Kreativní liberecký D. R. A. K.

Domov, rodina, aktivita a komunikace – první písmena těchto slov tvoří název občanského sdružení D. R. A. K., jehož klienti se v chráněných dílnách věnují tvořivé práci s textilem a dalšími materiály.

Občanské sdružení D. R. A. K. bylo založeno před třinácti lety v Liberci. Pomáhá lidem s tělesným postižením, seniorům, dětem i rodinám, které se ocitly v nepříznivé životní situaci. Jeho součástí jsou hned dvě chráněné dílny. Zaměstnání tu našlo 30 osob se zdravotním postižením.
D. R. A. K. pomáhá lidem v nouzi v mnoha oblastech, my se ale zaměříme právě na chráněné dílny. Ty se povedlo postupně zřídit poté, co D. R. A. K. získal objekt v liberecké Oblačné ulici. „Programem dílen je práce s textilem, kůží a jinými přírodními materiály. Jedna z dílen se specializovala na šití, strojové vyšívání a nažehlování na textil. Druhá dílna, která je určena pro těžce zdravotně postižené zaměstnance, se věnuje zpracování papíru, textilu, plsti, kůže, dřeva, pedigu nebo korálků. Lidé se zdravotním postižením tu pracují také na dalších pracovních místech – jako sociální a administrativní pracovníci, grafici, prodejci, údržbáři objektu, baliči a logistici,“ říká předseda o. s. D. R. A. K., z. s., Ladislav Kořínek.

Hlavním programem libereckých chráněných dílen je práce s textilem

Šije se ručně i na stroji

V textilní dílně se pracuje jak na šicích strojích, tak v ruce. „Šijeme různé bytové doplňky, které nabízíme na e-shopu a prodáváme je na nejrůznějších akcích – trzích, poutích, při vánočních i velikonočních prodejích,“ popisuje jednatelka Lenka Bobvošová a pokračuje: „Dále jsou to zakázky firem, jež se nezabývají malovýrobou, kterou si pak zadávají u nás. Jsou to věci osobní potřeby: hygienické vložky, bederní pásy pro těhotné, rukavice pro včelaře, textilní obaly, kapsáře, zástěry a chňapky, ubrusy, povlečení – je toho nepočítaně,“ konstatuje moje průvodkyně dílnou. Součástí textilní dílny je i vyšívací centrum, kde vznikají výrobky na zakázku. Grafik komunikuje se zadavatelem výrobku a společně se musí shodnout na výsledku. „To je pro nás práce, do které se zapojují nejméně tři lidé – odborník na látky, odborník na techniku vyšívání a grafik. Samozřejmostí je pak finální kontrola výrobku,“ dodává Lenka.

V dílně se šijí i hračky

Když něco nejde, nevzdáváme se

Zajímavé výrobky vznikají i pod rukama lidí z dílny rukodělné. I tady se ručně šije a vyšívá, ale také se tu plete, pracuje s kůží, papírem, pedigem, korály či motouzem. „Také batikujeme textilie, zpracováváme plst, malujeme na sklo, používáme i ubrouskovou techniku, enkaustiku nebo ruční malbu na textil,“ říká Lenka Bobvošová, podle které baví klienty vše, co jde. „Když něco nejde, a lze se to naučit, nevzdáváme se,“ podotýká. Část zaměstnanců sem přišlo z uměleckých škol, kde se věnovali třeba malování na sklo nebo oděvní tvorbě, a tak při tvoření uplatňují i svou vlastní fantazii. Vznikají tak papírová přáníčka, obrázky, pomalovaná prkénka nebo hrnky, hravé a veselé kolíčky na prádlo či vařečky ve tvaru zajíce či včely, které se dají zapíchnout do květináče.

Originální malované hrnečky

Zvládli bychom toho víc

Do občanského sdružení D. R. A. K. i jeho chráněných dílen můžete přijít i na exkurzi. Výrobky se dají koupit v infocentru Liberec, na e-shopu o. s. D. R. A. K. a na nejrůznějších trzích. I když práce mají liberečtí dost, stáli by klidně o více zakázek. Věří, že by jim to pomohlo v jejich dalším rozvoji, protože peněz nazbyt nemají. Jejich touhou je výrobky a nápady patentovat, ale na to už jim finance vůbec nezbývají. „Hledáme dárce materiálů, které můžeme spotřebovat pro ruční i strojovou práci. Hlavně materiálů s certifikací, nejlépe odstřižků, odřezků, zbytků, ale i korálků nebo knoflíků. V textilní dílně nám aktuálně chybí speciální žehlicí prkno a různé denní pracovní nástroje, které se rychle opotřebí. Dále jsou to jednoduché stroje do dílny určené pro práci se dřevem. Nejvíce nás ale tíží absence parkoviště pro zdravotně postižené zaměstnance, naše klienty a účastníky volnočasových aktivit. Stavební povolení pro parkoviště už máme, teď hledáme finanční prostředky na jeho stavbu,“ říká Lenka Bobvošová, která věří, že parkoviště vznikne co nevidět.

Poradí si i s technikou patchwork

Dílna i ošatník v Tanvaldu

Vedle provozu chráněných dílen a poskytování sociálních služeb zajišťuje D. R. A. K. i řadu volnočasových aktivit, a to nejen ve svém sídle v Liberci, ale i v pobočkách v Tanvaldu, Hrádku nad Nisou a Turnově. „V Tanvaldu se nám letos v červenci podařilo otevřít chráněnou dílnu, kde je hlavním programem šití, práce s textilem a jiným přírodním materiálem. Dále je tu i sociální ošatník, v němž připravujeme a vydáváme ošacení pro lidi v nouzi. Nově se nám podařilo v této oblasti zaměstnat šest lidí se zdravotním postižením. Celkem tedy o. s. D. R. A. K. zaměstnává více než 60 osob na různých pozicích, kdy převažující část zaměstnanců jsou osoby se zdravotním postižením,“ těší Ladislava Kořínka.

Textilní polštář v podobě veselé kočky


Kontakt
Občanské sdružení D.R.A.K. z.s.
Oblačná 450/1
460 05 Liberec 5
IČO: 26636328
DIČ: CZ 26636328
Telefony:
485 105 349 – chráněná dílna
485 102 668 – sociální služby
E-mail:info@sdruzenidrak.org
Web: www.sdruzenidrak.cz

Vyrábějí zde i batikované tašky


Text: Andrea Skalická; foto: archiv o. s. D. R. A. K.

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.