Aloisie trojlistá

Aloysia triphylla

Tato vonná rostlina pochází z Jižní Ameriky a do Evropy ji přivezli v 17. století Španělé. Listy aloisie voní po citrusech a právě pro své vonné silice je po staletí pěstována. Uplatnění však najde nejen v kosmetice, ale i v kuchyni a jako léčivá bylina.

Vytrvalý stálezelený keř, v teplých oblastech dorůstá až do výšky 3 m. Má řídké štíhlé větvičky s trojčetnými přesleny dlouhých úzkých špičatých šedozelených chlupatých listů s olejovými žlázkami tvořícími na rubu tečky. Pronikavě citronově voní. V pozdním létě nese dlouhé koncové hrozny drobných bílých nebo levandulových květů.

Pěstování

Vysévejte na jaře, nebo množte řízkováním na konci jara.

Užívané části

Listy čerstvé nebo sušené ve stínu; výhonky sbírané těsně před kvetením k destilaci éterického oleje.

Konzervování

Listy se suší nebo se mohou přidávat do octa a oleje pro dodání vůně.

V kuchyni

Listy – výluh se pije jako bylinkový čaj. Jemně nakrájené listy můžete přidat do nápojů, ovocných pudinků, sladkostí, salátů, sušenek či domácí zmrzliny.

V kosmetice

Používá se vonný olej z aloisie do pleťových krémů a vod. Pomáhá pro zmírnění otoků v obličeji. Ocet s aloisií můžete přidat do koupele.

V domácnosti

Do vonných sáčků a směsí bylin k provonění bytu, do vonných svíček.

Pro léčení

Čaj má mírně sedativní účinek, pomáhá při špatném trávení, nadýmání, bolestech žaludku i při bušení srdce.

 

Jak využít aloisii

Z voňavých listů si můžete připravit chutný léčivý čaj, vonný olej či tinkturu, můžete si s ní provonět byt nebo ochutit sladká a ovocná jídla. Vyberte si z našich tipů.


Osvěžující čaj

Je lahodný a má tišící účinky nejen na pocuchané nervy, ale i na podrážděný žaludek.

Na čaj: 1 lžičku sušené aloisie zalijte šálkem vroucí vody a nechte 5 minut táhnout.


Olej s vůní aloisie

Snadno ho vyrobíte tak, že čerstvé květy, listy nebo výhonky byliny vložíte do rostlinného oleje – například slunečnicového – a nádobu přikryjete gázou. Postavte ji na slunečné místo, nejlépe na okno, a nechte aspoň dva týdny luhovat. Každý den lahví zatřepte. Když má olej tu správnou vůni, láhev zazátkujte a uložte. Můžete ho použít v kuchyni do salátů, marinád a podobně, nebo při výrobě domácí kosmetiky – do krémů a pleťových vod.


Léčivá tinktura z aloisie

Na její přípravu použijte 35–40% ovocnou pálenku. Nasypte 200 g sušené nebo 300 g čerstvé nasekané bylinky do sklenice, zalijte litrem pálenky a nechte na tmavém a chladném místě minimálně 14 dní odležet. Potom sceďte a získanou tinkturou naplňte lahvičky z tmavého skla, uzavřete korkem či šroubovací zátkou a označte. Tinktura se používá po kapkách! Na chladném místě ji můžete skladovat až dva roky.

Uklidňuje překrvené sliznice, pomáhá proti kašli, rozrušení a bušení srdce, bolestech žaludku a nucení na zvracení.

Tipy

  • Použijte sušenou aloisii například v plátěných pytlíčcích a bylinných polštářcích ve směsích s dalšími vonnými bylinami, například s levandulí.
  • Navoňte jí dopisní papír.
  • Použijte ji při výrobě mýdel nebo svíček.
  • Přidejte vonný olej do pleťového krému nebo tělového mléka.
  • Éterický olej z aloisie můžete použít k ochucení cukrářských výrobů, nápojů, náplní do dezertů a podobně.

 


Text: mik; foto: Thinkstock.cz a Shutterstock

Další články

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Ptačí krmení

Ptačí krmení

Vyrobte si společně s dětmi krmítka, která pomohou ptáčkům ve zdraví přečkat zimu. Zavěste si je za okno či na zahradu a pak společně pozorujte každodenní ptačí hostinu.

Celý článek

Jak využít volné stěny

Jak využít volné stěny

Přemýšlíte, jakou dekorací si zkrášlit stěny bytu kromě klasických obrázků. Na výběr máte z mnoha možností. Vybrali jsme pro vás několik tipů pro inspiraci.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…