Víkendovky pomáhají neziskovkám

Někomu to může připadat trochu jako bláznovství, ale i v dnešní době se najdou lidé, kteří pracují zadarmo. Na západ od našich hranic je dobrovolná práce vcelku prestižní záležitostí. Obliba dobrovolnictví však v poslední době roste i u nás. Jednou z organizací, která v této oblasti působí už třetím rokem, je neziskovka Tamjdem.

Tamjdem spolupracuje s českými i zahraničními neziskovými organizacemi všeho druhu a nabízí jim převážně manuální výpomoc skupiny dobrovolníků. „Během stavění i boření zdí, natírání, vytrhávání plevele, skládání dříví, mulčování nebo stříhání stromků se potká mnoho zajímavých lidí a utvářejí se nová přátelství,“ vypichuje Markéta Votavová z Tamjdemu jeden z důležitých benefitů dobrovolnictví. A co je podle ní jeho další výhodou? „Dobrovolníci si vyzkoušejí zajímavé pracovní úkoly a neziskové organizace se třeba díky nově natřenému plotu nebo složenému dříví mohou naplno věnovat své práci – například péči o lidi s handicapem nebo tvorbě vzdělávacích programů v ekologickém centru.“

 

 

Na víkend s lidmi, které neznáte

Markéta má v Tamjdemu na starosti Víkendovky. Projekt nabízí jednorázovou pomoc skupiny dobrovolníků od nás i ze zahraničí českým neziskovým organizacím. Na Víkendovku, která probíhá od pátku do neděle, se může přihlásit kdokoli, kdo se nebojí strávit víkend s lidmi, které nezná, ale dobře pozná, a nevadí mu hromadné spaní na karimatce ve spacáku. „V pátek večer zahajujeme celou akci piknikem – podělíme se tedy o to, co si kdo dovezl na večeři. Povídáme si, seznamujeme se a poznáváme neziskovku, pro kterou budeme celý víkend pracovat,“ popisuje Markéta, jak zpravidla vypadá první večer. Celou sobotu a část neděle pak dobrovolníci věnují práci, a když zbude čas, vydají se třeba na výlet do okolí. Projekt je otevřen všem zájemcům starším 18 let a neziskovým organizacím všeho druhu – například biofarmám, komunitním domům pro lidi s handicapem nebo ekologickým centrům. „Snažíme se jezdit pořád na nová místa, objevovat malé organizace, které mají potenciál k rozvoji a potřebují pomoci. Každý rok pořádáme v průměru patnáct takových víkendových akcí. Když je potřeba a zájem, rádi se na stejné místo za rok vracíme,“ vypráví Markéta, která má radost z toho, že pak vidí vývoj neziskovky na vlastní oči.

 

 

U koní i na biostatku

Každá Víkendovka je svým způsobem unikátní – ať už složením dobrovolníků nebo typem práce. A kde všude už lidé z Tamjdemu pomáhali? Kupříkladu v občanském sdružení Ryzáček ve Vyšehorkách na Šumpersku. To se zabývá hiporehabilitací dětí i dospělých s kombinovaným handicapem. Dobrovolníci se tu starali se o koně, čistili jim podkovy a ještě stihli opravit chodník, uklidit v jízdárně a umýt sedla a pomůcky pro hiporehabilitaci. Jedna z dalších Víkendovek se uskutečnila na Biostatku ve Valči. Někteří dobrovolníci tu sbírali ovoce a pomáhali s moštováním, jiní projektovali a stavěli schody, další čistili kůru ze stromů a hloubili základy na bránu pro vjezd do statku.

 

 

Farmářství i bylinky v Nobilis Tilia

Zajímavá byla i Víkendovka v občanském sdružení Nobilis Tilia v Krásné Lípě. Tato organizace provozuje botanickou zahradu léčivých rostlin, pořádá různé řemeslné dílny a kulturní akce. „Na Vlčí hoře jsme ve skupině devíti dobrovolníků strávili opravdu nabitý víkend. Hrabali jsme trávu, mulčovali záhony ukázkové botanické zahrady, skládali jsme dříví, pomohli jsme s přípravou nového záhonu, kam jsme mimo jiné navozili kompost a opět mulč. Ač byly všechny práce opravdovou exkurzí do života farmáře, nejvíce se nám líbilo sbírání bylin,“ usmívá se Markéta. Dobrovolníci si také během víkendu mohli vyzkoušet, jak se z rostlin a bylin vyrábějí parfémy a krémy. „Než jsme se pustili do výroby krému nebo parfému, poslechli jsme si zajímavou přednášku o působení bylin, rostlin i květů. Při samotné výrobě jsme si uvědomili, kolik je v obyčejných kosmetických přípravcích chemie. My jsme používali olejíčky, vůně a další extrakty, které vyrobili v Nobilis z vlastních zdrojů,“ popisuje Markéta.

 

Akce pokračují i letos

A co čeká dobrovolníky z Tamjdemu v roce letošním? „Těšíme se opět na spolupráci s některými neziskovkami, které už známe. Někde budeme pokračovat v tom, co jsme započali, jinde nás čekají nové výzvy. Na začátku léta plánujeme návrat i do Nobilis Tilia. Hledáme také nové neziskové organizace, které potřebují pomoc, abychom se zase naučili něco nového. Rádi bychom opět zorganizovali alespoň patnáct unikátních víkendových expedic,“ říká Markéta Votavová a závěrem se ještě vrací k motivaci, která stojí za účastí dobrovolníků na víkendových dobrovolnických projektech. „Mnoho lidí si jezdí na Víkendovky aktivně odpočinout a jak se říká, vyvětrat si hlavu. To ostatní – tedy osobní rozvoj každého, kdo přijede, osvojení si pracovních dovedností nebo poznání, jak to v neziskovkách vlastně chodí – je pak vedlejším efektem projektu, který na účastnících zanechává zásadní vliv. Také proto se k nám stále vracejí,“ těší Markétu.

 


Co je Tamjdem?

Tamjdem je obecně prospěšná společnost, která působí v oblasti českého i mezinárodního dobrovolnictví. Vlastními silami pomáhá různě zaměřeným neziskovým organizacím u nás i v zahraničí a přispívá tak k jejich rozvoji. Víkendovky jsou jen jednou z mnoha aktivit Tamjdemu. Účastníci Víkendovky hradí poplatek 250 Kč, který částečně pokrývá náklady na stravu a dopravu na místo. Víkendovky probíhají obvykle od jara do podzimu.

Více se dozvíte na www.tamjdem.cz nebo na facebook.com/tamjdem.
Kontaktní mail: tamjdem@tamjdem.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: Tamjdem

Další články

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Už v roce 1785 začal rod Volfů vyrábět v Kolovči na Domažlicku tradiční lidovou keramiku. Hrnčířskému řemeslu, které se tu po celou dobu předává z otce na syna, se Volfovi věnují už po sedm generací. A dodnes se tu pracuje naprostou stejnými technologickými postupy jako kdysi. I v této těžké době se Martin Volf snaží řemeslo udržet.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.