Vrána kráká: naše výrobky předem pečlivě prověřujeme

Na počátku dnešní sociální firmy se zvukomalebným názvem Vrána kráká stála Malá tvůrčí dílna. Právě na tomto webu si lidé mohli koupit první modely speciálních houpacích vaků, které vznikaly pod rukama Hannah Kodadové. Na její popud vznikly i první UBI kalhoty, ideální pro práci na zahradě nebo u domu.

Sociální firmu se zajímavým názvem Vrána kráká jste založila loni v květnu. Co vás k tomu vedlo?

Firma Vrána kráká navazuje na mou dřívější činnost, kterou jsem provozovala jako OSVČ. Pro změnu jsme se rozhodli proto, že chceme zaměstnávat lidi se zdravotním hendikepem a nabídnout jim práci v regionu, kde chybí chráněná dílna. Onen chráněný prostor ale v tuto chvíli existuje pouze virtuálně – doslova, protože právě teď se kreslí a připravuje projekt výstavby malé tvůrčí dílny, kde budeme zaměstnávat lidi znevýhodněné na trhu práce. V dílně se budou výrobky stříhat a připravovat pro šicí dílnu a ušité ještě dokončovat v detailech, například se tu budou přišívat knoflíky. Dále se zde bude žehlit a přitom kontrolovat kvalita ušití a následně vše kompletovat pro distribuci.

Vrána kráká má do budoucna velké plány

Jedním z originálních výrobků, které nabízíte, jsou houpací vaky pro děti. Co vás k výrobě vaků přivedlo?

Vznikly z naší vlastní potřeby. Můj nejmladší syn se narodil s vrozenou vývojovou poruchou. Lékař specialista nám doporučil, abychom nahradili klasickou postýlku s rovnou podložkou spaním „v klubíčku“. Doslova, abychom ho přes den třeba nechávali spát v autosedačce, která by mu znemožnila dostat tělíčko do spastického záklonu. Tehdy jsem ušila první vak. Syn spal ve vaku až do svých dvou let. Postýlku vůbec neměl. Později mi dobrou službu vaku posvětila i synova logopedka, která vak označila jako výbornou pomůcku pro bazální stimulaci vestibulárního aparátu, který se významně spolupodílí na vývoji řeči.

Jaký je o vaky zájem?

Ptají se na ně rodiče, kteří se zajímají o zdravý vývoj svého dítěte a shánějí si informace na internetu. Modely, které vyrábíme, jsou výhradně z českých materiálů nejvyšší kvality. Použité tkaniny jsou vysoké gramáže (300 g/m2), používáme pevnostní průmyslové nitě, šité spoje, karabiny s nosností do 100 kg a pružinu s nosností do 28 kg podle ČSN. Všechny modely vaků jsme nejdříve testovali na vlastních dětech. Proto víme, že bez problémů unesou až 45 kg. Přesto jsme si vědomi, že to jsou „jen“ nerelevantní údaje. Proto jsme vaky poslali do testovací laboratoře, abychom přesně znali jejich parametry. Nyní čekáme na výsledky.

Houpací vaky, které vyrábějí, podporují zdravý vývoj dětí

Také šijete speciální kalhoty pro ženy, takzvané UBI kalhoty. Čím jsou specifické?

Jsou to venkovní kalhoty, které si můžete vzít na práci na zahradě, na výlet, na procházku se psem nebo na kafe s kamarádkou. Jejich předností je slušivý, pohodlný střih s velkými a dobře dostupnými kapsami. První kusy vznikaly z mé vlastní potřeby. Opravovali jsme domek a já jsem v obchodech nenašla pracovní kalhoty, které by byly zároveň hezké i pevné, měly dostatečně velké kapsy a především slušely mé kypré postavě. Ušila jsem si své vlastní, postupně pak vylepšovala střih a postavení kapes, až to bylo to správné.

Z jakého jsou materiálu?

Ze 100% bavlněného materiálu vysoké gramáže. Do kapsy můžete sáhnout, i když podřepnete, nebo si kleknete. Jsou volné a pohodlné a mají pevný slušivý střih. Vyrábíme jen malé kolekce Prette-a-Porter, ale šijeme je s nadšením. Jsme si vědomi toho, že naše výrobky ocení především ženy, které mají styl a kterým záleží na tom, jak vypadají i při práci.

Pohodlné kalhoty jsou vhodné pro práci na zahradě i na výlet

Dočkají se kalhot z vaší dílny jednou i muži?

Pracovní oblečení pro muže je na českém trhu zastoupeno širokou škálou všech možných barev, střihů, hrubosti i druhů materiálů. Není naší cílem se do této kategorie pasovat. Ale zdá se mi, že muži jsou kupodivu více než ženy ochotni koupit si kvalitní „montérky“. Od českých žen často slyším otázku: „Na co kalhoty? Na zahradu mi stačí tepláky.“ Tomu nerozumím. Já trávím při práci na zahradě i doma hodně času a cítím se sama mnohem lépe, když jsem dobře oblečená. Vyhovuje mi, když je oblečení zároveň účelné – dobrý střih, velké kapsy, do kterých se snadno dostanu. Naštěstí potkávám i ženy, které mají stejnou filozofii a záleží jim na sobě. Je jich však méně.

Budete sortiment dál rozšiřovat?

Ve zkouškách máme další oblečení, které uvedeme na trh po doladění střihových, užitných i designových vlastností v průběhu příštích let. Všechny modely nejdříve jednu sezonu testují zkušební osoby – podle jejich poznámek a tipů k vylepšení modely doladíme a pak teprve uvedeme na trh. Naším cílem je vyrábět nejen oblečení hezké, ale i praktické, které bude dobře sloužit svému účelu. Postupujeme pozvolna, krok za krokem. Naše výrobky jsou svým způsobem specifické. Jejich kvalitu jsme sami prověřili v praxi.

V dílně zužitkují i odstřižky látek na výrobu textilních drobností

Zpracováváte také zbytky látek. Daří se vám spotřebovat skoro všechno?

Zatím ano, skutečně spotřebujeme skoro všechen materiál. Uvidíme ale, co přinese čas, až se nám podaří naplnit výrobu hlavních produktů a odstřihů bude víc.

Jaké výrobky díky této filozofii vznikají?

Menší zbytky barevných látek sešíváme do patchworkových dek pro děti. Větší zbytky z výroby houpacích vaků využíváme na výrobu vaků-batůžků a z nejmenších kusů jsou podhrnkáče – podložky pod hrnek plněné voňavými bylinami ze zahrady.

Zbytky látek poslouží i na výrobu voniček do prádla

Dají se vaše výrobky koupit jen na webu, nebo jste k vidění i na trzích?

Obvykle jen na webu, občas ale jezdíme i na řemeslné trhy. Na trzích se prodávají spíše drobnější věci. Navíc většina lidí se chodí na trhy pobavit, peníze se utrácí více za jídlo než za výrobky. To je zkušenost nejen naše, ale sdílíme ji i s dalšími výrobci. Čím dál více lidí raději nakupuje z klidu domova přes internet. Trhy vnímáme spíše jako společenskou událost, kde se s lidmi potkáme, hovoříme s nimi o výrobcích, o firmě, o tom, co je zajímá. Je to inspirativní i proto, abychom věděli, kterým směrem se ve výrobě dále ubírat. Nemáme v plánu na trhy expandovat. Věříme, že naše výrobky si svoje zákazníky najdou. Jsme si vědomi toho, že nevyrábíme věci, které jsou pro každého. Proto vyrábíme jen malé kolekce.

Jaké máte ohlasy od žen, které si výrobky koupily?

Šití vaků i kalhot je krásná smysluplná práce. Máte v rukách hotový výrobek a pak ho vidíte oblečený na někom jiném. Nebo mi pošlou zákazníci fotku vaku u nich doma a to je dvojnásobná radost. Naši zákazníci jsou spokojení. Svědčí o tom to, že u nás nakupují jejich známí, kterým nás doporučili.

Střih kalhot si pochvalují i ženy plnějších tvarů

Proč jste zvolili název Vrána kráká?

Ten název přišel s písní. Vybírali jsme název, který by dobře zněl, byl snadno zapamatovatelný a ladil by s tím, co děláme. A taky, aby měl volnou doménu na internetu. Přitom mi vzadu v hlavě pořád zněla zhudebnělá báseň Bohuslava Reynka, kde se zpívá: „Na silnici vrána kráká…,“ až jsem si to zazpívala nahlas a Vrána kráká byla na světě.


Vrána kráká, s. r. o.

Hannah Kodadová
Veliny 114
534 01 Veliny
E-mail: hannah.kodad@gmail.com
Mobil: 777 171 478

Kalhoty prošly před výrobou pečlivým testováním


Text: Andrea Skalická; foto: Vrána kráká, s.r.o.

Další články

Chodíme jen ve vlastních botách

Chodíme jen ve vlastních botách

Žijí na statku v Novohradských horách a už patnáct let se věnují obuvnickému řemeslu. Otto Krása navazuje na práci svého dědečka, který si živil jako obuvnický modelář. Jeho žena Linda, i díky zkušenostem z dílny, vystudovala design obuvi. I když mají napilno, na rozhovor si nakonec udělali čas oba.

Celý článek

Dejte dřevu patinu

Dejte dřevu patinu

Dřevo můžeme pomocí různých technik upravit tak, aby získalo zdánlivě zašlou a věkovitou patinu. Lépe pak souzní s interiérem starého domu a dotváří nostalgickou atmosféru.

Celý článek

Kouzlo patchworku

Kouzlo patchworku

Půvab patchworkových přikrývek, polštářů, ubrusů a dalších doplňků určitě okouzlí každého, kdo se s nimi setká. A možná i dostane chuť se této technice věnovat.

Celý článek

Perníkářství nás naplňuje

Perníkářství nás naplňuje

Pokud jste někdy navštívili Perníkovou chaloupku u Kunětické hory, dost možná jste se setkali s manželi Martinou a Alešem Vostřezovými. Ve své dílně, která je součástí zážitkového Muzea perníku, společně pečou v ručně vyřezávaných formách staročeské dekorativní perníky. Snaží se tak udržet pozapomenuté řemeslo našich předků.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.