Balkon plný bylinek

Na první pohled na tom není nic složitého – koupíte, postavíte, občas zalijete a voňavé natě je po celou sezonu dost. Ale aby to tak opravdu bylo, měli byste se při balkonovém pěstování řídit osvědčenými pravidly.

Zdá se, že investice do sezonních zelených bylinek je záležitost několika desetikorun. Hodně ale záleží na výběru sazenic – pro okamžitou spotřebu klidně můžete koupit i slabší rostliny, ale pro celosezonní sklizeň vybírejte daleko pečlivěji. O kvalitě sazenice svědčí nejen vyšší cena, ale hlavně větší, prostornější květináček, který vypovídá o silných, rozvětvených kořenech, které po případném přesazení rostlině rychle zajistí dost vody a živin. Další věc, na kterou byste měli dávat pozor, jsou lístky uvnitř keříku. Pokud jsou uhnilé a povadlé, svědčí to o špatné péči o vyseté rostliny – chybí jim přepíchání nebo zastřižení. Nepřirozeně světlá barva je známka špatné aklimatizace, rostlinky nejsou otužené.

Umístěte je skupin

V přírodě i na zahradě se rostlinám nejlépe daří ve skupinkách. Nejenže tak dobře využijí prostor i vláhu, ale větší masa rostlin si lépe udrží vyšší vlhkost vzduchu, tedy často zmiňované mikroklima. Vycházejte z toho i při rozmisťování květináčů s bylinkami. Není vůbec nutné, abyste dělali ostrůvek vysloveně užitkový, klidně dostavte nebo vysaďte bylinky mezi jiné balkonovky. Rostliny by ale vždy měly mít podobné nároky na světlo a zálivku. Je velmi nepraktické mít mezi středomořskými bylinkami, které potřebují méně vody, nějakého „žíznivce“, jako je třeba máta. Podobné nároky na životní podmínky jsou velmi důležité hlavně v případě, kdy koupené rostlinky vysazujete do společného truhlíku nebo jiné větší nádoby.

Pozor na slunce

Balkon je prostor, jehož parametry jsou na rozdíl od zahrady neměnné. Jde hlavně o přístup slunce, který je daný orientací ke světovým stranám. Častou bolestí je vysoká teplota a sluneční úpal. Dlažba terasy nebo balkonu se často rozpálí do velmi vysokých teplot, které rozhodně kořenům rostlin nesvědčí. Rostliny je třeba před horkem chránit vlastně velmi podobně, jako při ochraně před mrazem. Květináče tedy nenechávejte nikdy stát přímo na dlažbě, ale postavte je na nízké stolky, účelná je i silnější polystyrenová deska nebo prkno. Na větším balkoně se výborně osvědčí třeba dřevěná paleta. Také květináče, ve kterých se bylinky na balkoně pěstují, by měly být jiné než černé. Dobrým řešením jsou světlé obaly, do kterých tmavé květináče schováme.


Text: vrk; foto: Shutterstock

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Elegantní květináče

Elegantní květináče

Přestaly vás bavit obyčejné květináče z pálené hlíny? Vytvořte si z nich zajímavé a originální kousky, které zkrášlí váš byt, terasu či zahradu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.