Cesmína, ozdoba pro mírné zimy

V našich zeměpisných šířkách se za vánoční rostlinu odedávna považovalo jmelí. V posledních desetiletích se ale jeho velkým konkurentem stává cesmína.

Červené plody

Cesmíny se zpravidla řadí mezi dvoudomé druhy. Ty s krásně červenými plody (Ilex aquifolium, cesmína ostrolistá) jsou samičí, ovšem aby typické peckovičky vznikly, potřebujete do jejich blízkosti vysadit i rostliny samčí. Pozor, jednotlivé odrůdy nemají nikdy obě varianty, najdete buď samčí, nebo samičí. Pouze ‘Alaska’, ‘Pyramidalis’ nebo ‘J. C. Tol’ jsou oboupohlavní. Cesmíny dobře odolávají mrazu, bývají ale náročné na vzdušnou vlhkost. Proto se jim tak dobře daří na britských ostrovech, kde se staly tradičním vánočním symbolem. U nás se vysazují na polostinná nebo i stinná stanoviště s kyprou humózní půdou.

Stálezelené listy

Cesmíny zaujmou také stálezelenými, zpravidla ostnitými lesklými listy, které tvoří v zahradě kontrast k běžné výsadbě. Krásně vypadají nejen takzvané modré odrůdy – ‘Blue Princess’, ‘Blue Angel’, ‘Heckenpracht’, ‘Blue Maid’ –, ale i panašované, mezi něž se řadí ‘Rubricaulis Aurea’, ‘Silver Queen’, ‘Madame Briot’, ‘Golden King’ či ‘Ferox Argentea’. Nejčastěji jde o kultivary cesmíny ostrolisté, cesmíny vroubkované (Ilex crenata) nebo křížence druhu Ilex x meserveae (cesmína modrá). I tyto rostliny mohou tvořit plody, samozřejmě pokud si vysadíte obě pohlaví. Cesmíny poměrně rychle rostou, a dají se tedy i dobře tvarovat do hustých plůtků nebo předělů.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Ozdobná koule s tújí

Ozdobná koule s tújí

Nevíte, co s ostříhanými větvičkami tújí? Použijte je k výrobě této jednoduché dekorace. Budete ji mít hotovou za chvilku a může vám zdobit stůl celou zimu.

Celý článek

​ Krabičky na karty

​ Krabičky na karty

Pěkná dřevěná krabička se může stát vděčným dárkem, zejména pokud ji vlastnoručně vyzdobíte a vytvoříte tak jedinečný kousek. Může sloužit třeba jako úschovna na karty.

Celý článek

Hruškové mlsání

Hruškové mlsání

Dopřejte si sladkou tečku za podzimním menu v podobě hruškového koláče, muffinu nebo slaďoučké pečené hrušky. Určitě si trochu toho ovocného mlsání zasloužíte!

Celý článek

Brambory na slano i na sladko

Brambory na slano i na sladko

Jídla z brambor se nikdy neomrzí. Vyzkoušejte tradiční a osvědčené recepty, které přijdou chuti nejen na podzim. Co takhle švestkové knedlíky, bramborový guláš nebo bramboráčky se slaninou?

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…