Nápaditá krmítka

Bez ptačího štěbetání by život na zahradě ztratil velkou část svého kouzla. Pokud chcete, aby u vás ptáčkové zůstali, nabídněte jim v zimním období dostatek potravy.

Jistě jste si všimli, že ptáků na zahradách stále přibývá a objevují se i takové druhy, které byly dříve vzácností. Je to tím, že ve volné přírodě stále ubývá míst, kde by ptáci mohli nerušeně žít. Města i vesnice se stále rozrůstají, na jejich okrajích se kromě dalších domů staví sklady, překladiště, hypermarkety… Proto musejí ptáci vyhledávat relativní klid a obživu v blízkém okolí lidských obydlí.

Strakapouda potěšíte lojovými koulemi

Kdo se přiletí najíst

Na zahradě můžete vidět skutečně velké množství druhů ptactva, včetně těch, které byste dříve u domů neviděli. Kromě sýkorek se objevují brhlíci, špačci, střízlíci, kosové, červenky, pěnkavy, dlaskové, zvonci, stehlíci, čížkové, hýlové a samozřejmě vrabci. Z větších druhů jsou to holub hřivnáč, hrdlička, žluna, straka, strakapoud, kavka i sojka.

Vidět můžete také druhy, které na zahradu přiletí nikoliv zobat z krmítka, ale lovit – poštolku, puštíka či například sovu pálenou.

Sýkorky milují olejnatá semena

Co jim chutná

Slunečnicová semena jsou bohatou zásobárnou energie, proto je vyhledává řada druhů ptáků, jako jsou pěnkava, sýkora, vrabec či zvonek zelený. Obsahují 20 až 40 % bílkovin a 40 až 65 % tuku. Černá semena jsou méně tvrdá a obsahují více oleje než pruhovaná. V obchodech jsou k dostání také semena už vyloupaná, ale vhodnější je kupovat ta se slupkou, ptáci si s nimi hravě poradí.

Konopná semínka mají obsah tuku 30 až 35 procent, mají je v oblibě sýkora, brhlík a zvonek. Bývají součástí běžně prodávaných krmných směsí pro ptactvo. Může se stát, že vám v okolí krmítka na jaře ze spadaných semen vyklíčí pár rostlin konopí. Pro jistotu je vytrhejte, ať se nedostanete do problémů.

Zvonek si rád pochutná na slunečnicových semínkách

Proso má ve svých semenech především uhlohydráty, 60 až 75 %, a asi 18 % proteinů. Obsah tuku je však velmi nízký.
Ovesné vločky jsou oblíbenou měkkou potravou pro takové druhy ptáků, jako je červenka obecná nebo pěvuška modrá. Předtím, než je nasypete do krmítka, můžete je pokapat jedlým olejem.

Burské oříšky v sobě skrývají ideální směs živin. Obsahují 20 až 35 % proteinů, 40 až 50 % tuku a až 20 % uhlohydrátů.
Hovězí lůj je významným dodavatelem energie. Lze ho použít jako pojivo ke směsi semen nebo jím potřít například smrkové nebo borovicové šišky, případně ho nanést na větve a kůru. Lůj můžete nahradit také vepřovým sádlem, výživné je stejně, ale je příliš měkké, takže „lojovou“ kouli z něj těžko uděláte. Podobnou službu jako lůj udělá i ztužený pokrmový tuk.


Výroba pochoutek

Krmení pro ptáky můžete vyrobit i sami. Smíchejte nejrůznější semínka, zalijte je rozehřátým tukem, promíchejte a pak vlijte do formy. Může to být květináček, skořápka kokosového ořechu nebo formičky na pečení. Nechte ztuhnout a pak buď vyklopte nebo zavěste i s formou.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články