Zapomenuté řemeslo

Pletení z orobince patří k řemeslným oborům, které upadají v zapomnění. Iveta Dandová je jednou z mála pletařek, které je dodnes mistrně ovládají.

Výroba předmětů z orobince patřila v našich zemích ke značně rozvinutým řemeslům. V Čechách byl jedním z významných středisek, kde pracovalo množství výrobců, Bakov nad Jizerou. Tady, v krajině s mnoha rybníčky a v blízkosti řeky Jizery, která se zjara i po každém větším dešti vylévá z břehů, se orobinci odjakživa dařilo.

Orobinec je vcelku běžná vodní rostlina, kterou každý pozná podle hnědých „doutníků“. Jeho výjimečnost spočívá ve snadné zpracovatelnosti. „Namočený měkký materiál neklade odpor a hezky se s ním dělá,“ vysvětlila nám Iveta Dandová z Mnichova Hradiště, které leží nedaleko Bakova nad Jizerou. K práci s orobincem ji přivedl její otec. V roce 1968 přišel o zaměstnání a tehdy neměl jinou šanci než uživit se sklizní orobince pro pletařky v Bakově.

Klobouky, ošatky i bačkory

Jak jsme se přesvědčili v dílně Ivety Dandové, škála předmětů upletených z orobincových stonků může být bohatá. Viděli jsme tašky, kabelky, klobouky, ošatky, misky, sandály, různé dekorační drobnosti a také obaly na květináče, láhve a demižony. I dříve, v 18. a 19. století, kdy masová výroba předmětů z orobince vrcholila a byl o ně zájem po celé Evropě, v Asii i Africe, byla produkce zdejších řemeslníků podobně obsáhlá. Kromě jemných dóz a schránek, které byly určeny pro náročnou klientelu z měst a ze zahraničí, se pletly i rohože, bačkory a dokonce i lustry!

Procházka po dílně

Zpracování orobince v podání Ivety Dandové, která v současné době patří k několika málo posledním výrobcům, ale není jen záležitostí vlastního pletení. Iveta musí nejprve materiál získat a k vlastní práci připravit. „Hodně mi pomáhá tatínek, který rozpozná kvalitu orobince, což je velice důležité. Stonky se nejprve suší, loupou, třídí a následně namáčí a štípou. Nejhodnotnější jsou listy uvnitř stonku, které jsou tenké, a jejichž povrch zůstává hladký. Ty se hodí k pletení jemnějších předmětů,“ seznamuje nás s tajemstvím řemesla Iveta, která dokonale ovládá nejrůznější techniky a vzory pletení.

To je ostatně vidět na mnoha výrobcích v její dílně. Orobincové rohože a šité ošatky jsou dílem jejího otce. Ostatní kousky pletla Iveta. Nejkrásnější jsou asi dámské módní doplňky – kabelky, vzdušné letní tašky a především šmrncovní kloboučky. Není divu, že Iveta získala mnohá ocenění v designérských soutěžích Českého národního podniku. V roce 2007 jí Ministerstvo kultury ČR udělilo ocenění Nositel tradice lidových řemesel a v roce 2008 získala certifikát kvality Regionální produkt Českého ráje.

www.orobinec.cz

 


Text: Martina Lžičařová; foto Petr Živný

Další články