Zapomenuté řemeslo

Pletení z orobince patří k řemeslným oborům, které upadají v zapomnění. Iveta Dandová je jednou z mála pletařek, které je dodnes mistrně ovládají.

Výroba předmětů z orobince patřila v našich zemích ke značně rozvinutým řemeslům. V Čechách byl jedním z významných středisek, kde pracovalo množství výrobců, Bakov nad Jizerou. Tady, v krajině s mnoha rybníčky a v blízkosti řeky Jizery, která se zjara i po každém větším dešti vylévá z břehů, se orobinci odjakživa dařilo.

Orobinec je vcelku běžná vodní rostlina, kterou každý pozná podle hnědých „doutníků“. Jeho výjimečnost spočívá ve snadné zpracovatelnosti. „Namočený měkký materiál neklade odpor a hezky se s ním dělá,“ vysvětlila nám Iveta Dandová z Mnichova Hradiště, které leží nedaleko Bakova nad Jizerou. K práci s orobincem ji přivedl její otec. V roce 1968 přišel o zaměstnání a tehdy neměl jinou šanci než uživit se sklizní orobince pro pletařky v Bakově.

Klobouky, ošatky i bačkory

Jak jsme se přesvědčili v dílně Ivety Dandové, škála předmětů upletených z orobincových stonků může být bohatá. Viděli jsme tašky, kabelky, klobouky, ošatky, misky, sandály, různé dekorační drobnosti a také obaly na květináče, láhve a demižony. I dříve, v 18. a 19. století, kdy masová výroba předmětů z orobince vrcholila a byl o ně zájem po celé Evropě, v Asii i Africe, byla produkce zdejších řemeslníků podobně obsáhlá. Kromě jemných dóz a schránek, které byly určeny pro náročnou klientelu z měst a ze zahraničí, se pletly i rohože, bačkory a dokonce i lustry!

Procházka po dílně

Zpracování orobince v podání Ivety Dandové, která v současné době patří k několika málo posledním výrobcům, ale není jen záležitostí vlastního pletení. Iveta musí nejprve materiál získat a k vlastní práci připravit. „Hodně mi pomáhá tatínek, který rozpozná kvalitu orobince, což je velice důležité. Stonky se nejprve suší, loupou, třídí a následně namáčí a štípou. Nejhodnotnější jsou listy uvnitř stonku, které jsou tenké, a jejichž povrch zůstává hladký. Ty se hodí k pletení jemnějších předmětů,“ seznamuje nás s tajemstvím řemesla Iveta, která dokonale ovládá nejrůznější techniky a vzory pletení.

To je ostatně vidět na mnoha výrobcích v její dílně. Orobincové rohože a šité ošatky jsou dílem jejího otce. Ostatní kousky pletla Iveta. Nejkrásnější jsou asi dámské módní doplňky – kabelky, vzdušné letní tašky a především šmrncovní kloboučky. Není divu, že Iveta získala mnohá ocenění v designérských soutěžích Českého národního podniku. V roce 2007 jí Ministerstvo kultury ČR udělilo ocenění Nositel tradice lidových řemesel a v roce 2008 získala certifikát kvality Regionální produkt Českého ráje.

www.orobinec.cz

 


Text: Martina Lžičařová; foto Petr Živný

Další články

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Už v roce 1785 začal rod Volfů vyrábět v Kolovči na Domažlicku tradiční lidovou keramiku. Hrnčířskému řemeslu, které se tu po celou dobu předává z otce na syna, se Volfovi věnují už po sedm generací. A dodnes se tu pracuje naprostou stejnými technologickými postupy jako kdysi. I v této těžké době se Martin Volf snaží řemeslo udržet.

Celý článek

Macramé neboli drhání

Macramé neboli drhání

Tato technika, která opět získává na oblibě, spočívá v ručním vázání různorodých geometrických vzorů z provázků a přízí. Pochází už ze starověké Číny.

Celý článek

Jak pracovat s tavnou pistolí

Jak pracovat s tavnou pistolí

Tavné lepicí pistole nabízejí rozmanité možnosti použití. Usnadní vám práci při výrobě či aranžování dekorativních předmětů, ale i lepení podlah nebo nejrůznějších opravách v domácnosti.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.