Balkon plný bylinek

Na první pohled na tom není nic složitého – koupíte, postavíte, občas zalijete a voňavé natě je po celou sezonu dost. Ale aby to tak opravdu bylo, měli byste se při balkonovém pěstování řídit osvědčenými pravidly.

Zdá se, že investice do sezonních zelených bylinek je záležitost několika desetikorun. Hodně ale záleží na výběru sazenic – pro okamžitou spotřebu klidně můžete koupit i slabší rostliny, ale pro celosezonní sklizeň vybírejte daleko pečlivěji. O kvalitě sazenice svědčí nejen vyšší cena, ale hlavně větší, prostornější květináček, který vypovídá o silných, rozvětvených kořenech, které po případném přesazení rostlině rychle zajistí dost vody a živin. Další věc, na kterou byste měli dávat pozor, jsou lístky uvnitř keříku. Pokud jsou uhnilé a povadlé, svědčí to o špatné péči o vyseté rostliny – chybí jim přepíchání nebo zastřižení. Nepřirozeně světlá barva je známka špatné aklimatizace, rostlinky nejsou otužené.

Umístěte je skupin

V přírodě i na zahradě se rostlinám nejlépe daří ve skupinkách. Nejenže tak dobře využijí prostor i vláhu, ale větší masa rostlin si lépe udrží vyšší vlhkost vzduchu, tedy často zmiňované mikroklima. Vycházejte z toho i při rozmisťování květináčů s bylinkami. Není vůbec nutné, abyste dělali ostrůvek vysloveně užitkový, klidně dostavte nebo vysaďte bylinky mezi jiné balkonovky. Rostliny by ale vždy měly mít podobné nároky na světlo a zálivku. Je velmi nepraktické mít mezi středomořskými bylinkami, které potřebují méně vody, nějakého „žíznivce“, jako je třeba máta. Podobné nároky na životní podmínky jsou velmi důležité hlavně v případě, kdy koupené rostlinky vysazujete do společného truhlíku nebo jiné větší nádoby.

Pozor na slunce

Balkon je prostor, jehož parametry jsou na rozdíl od zahrady neměnné. Jde hlavně o přístup slunce, který je daný orientací ke světovým stranám. Častou bolestí je vysoká teplota a sluneční úpal. Dlažba terasy nebo balkonu se často rozpálí do velmi vysokých teplot, které rozhodně kořenům rostlin nesvědčí. Rostliny je třeba před horkem chránit vlastně velmi podobně, jako při ochraně před mrazem. Květináče tedy nenechávejte nikdy stát přímo na dlažbě, ale postavte je na nízké stolky, účelná je i silnější polystyrenová deska nebo prkno. Na větším balkoně se výborně osvědčí třeba dřevěná paleta. Také květináče, ve kterých se bylinky na balkoně pěstují, by měly být jiné než černé. Dobrým řešením jsou světlé obaly, do kterých tmavé květináče schováme.


Text: vrk; foto: Shutterstock

Další články

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Život vždycky nemusí být tak zrychlený, jak se nám na první pohled zdá. Platí to třeba pro kurzy řezbářství Magmé. Když vejdete do dílny, ocitnete se v tak trochu jiném světě. Voní to tu dřevem a panuje tu příjemná atmosféra.

Celý článek

Koupelna ve venkovském stylu

Koupelna ve venkovském stylu

Ve venkovských chalupách obvykle koupelna s teplou vodou nebývala a k jejímu vybudování na chalupě přímo vybízejí nevyužívané hospodářské prostory. Přestavba chlívku či komory na koupelnu však má své zádrhele.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.