Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Látky obsažené v šalvěji lékařské podporují zdravé fungování dýchacích cest, přirozenou obranyschopnost organismu i zdravé trávení. Navíc zmírňuje nadměrné pocení pomáhá udržet hormonální rovnováhu u žen v přechodu a v období před menstruací. Podporuje hojení kůže, sliznic a jejich obranyschopnost.

 

Šalvějový sirup

  • 50 g čerstvých šalvějových lístků
  • 200 g cukru
  • 250 ml převařené horké vody
  • 1 lžička kyseliny citronové

V převařené horké vodě rozpusťte cukr a přisypte lístky čerstvé šalvěje nasekané nadrobno. Nechte 24 hodin louhovat. Potom smě přeceďte přes plátno, sirup nalijte do hrnce, přisypte kyselinu citronovou a zahřívejte na mírném plameni, dokud se kyselina citronová zcela nerozpustí. Povařte asi 5 minut a slijte do sklenice. Nechte sirup vychladnout a skladujte ho v lednici.

 

 

Odvar ke kloktání

 

1 lžíci šalvěje zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Při bolestech v krku kloktejte vlažným odvarem třikrát denně.

 

Šalvějový čaj

1 lžičku šalvěje zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vylouhovat. Sceďte a pijte 1–3 šálky denně.

 

 

 

Šalvějový olej

  • 20 g šalvěje
  • 250 ml kvalitního oleje (např. olivového či slunečnicového)

Listy šalvěje nadrobno nasekejte, dejte do sklenice a zalijte olejem. Sklenici zahřívejte ve vodní lázni asi 30 minut. Poté nechte bylinky macerovat na tmavém místě po dobu 2–3 týdnů.
Po uplynutí této doby jej přefiltrujte do čisté tmavé sklenice. Používejte ho jako éterický olej.

 


Proti bolesti v krku

Čaj nebo odvar ze šalvěje se nejčastěji užívá při bolestech v krku, zánětech mandlí a dutiny ústní. V tomto případě popíjejte dva šálky vlažného čaje denně a můžete ho kombinovat i s kloktáním silného nálevu. Toto množství čaje pijte maximálně po dobu tří dnů, ani nepřekračujte denní množství. Šalvěj obsahuje mírně jedovatý thujon, který může být ve velkém množství jedovatý.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Co vysadit do podzimních truhlíků

Co vysadit do podzimních truhlíků

Nenechte truhlíky prázdné ani na podzim. Odkvetlé letničky nahraďte atraktivními rostlinami, které vám budou zkrášlovat parapet či zápraží i v chladných dnech. Inspirujte se naším výběrem.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…