Rozmanité tvoření u sv. Prokopa

Pro chráněnou dílnu svatý Prokop je hlavní činností praní prádla. Hodně času však zdejší klienti věnují i rukodělné tvorbě. Vznikají tu ojedinělé šperky, hrnky, talíře a další produkty.

Chráněnou dílnu svatý Prokop u červeného javoru v Dolních Počernicích na okraji Prahy založilo před patnácti lety občanské sdružení Sluneční zahrada spolu s Integračním centrem Zahrada. Důvodem vzniku dílny bylo mimo jiné postupné začleňování lidí s mentálním a kombinovaným postižením do většinové společnosti. „Název vznikl podle obrazu Svítání, který namalovala Martina Špinková a který visí na zdi v naší ergodílně. Je na něm znázorněn svatý Prokop orající čertem. Druhá část názvu odkazuje k červenému javoru, který zdobí naši zahradu a byl vysazen na počest založení dílny,“ vypráví ředitelka dílny Gabriela Zdražilová. Dílnu pravidelně navštěvuje patnáct klientů – devět dívek a šest chlapců – ve věku dvacet až čtyřicet let. „V první řadě se snažíme o udržení dovedností, se kterými k nám přišli a které využijí v běžném životě, zejména jde o úklid, komunikaci, mytí nádobí, práce na zahradě nebo sebeobsluhu při stravování a hygieně. Dále je čeká práce v prádelně a tvorba širokého sortimentu výrobků,“ uvádí vedoucí dílny a připomíná, že k ostatním aktivitám, kterých se klienti účastní, patří i hipoterapie, výroba keramiky, nácvik divadelních představení a spolupráce s Mental Power Prague Film Festivalem.

Hrnky, talíře, misky a další porcelánové a skleněné předměty tu zdobí zapékacími barvami

Klíčová prádelna

V posledních době se pro dílnu z Dolních Počernic stává klíčovou činností praní prádla. „Jde o jeden z důležitých zdrojů našich příjmů, bez kterých bychom nemohli fungovat. Vzhledem k tomu, že dáváme přednost kvalitě před kvantitou, je zájem o služby naší prádelny velký. Pereme jak pro širokou veřejnost, tak pro hotely, penziony a zdravotní zařízení. Klienti se zde naučí zacházet s pračkou, sušičkou, mandlem i žehličkou. Procvičí si tu vyplňování paragonů, počítání, skládání prádla a práci na kalkulačce,“ vyjmenovává ředitelka a dodává, že do budoucna by chráněná dílna ráda provoz prádelny ještě rozšířila. Spokojených zákazníků totiž přibývá a kapacita už není dostačující. „Hledáme vhodné prostory, kde bychom mohli vytvořit pobočku naší provozovny, a nabídnout tak dalším klientům s mentálním a kombinovaným postižením pracovní a terapeutické uplatnění,“ uvádí Gabriela Zdražilová.

Dekorování triček barvami na textil vyžaduje zručnost i soustředění

Klienti dílny jsou šikovní, vyrábějí například svíčky ze včelího vosku

Šití baví dívky i chlapce

Když zaměříme pohled do ergodílny, zjistíme, že ani v ní zdejší klienti nezahálejí. Pracuje se tu s textilem, sklem a porcelánem, ale i s papírem, včelím voskem, keramickou hlínou, glycerinovou hmotou a s přírodními materiály. „S textilem pracujeme nejčastěji formou malování, batikování a savování. Takto zdobíme trika, zástěry, tašky a prostírání. Naše klientky jsou šikovné a některé výrobky si samy ušijí na šicím stroji – jde třeba o zástěry, chňapky nebo o potahy na polštářky. Šití je totiž další činnost, kterou se u nás mohou klienti naučit. V našem kolektivu není šití oblíbené pouze mezi dívkami, ale i chlapci zde mají svého zástupce, kterého šití velmi baví,“ těší Gabrielu Zdražilovou.

Na své krásné výrobky jsou tu právem hrdí

Nejlépe jdou na odbyt sezónní dekorace, například ty velikonoční

Šperky jsou žádané

Na sklo a porcelán malují klienti různé ornamenty a obrázky. Používají k tomu zapékací barvy a kontury. Další možností je zdobení pomocí washi pásek, se kterými mohou dobře pracovat i méně zručnější klienti. „Ze skleněných a porcelánových výrobků jmenujme především nádobí – hrnky, talíře, misky, květníky, tácky, vázy, svícny a letošní novinku – lampičky. Také výroba šperků je v naší dílně velice oblíbenou činností. Kompletujeme jednotlivé části náušnic, náhrdelníků, náramků a přívěsků na krk a pro zákazníky připravujeme i speciální kolekce náušnic a náhrdelníků, které jsou velmi žádané,“ podotýká Gabriela Zdražilová.

Z obyčejného zápisníku tu klienti dokážou vykouzlit nazdobený originál

Svíčky i mýdla

V dílně se pracuje i se včelím voskem. Z něj tu vyrábějí svíčky různých tvarů a velikostí, o které je velký zájem. „Z keramické hlíny pak vyrábíme s klienty mimo jiné knoflíky, zápichy, popelníky, aromalampy a mnoho dalších výrobků. Zákazníci také oceňují glycerinová mýdla. „Jejich výrobu a konečný vzhled bychom mohli přirovnat k alchymii. Je zapotřebí nanést jednotlivé vrstvy ve správný čas, jinak se smíchají, nebo naopak nespojí a výrobek je zničen. Používají se do nich různé druhy vonných esenciálních olejů, díky kterým pak mýdla příjemně voní,“ vypráví paní ředitelka.

Bloky a bločky

Při tvorbě sezónních výrobků se využívají především přírodní materiály. Na jaře tu pletou pomlázky a velikonoční košíčky s živými květinami, v čase vánočním vyrábějí různé typy adventních věnců. „Dalším sortimentem v naší prodejně jsou zdobené bloky a bločky, které nabízíme i s propisovací tužkou. Zápisníky zkrášlují klienti různými samolepkami, washi páskami, barevnými papíry a dalšími ozdobami. Připravujeme i jarní, vánoční nebo dětské sady. Mnohé firmy si u nás objednávají tyto výrobky se svým logem. Také jsme vyráběli bloky jako odměny pro sportovní kluby,“ říká ředitelka chráněné dílny.

V chráněné dílně sv. Prokop u červeného javoru vzniká spousta krásných věcí

Vlastní fantazie

Když nejde o zakázku s jasným zadáním, nechávají v dílně klientům při výrobě volnou ruku. „Samozřejmě je potřeba určité vedení, ale hlavní idea a rozložení dekorativních prvků, volbu šablon, barev a motivů, třeba u zdobení bločků nebo malování na textil, je skutečně jen na jejich vlastní fantazii,“ vypráví Gabriela. Platí také, že každého klienta baví vyrábět něco jiného. Některým vyhovuje spíše jednotvárná činnost, jiní dávají přednost kreativní tvorbě s větším rozsahem možností. Radost z hotového díla mají ale všichni stejně velkou. Výrobky z Chráněné dílny svatý Prokop u červeného javoru se dají zakoupit v krámku v Dolních Počernicích nebo na některém z mnoha trhů, kterých se dílna pravidelně účastní. „Zboží vyrábíme i přímo na objednávku. Asi nejvíce se prodávají sezónní dekorace, ať už velikonoční nebo vánoční. Dále pak svíčky ze včelího vosku, zdobené bločky, mýdla a šperky,“ uzavírá Gabriela Zdražilová.


Kontakt

Chráněná dílna sv. Prokop u červeného javoru
Svatoňovická 587
190 12 Praha 9 – Dolních Počernice
E-mail: dilna.prokop@seznam.cz
Web: https://dilnaprokop.webnode.cz/

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv chráněné dílny sv. Prokop

Další články

Šibori – šitá batika

Šibori – šitá batika

Naučte se s námi klasickou techniku šibori a vytvořte si krásný batikovaný šátek s geometrickým vzorem. S naším návodem krok za krokem to hravě zvládnete.

Celý článek

Kameník Jakub Vorel: Kámen je hravý

Kameník Jakub Vorel: Kámen je hravý

Navazuje na práci svého dědy i otce. Umělecký kameník Jakub Vorel z Roztok u Jilemnice se specializuje na vytváření bytových doplňků z kamene. Jak vznikají šachy, hodiny, poháry, šperky různých tvarů a barev nebo kamenné intarzie obrazů?

Celý článek

Porcelánová mozaika

Porcelánová mozaika

Už jste někdy zkoušeli vytvářet mozaiku? Můžete se do toho pustit s námi podle návodu, který jsme pro vás připravili. Zužitkujete při tom například rozbitý talíř s pěkným dekorem.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.