Aby zuby nebolely

Bolest v ústech je vždy nepříjemná a obtěžující. Může mít různé příčiny. Co ji způsobuje, jak jí předcházet a jak se vypořádat s akutními potížemi?

Zatímco bolest hlavy či zad je věc, která v určitém věku tak nějak občas potká každého, s bolestí zubů je to jiné. Často přichází náhle a je tak silná, že má člověk chuť lézt po zdi, jak se říká. Obecně platí, že pokud vás zuby bolí takhle silně, je jednoznačně potřeba navštívit co nejdříve zubaře – ať už obvodního nebo ordinaci pohotovosti. Kromě toho byste si měli do ordinace zajít i v případě, že vás zub bolí déle než jeden nebo dva dny – a nemusí to být bolest neustálá! Například příznakem zánětu pod zubním kazem je často vystřelující bolest, která se může objevit občas nebo zesilovat jen v noci. K zubaři určitě jděte hned i v případě, že bolest provázejí další příznaky: teplota, bolest v uchu nebo problém při otevírání úst doširoka.

Bolest nepodceňujte

Když vás zub rozbolí, ale k lékaři se hned nedostanete, můžete pro úlevu použít léky na bolest nebo některý z tradičních receptů. Neměli byste ale bolest zubů tlumit dlouhodobě – pokud totiž máte například zánět zubní dřeně způsobený kazem, který nebudete léčit, zub může odumřít (tím bolest ustoupí), nicméně zánět se může šířit čelistí i okolními tkáněmi dále. Příčiny bolesti zubů jsou nejrůznější. Nejčastější je samozřejmě zubní kaz – který ovšem rozbolí až ve chvíli, kdy je v pokročilém stadiu a zasáhl zubní dřeň. Pokud si správně čistíte zuby a chodíte na preventivní kontroly ke svému lékaři, neměl by se kaz do tohoto stadia vůbec dostat. Zub rozbolí také v případě, že se zubní dřeň odhalí kvůli vypadlé plombě nebo pokud je sklovina prasklá – často může jít o tak drobné poškození, že není okem viditelné. Běžně zuby bolí i v důsledku obnažených krčků nebo kvůli zánětu ozubice či dásně. Ten má obvykle na svědomí plak usazený na chrupu, na který se postupně nabalují bakterie a způsobují infekci.

Zuby moudrosti

Méně časté jsou bolesti způsobené růstem zubů – například zubů moudrosti. Tyto bolesti nejsou tak ostré jako při zánětu zubní dřeně, jsou ale nepříjemné a typicky se objevují ráno, kdy člověk má problém otevřít pusu a cítí bolest v zadní části úst, někdy doprovázenou vystřelováním. Ani tyto bolesti není dobré podceňovat, protože se může stát, že osmý zub v čelisti nemá místo nebo neroste správně, a pokud by ho zubař nechal na místě, mohlo by se poškození dotknout i ostatních zubů. Bolesti v ústní dutě vám ovšem mohou způsobit i nemoci, které nesouvisí přímo se zuby: například afty, zánět dutin nebo poranění čelistního kloubu.

Prevence není složitá

Každopádně je lepší dbát na zubní hygienu, naučit se správně si čistit zuby a do arzenálu svých pomůcek pro čištění zubů zařadit ke kartáčku a pastě i mezizubní kartáčky a případně ústní vodu, které pomohou chránit váš chrup před infekcí. Zubům uškodíte i kouřením a zobáním mezi jídly, zvláště pokud půjde o sladkosti.

Rady našich babiček

Pokud nemůžete ihned navštívit lékaře nebo nechcete brát prášky na bolest, můžete vyzkoušet některou z rad předávaných z generace na generaci. Pomoci mohou teplé či chladivé obklady a doporučuje se vyhýbat se tělesné námaze i pobytu na slunci.

Z řad přírodních léčiv je velmi dobrým pomocníkem hřebíček, který obsahuje znecitlivující látky. Můžete jej použít ve formě oleje, rozdrcený nebo celé koření jednoduše rozkousat. Koření se také uvádí jako příznivá prevence proti paradontóze a zubnímu kazu.

Dalším přírodním pomocníkem pro léčbu otoků a zánětů dásní je šalvěj, kterou můžete použít čerstvou i sušenou nebo šalvějovou esenci ve formě kapek. K výplachům ústní dutiny se používá vlažný roztok.

Léty vyzkoušená bylina tišící bolest zubů je heřmánek, který můžete použít ve formě odvaru na výplachy úst. Heřmánkovým extraktem naloženým v lihu pak můžete přímo potírat bolestivé místo nebo ho po zředění kloktat.

Dobře známé jsou i všeobecně léčivé účinky čerstvého zázvoru, který je nejlepší kousat, pokud vám to bolest dovolí.

Ke zmírnění bolesti můžete použít také čerstvě nastrouhaný křen položený přímo na zub. Další možností je zalít nastrouhaný křen octem, nechat odstát a po scezení potírat postižené místo.

Bylinky pro zdravá ústa

Mochna husí nátržník

Potentilla anserina

Pomáhá při krvácejících dásních a parodontóze. Vychladlým čajem pravidelně vyplachujte ústa a kloktejte.

Na čaj: Zalijte 1 lžičku sušených lístků 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.

Řebříček obecný

Achillea millefolium

Pomáhá proti bolesti zubů – žvýkejte čerstvý list – a při zánětu dásní – kloktejte vlažným čajem.

Na čaj: 1 lžičku kvetoucího řebříčku zalijte 250 ml vroucí vody a nechte luhovat 5 minut.

Kuklík městský

Geum urbanum

Používejte jej při bolesti v krku a proti zánětu dásní. Kloktejte vlažným čajem.

Na čaj: 1 list kuklíku zalijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.

Měsíček lékařský

Calendula officinalis

Čaj ze sušených květů pomáhá léčit záněty sliznice v ústech a v hrtanu.

Na čaj: 1 lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody, nechte táhnout 5 minut a pak sceďte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek