Dřevo u kamen

Příprava dřeva na topení má několik fází, které se většinou odehrávají mimo dům. Když ale polínka doneseme až ke kamnům, musíme vyřešit, jak je skladovat, aniž by se při tom udělal nepořádek.

Tradičně se dřevo zvenku do domu nosilo v koších a košících. Koše jsou lehké a paliva se do nich vejde dost. Polínka v nich mohou u kamen zůstat až do úplného spotřebování. Nemáme-li ale tolik místa na poměrně objemné koše, je třeba řešit ukládání dřeva na topení jinak.

Mělký výklenek vedle krbu či kamen se přímo nabízí ke skladování polínek

U kachlových kamen

Kachlová kamna obvykle nabízejí zaklenutý prostor pod topeništěm, kam se vejdou polínka přibližně na jeden dva dny. Kolem kachlových kamen s pecí se často stavěla lavice. Dříve se na ní i spalo, dnes slouží jako stylový doplněk světnice. Pod lavicí je prostor, který se pro skladování polínek také hodí. Polena sem můžeme vyskládat přímo na podlahu nebo je uložit v pěkných bedýnkách. Pojízdné bedničky či dokonce velké proutěné koše opatřené kolečky se dají i koupit, namáhavá manipulace s nádobami plnými dřeva tak není nutná.

ako zásobník je možné využít i stabilní kovový regál

Další kamna a krby

Kromě kachlových kamen se v obytných místnostech domů, chat a chalup objevují další druhy topidel, do nichž se tady i přikládá. Jsou to otevřené krby, krby s obestavěnou krbovou vložkou, krbová kamna, sporáky, teplovzdušná kamna nebo starší typy kamen na tuhá paliva. Ke všem je nutné dopravit otop. A také jej tu skladovat, například v některém z kovových stojanů, které obchody s krby a kamny mají v nabídce. Bývají opatřeny madly, za něž se dají uchopit pro případ, že bychom je chtěli přenášet. A někdy mají i tolik potřebná kolečka. Pokud vám však nevyhovuje žádný ze sériově vyráběných stojanů, je možné jej nechat vyrobit na zakázku v některém z uměleckých kovářství.

Pojízdný ratanový stojan (Westwing)

Nejlepší ovšem je, pokud hned vedle krbu či kamen máme výklenek, do něhož se vejde menší zásoba dřeva. Tu můžeme udržovat tak, abychom měli zátop při ruce hned, jakmile se rozhodneme škrtnout sirkou a rozdělat oheň. Jestliže se na výstavbu krbu či krbové sestavy teprve chystáme, je rozhodně dobré šikovný výklenek či jiné místo vyhrazené jako příruční sklad polen naplánovat. Nezapomeňme ani na bezpečnost a snadnou údržbu podlahy v místnosti. V bezprostřední blízkosti kamen či pod nimi by měla být podlaha či aspoň podložka nehořlavá.

V tašce z pevného textilu se dřevo ke kamnům snadno přináší (Blomus)

Bedničky a koše na polínka vybavené kolečky není nutné při přemisťování zdvihat (Bella Rose)

Kovaný stojan může být zároveň i uměleckým dílem a ozdobou interiéru

 


Text: lzic; foto: P. Veselý, archiv firem a Shutterstock

Další články

Atraktivní koniklece

Atraktivní koniklece

Květy koniklece zdobí zahrádky již od časného jara. Ještě ho na ní nemáte? Vyberte si druh, kterému budou podmínky vaší zahrady nejlépe vyhovovat.

Celý článek

Síla jarních kopřiv

Síla jarních kopřiv

Čistí krev, zlepšují stav pokožky a vlasů, snižují krevní tlak, pomáhají proti jarní únavě… Báječných účinků kopřiv na naše zdraví je spousta, tak jich nezapomeňte využít.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.