Cesmína, ozdoba pro mírné zimy

V našich zeměpisných šířkách se za vánoční rostlinu odedávna považovalo jmelí. V posledních desetiletích se ale jeho velkým konkurentem stává cesmína.

Červené plody

Cesmíny se zpravidla řadí mezi dvoudomé druhy. Ty s krásně červenými plody (Ilex aquifolium, cesmína ostrolistá) jsou samičí, ovšem aby typické peckovičky vznikly, potřebujete do jejich blízkosti vysadit i rostliny samčí. Pozor, jednotlivé odrůdy nemají nikdy obě varianty, najdete buď samčí, nebo samičí. Pouze ‘Alaska’, ‘Pyramidalis’ nebo ‘J. C. Tol’ jsou oboupohlavní. Cesmíny dobře odolávají mrazu, bývají ale náročné na vzdušnou vlhkost. Proto se jim tak dobře daří na britských ostrovech, kde se staly tradičním vánočním symbolem. U nás se vysazují na polostinná nebo i stinná stanoviště s kyprou humózní půdou.

Stálezelené listy

Cesmíny zaujmou také stálezelenými, zpravidla ostnitými lesklými listy, které tvoří v zahradě kontrast k běžné výsadbě. Krásně vypadají nejen takzvané modré odrůdy – ‘Blue Princess’, ‘Blue Angel’, ‘Heckenpracht’, ‘Blue Maid’ –, ale i panašované, mezi něž se řadí ‘Rubricaulis Aurea’, ‘Silver Queen’, ‘Madame Briot’, ‘Golden King’ či ‘Ferox Argentea’. Nejčastěji jde o kultivary cesmíny ostrolisté, cesmíny vroubkované (Ilex crenata) nebo křížence druhu Ilex x meserveae (cesmína modrá). I tyto rostliny mohou tvořit plody, samozřejmě pokud si vysadíte obě pohlaví. Cesmíny poměrně rychle rostou, a dají se tedy i dobře tvarovat do hustých plůtků nebo předělů.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek