Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Látky obsažené v šalvěji lékařské podporují zdravé fungování dýchacích cest, přirozenou obranyschopnost organismu i zdravé trávení. Navíc zmírňuje nadměrné pocení pomáhá udržet hormonální rovnováhu u žen v přechodu a v období před menstruací. Podporuje hojení kůže, sliznic a jejich obranyschopnost.

 

Šalvějový sirup

  • 50 g čerstvých šalvějových lístků
  • 200 g cukru
  • 250 ml převařené horké vody
  • 1 lžička kyseliny citronové

V převařené horké vodě rozpusťte cukr a přisypte lístky čerstvé šalvěje nasekané nadrobno. Nechte 24 hodin louhovat. Potom smě přeceďte přes plátno, sirup nalijte do hrnce, přisypte kyselinu citronovou a zahřívejte na mírném plameni, dokud se kyselina citronová zcela nerozpustí. Povařte asi 5 minut a slijte do sklenice. Nechte sirup vychladnout a skladujte ho v lednici.

 

 

Odvar ke kloktání

 

1 lžíci šalvěje zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Při bolestech v krku kloktejte vlažným odvarem třikrát denně.

 

Šalvějový čaj

1 lžičku šalvěje zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vylouhovat. Sceďte a pijte 1–3 šálky denně.

 

 

 

Šalvějový olej

  • 20 g šalvěje
  • 250 ml kvalitního oleje (např. olivového či slunečnicového)

Listy šalvěje nadrobno nasekejte, dejte do sklenice a zalijte olejem. Sklenici zahřívejte ve vodní lázni asi 30 minut. Poté nechte bylinky macerovat na tmavém místě po dobu 2–3 týdnů.
Po uplynutí této doby jej přefiltrujte do čisté tmavé sklenice. Používejte ho jako éterický olej.

 


Proti bolesti v krku

Čaj nebo odvar ze šalvěje se nejčastěji užívá při bolestech v krku, zánětech mandlí a dutiny ústní. V tomto případě popíjejte dva šálky vlažného čaje denně a můžete ho kombinovat i s kloktáním silného nálevu. Toto množství čaje pijte maximálně po dobu tří dnů, ani nepřekračujte denní množství. Šalvěj obsahuje mírně jedovatý thujon, který může být ve velkém množství jedovatý.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bramboříky na záhony i do bytu

Bramboříky na záhony i do bytu

Jsou to milovníci chladu a většinou potřebují dostatek vody. Můžete si s nimi zkrášlit chladnější místa v bytě, ale také zahradu. Vyberte si z několika druhů bramboříků.

Celý článek

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Krásné a zajímavé trávy

Krásné a zajímavé trávy

Okrasné trávy jsou oblíbené pro jemné, vzdušné a zajímavé listy, které mohou být pěkně vybarvené i panašované. Záhony zdobí celý rok a vyniknou hlavně v zimě.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.