Víkendovky pomáhají neziskovkám

Někomu to může připadat trochu jako bláznovství, ale i v dnešní době se najdou lidé, kteří pracují zadarmo. Na západ od našich hranic je dobrovolná práce vcelku prestižní záležitostí. Obliba dobrovolnictví však v poslední době roste i u nás. Jednou z organizací, která v této oblasti působí už třetím rokem, je neziskovka Tamjdem.

Tamjdem spolupracuje s českými i zahraničními neziskovými organizacemi všeho druhu a nabízí jim převážně manuální výpomoc skupiny dobrovolníků. „Během stavění i boření zdí, natírání, vytrhávání plevele, skládání dříví, mulčování nebo stříhání stromků se potká mnoho zajímavých lidí a utvářejí se nová přátelství,“ vypichuje Markéta Votavová z Tamjdemu jeden z důležitých benefitů dobrovolnictví. A co je podle ní jeho další výhodou? „Dobrovolníci si vyzkoušejí zajímavé pracovní úkoly a neziskové organizace se třeba díky nově natřenému plotu nebo složenému dříví mohou naplno věnovat své práci – například péči o lidi s handicapem nebo tvorbě vzdělávacích programů v ekologickém centru.“

 

 

Na víkend s lidmi, které neznáte

Markéta má v Tamjdemu na starosti Víkendovky. Projekt nabízí jednorázovou pomoc skupiny dobrovolníků od nás i ze zahraničí českým neziskovým organizacím. Na Víkendovku, která probíhá od pátku do neděle, se může přihlásit kdokoli, kdo se nebojí strávit víkend s lidmi, které nezná, ale dobře pozná, a nevadí mu hromadné spaní na karimatce ve spacáku. „V pátek večer zahajujeme celou akci piknikem – podělíme se tedy o to, co si kdo dovezl na večeři. Povídáme si, seznamujeme se a poznáváme neziskovku, pro kterou budeme celý víkend pracovat,“ popisuje Markéta, jak zpravidla vypadá první večer. Celou sobotu a část neděle pak dobrovolníci věnují práci, a když zbude čas, vydají se třeba na výlet do okolí. Projekt je otevřen všem zájemcům starším 18 let a neziskovým organizacím všeho druhu – například biofarmám, komunitním domům pro lidi s handicapem nebo ekologickým centrům. „Snažíme se jezdit pořád na nová místa, objevovat malé organizace, které mají potenciál k rozvoji a potřebují pomoci. Každý rok pořádáme v průměru patnáct takových víkendových akcí. Když je potřeba a zájem, rádi se na stejné místo za rok vracíme,“ vypráví Markéta, která má radost z toho, že pak vidí vývoj neziskovky na vlastní oči.

 

 

U koní i na biostatku

Každá Víkendovka je svým způsobem unikátní – ať už složením dobrovolníků nebo typem práce. A kde všude už lidé z Tamjdemu pomáhali? Kupříkladu v občanském sdružení Ryzáček ve Vyšehorkách na Šumpersku. To se zabývá hiporehabilitací dětí i dospělých s kombinovaným handicapem. Dobrovolníci se tu starali se o koně, čistili jim podkovy a ještě stihli opravit chodník, uklidit v jízdárně a umýt sedla a pomůcky pro hiporehabilitaci. Jedna z dalších Víkendovek se uskutečnila na Biostatku ve Valči. Někteří dobrovolníci tu sbírali ovoce a pomáhali s moštováním, jiní projektovali a stavěli schody, další čistili kůru ze stromů a hloubili základy na bránu pro vjezd do statku.

 

 

Farmářství i bylinky v Nobilis Tilia

Zajímavá byla i Víkendovka v občanském sdružení Nobilis Tilia v Krásné Lípě. Tato organizace provozuje botanickou zahradu léčivých rostlin, pořádá různé řemeslné dílny a kulturní akce. „Na Vlčí hoře jsme ve skupině devíti dobrovolníků strávili opravdu nabitý víkend. Hrabali jsme trávu, mulčovali záhony ukázkové botanické zahrady, skládali jsme dříví, pomohli jsme s přípravou nového záhonu, kam jsme mimo jiné navozili kompost a opět mulč. Ač byly všechny práce opravdovou exkurzí do života farmáře, nejvíce se nám líbilo sbírání bylin,“ usmívá se Markéta. Dobrovolníci si také během víkendu mohli vyzkoušet, jak se z rostlin a bylin vyrábějí parfémy a krémy. „Než jsme se pustili do výroby krému nebo parfému, poslechli jsme si zajímavou přednášku o působení bylin, rostlin i květů. Při samotné výrobě jsme si uvědomili, kolik je v obyčejných kosmetických přípravcích chemie. My jsme používali olejíčky, vůně a další extrakty, které vyrobili v Nobilis z vlastních zdrojů,“ popisuje Markéta.

 

Akce pokračují i letos

A co čeká dobrovolníky z Tamjdemu v roce letošním? „Těšíme se opět na spolupráci s některými neziskovkami, které už známe. Někde budeme pokračovat v tom, co jsme započali, jinde nás čekají nové výzvy. Na začátku léta plánujeme návrat i do Nobilis Tilia. Hledáme také nové neziskové organizace, které potřebují pomoc, abychom se zase naučili něco nového. Rádi bychom opět zorganizovali alespoň patnáct unikátních víkendových expedic,“ říká Markéta Votavová a závěrem se ještě vrací k motivaci, která stojí za účastí dobrovolníků na víkendových dobrovolnických projektech. „Mnoho lidí si jezdí na Víkendovky aktivně odpočinout a jak se říká, vyvětrat si hlavu. To ostatní – tedy osobní rozvoj každého, kdo přijede, osvojení si pracovních dovedností nebo poznání, jak to v neziskovkách vlastně chodí – je pak vedlejším efektem projektu, který na účastnících zanechává zásadní vliv. Také proto se k nám stále vracejí,“ těší Markétu.

 


Co je Tamjdem?

Tamjdem je obecně prospěšná společnost, která působí v oblasti českého i mezinárodního dobrovolnictví. Vlastními silami pomáhá různě zaměřeným neziskovým organizacím u nás i v zahraničí a přispívá tak k jejich rozvoji. Víkendovky jsou jen jednou z mnoha aktivit Tamjdemu. Účastníci Víkendovky hradí poplatek 250 Kč, který částečně pokrývá náklady na stravu a dopravu na místo. Víkendovky probíhají obvykle od jara do podzimu.

Více se dozvíte na www.tamjdem.cz nebo na facebook.com/tamjdem.
Kontaktní mail: tamjdem@tamjdem.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: Tamjdem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek