Nemoc zvaná lupénka

Život s lupénkou není ani trochu jednoduchý. Pacienti, kteří trpí její závažnější formou, jsou stále stigmatizováni. Nebojují jen s šupinkami na kůži, ale i se svou psychikou.

Nevyléčitelné onemocnění s sebou přináší i další přidružené nemoci, třeba vyšší riziko cukrovky nebo infarktu. Moderní medicína jim však zásadně pomáhá. Lupénkou (neboli psoriázou) u nás trpí více než 250 000 lidí, těžkou formu má asi 15 procent z nich. Průzkumy ukazují, že 80 procent pacientů trpících závažnou psoriázou vnímá negativní dopad nemoci na svůj každodenní život. Nemocní zažívají pocity studu, trapnosti, pocit stigmatizace a nižší sebeúcty.

Přichází nečekaně

Toto chronické zánětlivé kožní onemocnění se nejčastěji poprvé objeví u mladých lidí ve věku 15–20 let, případně v pozdějším věku – zhruba mezi 55. a 60. rokem. Lupénku často vyprovokuje emoční stres, psychické trauma, infekce, streptokokové onemocnění či operace, zásadní roli hrají také geny.

Lupénka se nejčastěji projevuje nachově červeným zbarvením kůže a stříbřitými šupinami. Zpravidla se vyskytuje na loktech, kolenou, v bederní oblasti a ve vlasové části hlavy. Možností, jak lupénku léčit, je více, a tak se rozhodnutí o vhodné medikaci odvíjí od celkového stavu pacienta a závažnosti jeho postižení. Je značný rozdíl pečovat o pacienta, který má několik menších kožních ložisek, a věnovat se pacientovi, u něhož nemoc postihla velkou část plochy kůže a objevily se i další zdravotní problémy.

Jak probíhá léčba

Základem lékařské péče je lokální léčba – používají se masti, krémy a léčebné koupele. V mírných případech a v období ústupu obtíží postačí kůži promazávat alespoň jednou denně. Masti pomáhají odstranit šupiny. Účinnější masti obsahují kortikosteroidy nebo deriváty vitaminu D, případně kombinaci obou. Další možností je fotoléčba ultrafialovým zářením na specializovaném pracovišti, popřípadě celková léčba. Pro pacienty se středně těžkou až těžkou lupénkou, u kterých selhala nebo je kontraindikována předchozí standardní systémová léčba nebo fotoléčba, je dostupná moderní biologická léčba.

I přes všechny pokroky v medicíně patří lupénka stále k nemocem, které jsou nevyléčitelné. Pravidelné terapie, jež pacient podstupuje, přivedou onemocnění do dočasné fáze remise, v níž příznaky částečně nebo úplně ustoupí; po nějaké době se ale vrátí zpět.


Fakta o lupénce

Jedná se o zánětlivé chronické onemocnění.
Může se časem zhoršovat a vede ke kumulativnímu postižení v průběhu života.
Postihuje asi dvě procenta populace.
Objevuje se ve věku 15 až 30 let.
40–60 procent pacientů má psoriázu v rodinné anamnéze.
Může ji zhoršovat např. stres, některé léky, infekce.


Bylinky pro léčbu lupénky


Řepík lékařský
Agrimonia eupatoria

Řepíková koupel: 3 hrsti řepíku lékařského vsypte do 2 1 vody, nechte přejít varem, 10 minut vyluhujte, sceďte a nalijte do koupele. Koupel by měla trvat 20 minut při teplotě 36 °C.


Lopuch plstnatý
Arctium tomentosum

Postižená místa koupejte výluhem z kořene lopuchu plstnatého nebo na ně dávejte obklady z tohoto výluhu: 1 vrchovatou čajovou lžičku byliny přelijte 200 ml vroucí vody, 30 minut vyluhujte, sceďte a používejte na omývání a obklady.


Vlaštovičník větší
Chelidonium majus

Místa postižená lupénkou natírejte mastí z 5 g žluté šťávy z vlaštovičníku většího, 50 g čerstvého vepřového sádla a asi 3 g včelího vosku. Masťový základ – sádlo a vosk – roztavte ve vodní lázni a dobře vmíchejte vlaštovičníkovou šťávu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léčivá lípa

Léčivá lípa

Omamná vůně lipových květů patří k začátku léta. Mají skvělé léčivé účinky, a tak si je nezapomeňte nasušit do zásoby na zimu. Využít je ale můžete i čerstvé.

Celý článek

Anýz si vypěstujete i doma

Anýz si vypěstujete i doma

Julius Caesar dával svým vojákům anýz jako sladkost, Hippokrates ho používal při léčbě kašle a dýchacích problémů. Tato léčivka se používá také k ochucení bonbonů, krémů, koláčů nebo sušenek. Pěstovat ji můžete i v květináči na okně.

Celý článek

Byliny pro péči o ústní dutinu

Byliny pro péči o ústní dutinu

Citlivé nebo zanícené dásně, afty či jiné bolestivé problémy v ústech dovedou nepříjemně potrápit. K jejich léčbě se osvědčila přírodní cesta. Které bylinky vám mohou pomoct?

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…