Alternativa klasické zelené střechy

Zelené střechy jsou krásné, moderní a zlepšují životní prostředí v hustě zastavěných městech. Nelze je ale použít na každou střechu – zvláště u rekonstruovaných budov nebo drobných zahradních staveb jste omezeni jejich statikou. Lehké hydrofilní desky z minerální vlny umožňují ale vytvořit střešní zahradu i na nich.

Hydrofilní desky mohou nahradit klasickou zeminu a navíc zlepšit tepelně-izolační vlastnosti střechy. Použít je můžete na střechy ploché a nově i pultové. Většina izolačních desek z minerálních vláken používaných ve stavebnictví obsahuje hydrofobizační činidlo, které zaručí, že desky nebudou nadměrně nasákavé vodou. Tak fungují minerální izolace na fasádách budov a ve střechách. Pokud se ale toto činidlo vymění za činidlo hydrofilní, vznikne izolace, která naopak drží vodu a je připravena na stav permanentního vlhka, a tedy i pro růst rostlin.

Vegetační panely

Základem celého systému jsou minerální vegetační desky, které slouží k přímému pěstování rostlin bez kontaktu s půdou. Desky mají zároveň schopnost zadržovat dešťovou vodu, filtrovat ji a přebytky odvádět pryč ze střechy. I za vlhka jsou navíc schopny pomáhat tepelně izolovat střechu. Použití těchto desek pro vegetační vrstvy zelených střech má ve srovnání s klasickou zeminou několik výhod. K nejvýznamnějším patří jejich nízká hmotnost. Objemová hmotnost se pohybuje v rozmezí cca od 70 do 80 kg/m3 v suchém stavu a 800 – 900 kg/m3 při plném nasycení vodou, což jsou oproti klasické vlhké zemině (1700 kg/m3) poloviční hodnoty. Proto jsou vegetační desky vhodné pro střechy s omezeným zatížením, např. u garáží apod.

Zatížení vrstev

Jednotlivé vrstvy střešní zahrady se pokládají bez lepení a kotvení. U plochých střech se proto musí vegetační vrstva zajistit proti působení větru, u pultové střechy proti sesuvu pod tíhou sněhu. Minerální desky jsou vždy trochu nasáklé vodou, takže vlastní vahou pomáhají stabilizovat střešní souvrství. Do střechy typu „garáž“ se doporučuje ještě přidat místy stabilizační kačírek či štěrkodrť. U větších střech, kde je zatížení větrem větší, je nutné na vegetační vrstvu použít jeden ze stabilizačních prvků – podle pokynů výrobce.

Údržba a cena

Při pěstování v klasické zemině rostliny odebírají živiny z půdy bohaté na minerální látky. Při pěstování v minerálních vegetačních panelech je nutné rostlinám dodávat živiny uměle, alespoň během prvních pár let.
Po výsadbě se provede první zálivka, která potřebnou výživu obsahuje. Stejně jako při pěstování v půdě nebo při hydroponii je i zde nutné respektovat nároky rostlin na pH a vyvážený poměr minerálních látek. V případě extenzivní střešní zahrady dávkujte živiny asi třikrát za vegetační sezonu. Při intenzivním ozelenění je vhodnější dávkování živin svěřit automatu, který je dávkuje při řízené závlaze. Cena zelené střechy z desek z hydrofilních vláken odpovídá ceně běžných certifikovaných zelených střech na bázi zeminy.

Příklad pracovního postupu u střešní zahrady na garáži

 


1 Původní střechu garáže tvoří betonová deska, která i bez stavby střešní zahrady vyžaduje sanaci.

 

2 Hydroizolační vrstva chrání střechu proti vodě i prorůstání kořínků.

 

3 Ochrannou vrstvu proti poškození hydroizolace tvoří geotextilie.

 

4 Drenážní nopová fólie pro vegetační střechy odvádí přebytečnou vodu.

 

5 Pokládka vegetačních desek Cultilene začíná v nejnižším bodě, desky se kladou na sraz, případné úpravy rozměrů se provádějí pomocí nože.

 

6 Při výsadbě se rostliny vkládají i s kořenovým balem přímo do naříznuté vegetační desky.

 

7 Krycí vrstvu tvoří mulčovací kůra doplněná stabilizačním kačírkem.


Další výhody

● Výsadbu rostlin můžete provést předem na deskách, které se pak jen uloží na střechu.
● Při poruše některé desky lze potřebný díl minerální vlny vyjmout, nebo nahradit novým dílem.
● Minerální vlna umožňuje ozelenění i při větším sklonu střechy – desky se nesesouvají a neodplavují se, jako je tomu při použití půdy.
● Realizace střešních zahrad je jednodušší díky nižšímu počtu vrstev a náhradě zeminy minerální vlnou.
● Středně vlhká minerální vlna vede teplo 10x méně než vlhká půda a je odolná vůči UV záření.
● Hydrofilní desky můžete použít jak pro extenzivní střešní zahradu, tak i pro náročnější intenzivní.


Základní vrstvy

Minerální vegetační desky je možné použít na zateplené ploché či pultové střechy (do sklonu 15°) a také na střechy bez tepelné izolace, např. garáže, zahradní domky apod.
● Podklad musí tvořit dostatečně únosná konstrukce střechy opatřená hydroizolací s ochranou proti prorůstání kořínků.
● Pro zajištění drenáže, tj. odvádění přebytečné vody ke vpustím, se používají drenážní fólie či smyčkové rohože s definovanou drenážní kapacitou. Minerální vegetační desky mají daný průnik a odvod vody, čímž pomáhají při dimenzování drenážní vrstvy.
● Separace mezi vegetační a drenážní vrstvou je nutná pouze v případě ochrany drenážní vrstvy proti ucpání kořínky.
● Filtrační a vegetační vrstva je tvořena minerálními deskami. V případě pěstování náročnějších rostlin, nebo pro rychlejší zakořeňování lze tuto vrstvu doplnit slabou vrstvou půdního substrátu.
● Nutným prvkem tohoto systému střešních zahrad je i stabilizační vrstva.


Květiny vhodné na střechu

Rozchodník
Hvozdík
Mateřídouška
Netřesk
Kostřava
Levandule

 


Text: red; foto: Isover

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek