Kruhová lavička pod košatý strom

Náves s kruhovou lavičkou patří k tradičním obrázkům z českého venkova. Zdaleka však není jen minulostí a oblíbená je i v jiných evropských zemích.

Kruhovou lavičku u stromu můžeme vidět v Německu, Británii, ve Francii i jinde. U nás z veřejných prostranství tento typ posezení téměř vymizel, ale v některých obcích na vyprávění staříčků o posezení pod košatou lípou nezapomněli a znovu ji postavili.

Půlkruhovou lavičku stačí postavit ke stromu, ale také ji můžeme využít opačně, na vnější delší straně vysázet živý plot a sedět a povídat si uvnitř „půlkruhu“

Víceúhelník kolem stromu

Konstrukce kruhové lavičky vlastně není nic těžkého. Nejjednodušší na výrobu je lavička sestavená ze šesti shodných lichoběžníkových dílů, v rozích sešikmených pod úhlem 60 respektive 120 stupňů. Jednotlivé segmenty je potřeba podepřít nohami, obvykle zpevněnými trnoží, která však není podmínkou. Pokud budete vyrábět lavičku k hodně starému stromu s mohutným silným kmenem, se šestiúhelníkem si nevystačíte. Velikost úhlů, pod nimiž bude třeba díly mnohoúhelníku seříznout, přepočítejte podle potřeby.

K dostání jsou i lavičky z kovu. Ne vždy je nutné je umístit ke stromu, jsou i jiné možnosti…

Lavičku můžete nechat zcela bez opěradla nebo ji pro větší pohodlí opěradlem doplnit. Jednotlivé díly spojte k sobě kovovými úhelníky či spojkami. Posezení budujte tak, aby kolem stromu zbylo dost místa na jeho růst.

Dokonalý kruh sice doma nevyrobíme, ale tento typ kruhové lavičky lze koupit

Kruh a půlkruh

Kruhová lavice z ohýbaného dřeva vypadá o něco elegantněji, v domácí dílně ji však nevyrobíte. Najdete ji ale v nabídce několika obchodů se zahradním nábytkem. Často se prodává jako půlkruh, kolem celého stromu je tedy potřeba objednat ji dvakrát. Cena se obvykle odvíjí od kvality použitého dřeva na výrobu.

Lavička pod mohutnou lípou čeká, až se na ní po práci sejdou lidé na kus řeči

Kromě lavic ze dřeva je někdy možné narazit i na lavičky z kovu – litiny či hliníku. Pokud po takové toužíte, podívejte se na nabídku zahraničních obchodů.

 

 


Text: lžič; foto: J. Hejzlar a archiv

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek