Dřevo u kamen

Příprava dřeva na topení má několik fází, které se většinou odehrávají mimo dům. Když ale polínka doneseme až ke kamnům, musíme vyřešit, jak je skladovat, aniž by se při tom udělal nepořádek.

Tradičně se dřevo zvenku do domu nosilo v koších a košících. Koše jsou lehké a paliva se do nich vejde dost. Polínka v nich mohou u kamen zůstat až do úplného spotřebování. Nemáme-li ale tolik místa na poměrně objemné koše, je třeba řešit ukládání dřeva na topení jinak.

Mělký výklenek vedle krbu či kamen se přímo nabízí ke skladování polínek

U kachlových kamen

Kachlová kamna obvykle nabízejí zaklenutý prostor pod topeništěm, kam se vejdou polínka přibližně na jeden dva dny. Kolem kachlových kamen s pecí se často stavěla lavice. Dříve se na ní i spalo, dnes slouží jako stylový doplněk světnice. Pod lavicí je prostor, který se pro skladování polínek také hodí. Polena sem můžeme vyskládat přímo na podlahu nebo je uložit v pěkných bedýnkách. Pojízdné bedničky či dokonce velké proutěné koše opatřené kolečky se dají i koupit, namáhavá manipulace s nádobami plnými dřeva tak není nutná.

ako zásobník je možné využít i stabilní kovový regál

Další kamna a krby

Kromě kachlových kamen se v obytných místnostech domů, chat a chalup objevují další druhy topidel, do nichž se tady i přikládá. Jsou to otevřené krby, krby s obestavěnou krbovou vložkou, krbová kamna, sporáky, teplovzdušná kamna nebo starší typy kamen na tuhá paliva. Ke všem je nutné dopravit otop. A také jej tu skladovat, například v některém z kovových stojanů, které obchody s krby a kamny mají v nabídce. Bývají opatřeny madly, za něž se dají uchopit pro případ, že bychom je chtěli přenášet. A někdy mají i tolik potřebná kolečka. Pokud vám však nevyhovuje žádný ze sériově vyráběných stojanů, je možné jej nechat vyrobit na zakázku v některém z uměleckých kovářství.

Pojízdný ratanový stojan (Westwing)

Nejlepší ovšem je, pokud hned vedle krbu či kamen máme výklenek, do něhož se vejde menší zásoba dřeva. Tu můžeme udržovat tak, abychom měli zátop při ruce hned, jakmile se rozhodneme škrtnout sirkou a rozdělat oheň. Jestliže se na výstavbu krbu či krbové sestavy teprve chystáme, je rozhodně dobré šikovný výklenek či jiné místo vyhrazené jako příruční sklad polen naplánovat. Nezapomeňme ani na bezpečnost a snadnou údržbu podlahy v místnosti. V bezprostřední blízkosti kamen či pod nimi by měla být podlaha či aspoň podložka nehořlavá.

V tašce z pevného textilu se dřevo ke kamnům snadno přináší (Blomus)

Bedničky a koše na polínka vybavené kolečky není nutné při přemisťování zdvihat (Bella Rose)

Kovaný stojan může být zároveň i uměleckým dílem a ozdobou interiéru

 


Text: lzic; foto: P. Veselý, archiv firem a Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.