Nemoc zvaná lupénka

Život s lupénkou není ani trochu jednoduchý. Pacienti, kteří trpí její závažnější formou, jsou stále stigmatizováni. Nebojují jen s šupinkami na kůži, ale i se svou psychikou.

Nevyléčitelné onemocnění s sebou přináší i další přidružené nemoci, třeba vyšší riziko cukrovky nebo infarktu. Moderní medicína jim však zásadně pomáhá. Lupénkou (neboli psoriázou) u nás trpí více než 250 000 lidí, těžkou formu má asi 15 procent z nich. Průzkumy ukazují, že 80 procent pacientů trpících závažnou psoriázou vnímá negativní dopad nemoci na svůj každodenní život. Nemocní zažívají pocity studu, trapnosti, pocit stigmatizace a nižší sebeúcty.

Přichází nečekaně

Toto chronické zánětlivé kožní onemocnění se nejčastěji poprvé objeví u mladých lidí ve věku 15–20 let, případně v pozdějším věku – zhruba mezi 55. a 60. rokem. Lupénku často vyprovokuje emoční stres, psychické trauma, infekce, streptokokové onemocnění či operace, zásadní roli hrají také geny.

Lupénka se nejčastěji projevuje nachově červeným zbarvením kůže a stříbřitými šupinami. Zpravidla se vyskytuje na loktech, kolenou, v bederní oblasti a ve vlasové části hlavy. Možností, jak lupénku léčit, je více, a tak se rozhodnutí o vhodné medikaci odvíjí od celkového stavu pacienta a závažnosti jeho postižení. Je značný rozdíl pečovat o pacienta, který má několik menších kožních ložisek, a věnovat se pacientovi, u něhož nemoc postihla velkou část plochy kůže a objevily se i další zdravotní problémy.

Jak probíhá léčba

Základem lékařské péče je lokální léčba – používají se masti, krémy a léčebné koupele. V mírných případech a v období ústupu obtíží postačí kůži promazávat alespoň jednou denně. Masti pomáhají odstranit šupiny. Účinnější masti obsahují kortikosteroidy nebo deriváty vitaminu D, případně kombinaci obou. Další možností je fotoléčba ultrafialovým zářením na specializovaném pracovišti, popřípadě celková léčba. Pro pacienty se středně těžkou až těžkou lupénkou, u kterých selhala nebo je kontraindikována předchozí standardní systémová léčba nebo fotoléčba, je dostupná moderní biologická léčba.

I přes všechny pokroky v medicíně patří lupénka stále k nemocem, které jsou nevyléčitelné. Pravidelné terapie, jež pacient podstupuje, přivedou onemocnění do dočasné fáze remise, v níž příznaky částečně nebo úplně ustoupí; po nějaké době se ale vrátí zpět.


Fakta o lupénce

Jedná se o zánětlivé chronické onemocnění.
Může se časem zhoršovat a vede ke kumulativnímu postižení v průběhu života.
Postihuje asi dvě procenta populace.
Objevuje se ve věku 15 až 30 let.
40–60 procent pacientů má psoriázu v rodinné anamnéze.
Může ji zhoršovat např. stres, některé léky, infekce.


Bylinky pro léčbu lupénky


Řepík lékařský
Agrimonia eupatoria

Řepíková koupel: 3 hrsti řepíku lékařského vsypte do 2 1 vody, nechte přejít varem, 10 minut vyluhujte, sceďte a nalijte do koupele. Koupel by měla trvat 20 minut při teplotě 36 °C.


Lopuch plstnatý
Arctium tomentosum

Postižená místa koupejte výluhem z kořene lopuchu plstnatého nebo na ně dávejte obklady z tohoto výluhu: 1 vrchovatou čajovou lžičku byliny přelijte 200 ml vroucí vody, 30 minut vyluhujte, sceďte a používejte na omývání a obklady.


Vlaštovičník větší
Chelidonium majus

Místa postižená lupénkou natírejte mastí z 5 g žluté šťávy z vlaštovičníku většího, 50 g čerstvého vepřového sádla a asi 3 g včelího vosku. Masťový základ – sádlo a vosk – roztavte ve vodní lázni a dobře vmíchejte vlaštovičníkovou šťávu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Ačkoliv na tuto zářivě žlutou rostlinu nahlížíme spíše jako na plevel, skrývá v sobě spoustu léčivých účinků. Z pampelišek můžete vyrobit nejen víno a čaj, ale i výborný sirup. Poslouží vám jako vynikající sladidlo s vitaminy. Ať už teplý, nebo studený.

Celý článek

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Máte už dost zimy? Aktuální vydání časopisu Rozmarýna vám umožní naplno si užít jaro. Najdete v něm rozmanité návody a tipy pro jarní tvoření i nápady, jak využít jarní bylinky pro výrobu sirupů, zdravých pokrmů, a dokonce i dekorací a doplňků. Užijte si jaro s Rozmarýnou!

Celý článek