Echinacea – Krásná i léčivá třapatka

Je skvělá jako preventivní prostředek proti virovým onemocněním, pomůže vyléčit záněty a bakteriální infekce a spoustu dalších onemocnění. Seznamte se s třapatkou.

Třapatka patří do rodu Echinacea, který zahrnuje devět druhů, a všechny pocházejí ze Severní Ameriky. O léčivých účincích těchto rostlin věděli už původní obyvatelé Severní Ameriky a echinaceu využívali například při bolestech zubů, kašli, bolestech v krku a údajně fungovala také jako antisérum při hadím uštknutí, což dnes ale nikdo nemůže potvrdit, protože riziko vyhánění hadího jedu z těla květinou, byť léčivou, už nebudeme podstupovat. Z oněch devíti druhů je v současnosti nejčastěji pěstována třapatka nachová (Echinacea purpurea), což je mohutná vytrvalá rostlina, která přezimuje ve formě rozvětveného kořene.

Méně pěstovanou, ale z hlediska látek, které obsahuje, mnohem účinnější, je třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia). Ta, jak už její název napovídá, má užší listy, kratší a stočené korunní plátky květů a kůlovitý kořen. Kromě toho, že třapatka kde roste a kvete, tam zdobí, obsahuje široké spektrum účinných látek, které jsou ku prospěchu našemu zdraví.

Co všechno obsahuje

Mezi důležité látky patří flavonoidy, které chrání především cévy a dodávají jim pružnost, mají protisrážlivý účinek a brání tak vzniku trombů. Flavonoidy, které v ní najdeme, působí proti volným radikálům v organismu, a tím mohou mít vliv i na prevenci nádorových onemocnění. Další účinnou látkou jsou polysacharidy, což jsou složité molekuly, které vznikají spojováním jednoduchých cukrů do dlouhých různě větvených řetězců. Polysacharidy můžeme považovat za nejrozšířenější organické látky na Zemi a v živých buňkách mají různé funkce – pro živočichy, tedy i pro lidi, mají význam podobný jako škrob pro rostliny, protože plní funkci zásobní látky. Bez polysacharidů bychom navíc byli jako vybité baterky, neměli bychom žádnou energii a staly by se z nás jakési mátohy. Kromě již jmenovaných látek třapatka obsahuje polyacetylenové sloučeniny, terpenické uhlovodíky a vitaminy. Výzkumy potvrdily, že pokud některou z těchto látek z třapatky izolujeme, nemá samostatně žádný léčebný účinek, ovšem společně v extraktu z rostliny působí protizánětlivě, a to hlavně proti bakteriím a virům.

Prevence a další účinky

Echinacea se v posledních letech stala nejužívanějším přípravkem v prevenci dvou nejčastějších virových onemocnění, tedy zánětu dýchacích cest a chřipky, přičemž nejlepších výsledků dosáhneme, začneme-li kapky, sirup nebo tinkturu (výluh) aplikovat při prvních příznacích choroby. Vědecké studie také potvrzují, že echinacea pomáhá při zduření sliznic, při horečce a bolestech hlavy, tedy při příznacích, které často doprovázejí nachlazení, nebo při některých recidivujících nemocech, například při zánětu dásní, infekci močových cest nebo zánětu středního ucha. Někdy bývá využívána i při léčbě streptokokových a stafylokokových infekcí, u infekcí herpetických, jakými jsou pásový opar nebo herpes simplex, což je virus, který může postihnout nejen povrch kůže a sliznice, ale také všechny vnitřní orgány. Mezi autoimunní choroby, při kterých se mohou uplatnit příznivé účinky látek, které obsahuje echinacea, patří například lupus, roztroušená skleróza, revmatická artritida a další. V současné době odborníci zkoumají také vliv echinacey na chronický únavový syndrom a AIDS. Třapatku je možné používat nejen vnitřně, ale také místně na kůži. Její šťáva totiž podporuje hojení všech druhů nežitů, abscesů, ekzémů, popálenin a proleženin. Při léčení bolestí a zánětů v krku můžeme tinkturu naředit a použít jako kloktadlo, ale vyplivnout ho je škoda – přece jenom tinktura, byť naředěná, obsahuje dost alkoholu.


Užitečné tipy

Čím čerstvější je droga, tím větší je její účinek, a proto třapatka, kterou si vypěstujeme sami na zahrádce, účinkuje nejlépe.
Nejvíce látek obsahuje kořen, což neznamená, že bychom měli listy a květy vyhazovat, naopak i ony nám poslouží k posílení imunity a k boji proti nemocem, jakými jsou nachlazení, rýma, kašel a podobně.

Listy a květy pro léčebné využití můžeme sbírat a sušit už druhým rokem, sklizeň kořenů se doporučuje na podzim z rostlin starých minimálně tři roky.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Ptačí krmení

Ptačí krmení

Vyrobte si společně s dětmi krmítka, která pomohou ptáčkům ve zdraví přečkat zimu. Zavěste si je za okno či na zahradu a pak společně pozorujte každodenní ptačí hostinu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…