Vysaďte si zahradní borůvky

Máte chuť na borůvkový koláč, ale široko daleko žádný les? Nevadí, vypěstujte si sladké borůvky přímo na zahradě. Poradíme vám, jak na to.

Borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) je spíše známá pod pojmenováním borůvka kanadská nebo také borůvka zahradní. Než se pro její výsadbu na svou zahradu definitivně rozhodnete, seznamte se s jejími nároky a jednotlivými odrůdami.

Rašelina, vlhko a slunce jim svědčí

Podobně jako rododendrony či azalky i borůvky jsou citlivé na obsah vápníku v půdě. Vyhovuje jim pouze kyselá půda s vysokým obsahem humusu. Proto vysazujte borůvky nejčastěji do čisté rašeliny, do které můžete přidat malý podíl ostrého písku, ten však nesmí obsahovat žádný vápník. Velmi důležitým kritériem úspěšnosti pěstování borůvek je vysoká vlhkost prostředí, ve kterém mají růst. Proto se borůvkám nejlépe daří ve středních až vyšších polohách, naopak v nížinách s horkým a suchým létem obvykle příliš dobře neprosperují.

Pro bohaté kvetení i plodnost jsou také důležité světelné poměry stanoviště. Ideální lokalitou pro borůvky je slunné (ale vlhké) stanoviště.

Jak dosáhnout velké úrody

Nejspolehlivější cestou k bohaté úrodě borůvek je vysázet minimálně dvě nebo i více odrůd blízko sebe. Pokud dojde ke sprášení cizím pylem, násada plodů bývá významně vyšší, dokonce se tvrdí, že i obsah užitečných látek je u těchto plodů vyšší. Pokud máte málo místa, můžete do jedné výsadbové jámy těsně vedle sebe vysázet dva až tři keře rozdílných odrůd, které časem mezi sebou prorostou a vytvoří zdánlivě jeden silnější keř.

Na výsadbě si dejte záležet

Výsadba borůvek na definitivní stanoviště je nejpracnějším a nejdůležitějším úkonem v životě této rostliny. Pro výsadbu můžete vykopat pro rostliny jednotlivé jamky – nebo lépe jámy či přímo rigol, který celý vyplníte rašelinou. Místo rašeliny lze pro výsadbu použít i speciální substráty pro borůvky či rododendrony a azalky. Jednotlivé jamky by měly mít v průměru minimálně 80–120 cm, hloubka jamky by měla být minimálně 40 cm. Podobné rozměry platí i při výsadbě do rigolu, který je vhodnější než jednotlivé jamky.


Jaké kultivary vybrat

Bluecrop‚ – Tento kultivar patří k nejrozšířenějším, plody bývají poměrně velké, chuťově velmi výrazné a s dobrou trvanlivostí. V optimálních podmínkách může dát z dospělého keře až 6 kg plodů. Zraje obvykle od poloviny července.

Berkeley‚ – Středně pozdní odrůda, zraje obvykle od začátku srpna. Tvoří velké plody světle modré barvy a atraktivního vzhledu. Dužnina je pevná, mírně aromatická, slabě nakyslá.

Brigitta‚ – Tvoří vzpřímeně rostoucí vitální keře. Plody tohoto kultivaru jsou středně velké, sladkokyselé, vyznačují se výbornou skladovatelností. Zraje obvykle začátkem srpna.

Chandler‚ – Má velké, postupně zrající plody. Sběrová sezona může trvat 4–6 týdnů. Keř může dorůstat do velikosti 1,5–2 m. Plody jsou menší až střední velikosti, mají vysoký obsah cukrů – proto se hodí mimo jiné i pro výrobu džemů.

Northland‚ – Bývá obvykle nižšího vzrůstu, dorůstá běžně do velikosti kolem 120 cm.

Patriot‚ – Patriot je velmi raný kultivar, který je ideální pro pěstování v domácích podmínkách. Je silně mrazuvzdorný a dává vyrovnanou úrodu. Plody jsou velké, velmi atraktivního vzhledu a výrazné chuti.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Opojné šeříky

Opojné šeříky

Máte také tak rádi vůni šeříků? Jejich krásné bohaté květy jsou každé jaro ozdobou zahrady. Víte, že jich existuje více druhů? Vyberte si, které z nich budou vaší zahradě nejvíce slušet.

Celý článek

Rustikální lavice

Rustikální lavice

Poslouží vám dobře venku, na zahradě či pod pergolou, ale i uvnitř v domě. Jednoduchá lavice z vyhozených prken, která vám dá příležitost vyjádřit svou kreativitu.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.