Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Látky obsažené v šalvěji lékařské podporují zdravé fungování dýchacích cest, přirozenou obranyschopnost organismu i zdravé trávení. Navíc zmírňuje nadměrné pocení pomáhá udržet hormonální rovnováhu u žen v přechodu a v období před menstruací. Podporuje hojení kůže, sliznic a jejich obranyschopnost.

 

Šalvějový sirup

  • 50 g čerstvých šalvějových lístků
  • 200 g cukru
  • 250 ml převařené horké vody
  • 1 lžička kyseliny citronové

V převařené horké vodě rozpusťte cukr a přisypte lístky čerstvé šalvěje nasekané nadrobno. Nechte 24 hodin louhovat. Potom smě přeceďte přes plátno, sirup nalijte do hrnce, přisypte kyselinu citronovou a zahřívejte na mírném plameni, dokud se kyselina citronová zcela nerozpustí. Povařte asi 5 minut a slijte do sklenice. Nechte sirup vychladnout a skladujte ho v lednici.

 

 

Odvar ke kloktání

 

1 lžíci šalvěje zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Při bolestech v krku kloktejte vlažným odvarem třikrát denně.

 

Šalvějový čaj

1 lžičku šalvěje zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vylouhovat. Sceďte a pijte 1–3 šálky denně.

 

 

 

Šalvějový olej

  • 20 g šalvěje
  • 250 ml kvalitního oleje (např. olivového či slunečnicového)

Listy šalvěje nadrobno nasekejte, dejte do sklenice a zalijte olejem. Sklenici zahřívejte ve vodní lázni asi 30 minut. Poté nechte bylinky macerovat na tmavém místě po dobu 2–3 týdnů.
Po uplynutí této doby jej přefiltrujte do čisté tmavé sklenice. Používejte ho jako éterický olej.

 


Proti bolesti v krku

Čaj nebo odvar ze šalvěje se nejčastěji užívá při bolestech v krku, zánětech mandlí a dutiny ústní. V tomto případě popíjejte dva šálky vlažného čaje denně a můžete ho kombinovat i s kloktáním silného nálevu. Toto množství čaje pijte maximálně po dobu tří dnů, ani nepřekračujte denní množství. Šalvěj obsahuje mírně jedovatý thujon, který může být ve velkém množství jedovatý.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Krásné a vděčné pelargonie

Krásné a vděčné pelargonie

Pelargonie neboli muškáty stále patří k nejoblíbenějším květinám do truhlíků. Za staletí byly vyšlechtěné k naprosté dokonalosti, a tak si lze vybírat z nekonečného množství barev a variant.

Celý článek

Jarní květinové dekorace

Jarní květinové dekorace

Nejkrásnější dekorací do bytu, na balkón či do zahrady jsou živé květy. Na jaře je všude k dostání spousta cibulovin a dalších květů. Jak si je doma zasadit, aby jejich krása vynikla?

Celý článek

Přečtěte si

Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště

www.chatar-chalupar.cz

Dřevo je pro konstrukci schodů materiálem veskrze tradičním, který má i v současnosti stále co nabídnout. Velké oblibě se těší především v chalupách, venkovských domech a dřevostavbách.