Zapomenuté řemeslo

Pletení z orobince patří k řemeslným oborům, které upadají v zapomnění. Iveta Dandová je jednou z mála pletařek, které je dodnes mistrně ovládají.

Výroba předmětů z orobince patřila v našich zemích ke značně rozvinutým řemeslům. V Čechách byl jedním z významných středisek, kde pracovalo množství výrobců, Bakov nad Jizerou. Tady, v krajině s mnoha rybníčky a v blízkosti řeky Jizery, která se zjara i po každém větším dešti vylévá z břehů, se orobinci odjakživa dařilo.

Orobinec je vcelku běžná vodní rostlina, kterou každý pozná podle hnědých „doutníků“. Jeho výjimečnost spočívá ve snadné zpracovatelnosti. „Namočený měkký materiál neklade odpor a hezky se s ním dělá,“ vysvětlila nám Iveta Dandová z Mnichova Hradiště, které leží nedaleko Bakova nad Jizerou. K práci s orobincem ji přivedl její otec. V roce 1968 přišel o zaměstnání a tehdy neměl jinou šanci než uživit se sklizní orobince pro pletařky v Bakově.

Klobouky, ošatky i bačkory

Jak jsme se přesvědčili v dílně Ivety Dandové, škála předmětů upletených z orobincových stonků může být bohatá. Viděli jsme tašky, kabelky, klobouky, ošatky, misky, sandály, různé dekorační drobnosti a také obaly na květináče, láhve a demižony. I dříve, v 18. a 19. století, kdy masová výroba předmětů z orobince vrcholila a byl o ně zájem po celé Evropě, v Asii i Africe, byla produkce zdejších řemeslníků podobně obsáhlá. Kromě jemných dóz a schránek, které byly určeny pro náročnou klientelu z měst a ze zahraničí, se pletly i rohože, bačkory a dokonce i lustry!

Procházka po dílně

Zpracování orobince v podání Ivety Dandové, která v současné době patří k několika málo posledním výrobcům, ale není jen záležitostí vlastního pletení. Iveta musí nejprve materiál získat a k vlastní práci připravit. „Hodně mi pomáhá tatínek, který rozpozná kvalitu orobince, což je velice důležité. Stonky se nejprve suší, loupou, třídí a následně namáčí a štípou. Nejhodnotnější jsou listy uvnitř stonku, které jsou tenké, a jejichž povrch zůstává hladký. Ty se hodí k pletení jemnějších předmětů,“ seznamuje nás s tajemstvím řemesla Iveta, která dokonale ovládá nejrůznější techniky a vzory pletení.

To je ostatně vidět na mnoha výrobcích v její dílně. Orobincové rohože a šité ošatky jsou dílem jejího otce. Ostatní kousky pletla Iveta. Nejkrásnější jsou asi dámské módní doplňky – kabelky, vzdušné letní tašky a především šmrncovní kloboučky. Není divu, že Iveta získala mnohá ocenění v designérských soutěžích Českého národního podniku. V roce 2007 jí Ministerstvo kultury ČR udělilo ocenění Nositel tradice lidových řemesel a v roce 2008 získala certifikát kvality Regionální produkt Českého ráje.

www.orobinec.cz

 


Text: Martina Lžičařová; foto Petr Živný

Další články

Dejte to na gril!

Dejte to na gril!

Milujete večerní grilování? Pak spojte hned několik příjemných zážitků v jeden a vychutnejte si letní večeři s rodinou na zahradě či na terase. A můžete pozvat i pár přátel…

Celý článek

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.