Cesmína, ozdoba pro mírné zimy

V našich zeměpisných šířkách se za vánoční rostlinu odedávna považovalo jmelí. V posledních desetiletích se ale jeho velkým konkurentem stává cesmína.

Červené plody

Cesmíny se zpravidla řadí mezi dvoudomé druhy. Ty s krásně červenými plody (Ilex aquifolium, cesmína ostrolistá) jsou samičí, ovšem aby typické peckovičky vznikly, potřebujete do jejich blízkosti vysadit i rostliny samčí. Pozor, jednotlivé odrůdy nemají nikdy obě varianty, najdete buď samčí, nebo samičí. Pouze ‘Alaska’, ‘Pyramidalis’ nebo ‘J. C. Tol’ jsou oboupohlavní. Cesmíny dobře odolávají mrazu, bývají ale náročné na vzdušnou vlhkost. Proto se jim tak dobře daří na britských ostrovech, kde se staly tradičním vánočním symbolem. U nás se vysazují na polostinná nebo i stinná stanoviště s kyprou humózní půdou.

Stálezelené listy

Cesmíny zaujmou také stálezelenými, zpravidla ostnitými lesklými listy, které tvoří v zahradě kontrast k běžné výsadbě. Krásně vypadají nejen takzvané modré odrůdy – ‘Blue Princess’, ‘Blue Angel’, ‘Heckenpracht’, ‘Blue Maid’ –, ale i panašované, mezi něž se řadí ‘Rubricaulis Aurea’, ‘Silver Queen’, ‘Madame Briot’, ‘Golden King’ či ‘Ferox Argentea’. Nejčastěji jde o kultivary cesmíny ostrolisté, cesmíny vroubkované (Ilex crenata) nebo křížence druhu Ilex x meserveae (cesmína modrá). I tyto rostliny mohou tvořit plody, samozřejmě pokud si vysadíte obě pohlaví. Cesmíny poměrně rychle rostou, a dají se tedy i dobře tvarovat do hustých plůtků nebo předělů.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Sladká chuť jablek

Sladká chuť jablek

Jablečné moučníky se skvěle hodí k čaji i kávě, můžete si je dát k snídani nebo jako sladkou svačinku. Vyberte si z klasických a vyzkoušených receptů.

Celý článek

Houbová klasika

Houbová klasika

Také s chutí vyrážíte do lesa na houby, a ještě raději z nich připravujete osvědčené pochoutky? Pokud vám už dochází inspirace, vyberte si z těchto osvědčených receptů.

Celý článek

Sbírejte šípky

Sbírejte šípky

Dozrávají od konce září a můžete je využít na mnoho způsobů. Nezapomeňte si ani letos v přírodě nasbírat rudé šípky a připravit si z nich léčivé dobroty.

Celý článek

Přečtěte si