Někdy je nejlepší nechat vyrobit repliku.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Přečtěte si