Ozdoby z textilu

Vánoční ozdoby nemusejí být jen tradiční skleněné nebo v lidovém stylu ze slámy, šustí či vizovického pečiva. K jejich domácí výrobě můžete použít různý materiál, třeba textil.

Výhodou textilních ozdob je, že si je můžete snadno ušít sami a do práce zapojit třeba i děti. Jsou lehoučké, nerozbijí se a mrňata se o ně nemohou zranit.

Použít lze pevnou bavlněnou tkaninu nebo barevnou plst, která má tu výhodu, že se netřepí. Ozdoby z dvojitého materiálu s výplní tak stačí sešít předním nebo „zahrádkovým“ stehem po líci. Bavlnu sešíváme po rubu a obrátíme. Tak šijeme ozdoby ve tvaru hvězdiček, stromečků, koulí, srdíček, zvonečků, rybiček a podobně.

Zkušenější švadleny se mohou pustit do náročnějších dekorací, jako jsou třeba andělíčci či miminka v ořechové skořápce. Jednoduché je vyrobit ploché dekorace. Mezi vystřižené tvary z bavlny vlepíme pro zpevnění tvrdý papír, nebo je vycpeme vatelínem. Plst jen vrstvíme

na sebe a prošijeme nebo slepíme. Dekorace ozdobíme ještě před sešitím všech částí nebo až na konec našitím korálků, knoflíčků, stužek, kraječek, flitrů nebo vyšíváním či ozdobným prošíváním. Nezapomeneme všít očko ze stužky nebo provázek na pověšení.

 

 


Text: tvr; foto: Shutterstock

Další články

Oživte byt mozaikou

Oživte byt mozaikou

Přemýšlíte o tom, jaký obklad zvolit do koupelny či kuchyně? Mozaika pomůže při obkládání problematických míst a dokáže také zajímavě doplnit větší plochy.

Celý článek

Zoubkované poličky

Zoubkované poličky

Kuchyni i světnici zdobívaly hospodyně vlastnoručně zhotovovanými textilními výrobky. Hezkým doplňkem byly i „zoubky“ na policích.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.