FAKT-UM podporuje tradiční řemesla

Lidé se vracejí k tradičním řemeslům a rukodělná práce je baví. Právě toho si všimli tvůrci z Benešovska a Vlašimska, kteří se setkávali na webovém portálu fler.cz. Aby byli v kontaktu, založili občanské sdružení FAKT-UM. Dnes pořádají prodejní jarmarky, organizují kreativní kurzy a ještě podporují potřebné. Dost důvodů na to, dozvědět se o nich více.

Občanské sdružení FAKT-UM vzniklo v roce 2012. Tvůrci, kteří se tu sešli, zjistili, že tradiční řemesla a rukodělné práce nemají v jejich regionu žádné zázemí a pokusili se to změnit. A povedlo se. Založili občanské sdružení, v němž každý z členů ovládá nějakou techniku nebo řemeslo, které FAKT UMí – ať je to drátování, výroba a zdobení skla, technika Tiffany, pletení a háčkování, výroba šperků, koupelové kosmetiky, keramiky, výroba dřevěných hlavolamů a dekorací nebo pečení a zdobení perníčků.

Jarmarky táhnou

Společně také organizují prodejní jarmarky. „První kreativní jarmark s nabídkou rukodělných výrobků i ukázkami technik jsme v listopadu 2012 zorganizovali v prostorách Kulturního domu Blaník ve Vlašimi. Z akce se stala tradice a lidé, jak víme, jarmark vyhlížejí a každý rok se na něj těší,“ říká jedna z členek sdružení, Miroslava Ptáčková. O rok později proto přidali benešovský jarmark a v létě loňského roku převzali organizaci staročeského jarmarku v Českém Šternberku. Pořádali také jarmarky na Farmě Blaník či v Sázavě.

Dílny na trhu vítáme

A jak to na jarmarcích, pořádaných spolkem FAKT-UM, vypadá? „Snažíme se, aby tam bylo zastoupeno co nejvíce technik. To s sebou přináší i nepopulární krok odmítání prodejců, jejichž technika by se dublovala. Šanci zúčastnit se jarmarku má každý, kdo umí tvořit rukama a včas se přihlásí,“ říká za spolek Jana Gilchrist a pokračuje: „Prodejcům, kteří se na naše jarmarky hlásí, doporučujeme, aby svou techniku na místě i předváděli, případně aby měli pro návštěvníky připravenou dílničku. Na jarmarcích je tak zpravidla k vidění drátování, rytí skla, výroba šperků, zdobení perníčků nebo výroba koupelových solí či mýdel.

Společnost organizuje jermarky s rukodělnými výrobky

Podporujeme potřebné

Jedním z dalších cílů spolku je dobročinnost. V posledních dvou letech věnovali dobrovolné vstupné z kreativních jarmarků v Benešově na podporu malého útulku pro psy a kočky ve Čtyřkolech u Benešova. „Výtěžek II. Podblanického kreativního jarmarku putoval do vlašimské ParaZOO, kde jsme adoptovali želvu nádhernou. Každý rok se ve spolku bavíme o tom, koho podpořit. A každý z nás ví o někom potřebném. Komu pak peníze věnujeme, je výsledkem demokratické diskuze,“ upozorňuje Miroslava.

Pořádají i tvořivé kurzy

Tradiční jarmarky i tvořivé kurzy

A jaké plány má občanské sdružení FAKT-UM pro letošek? „Rádi bychom pokračovali v již tradičních projektech a podíleli se na organizaci Květinového dne v Sázavě a Staročeského jarmarku v Českém Šternberku. Ve Vlašimi a v Benešově chceme opět uspořádat kreativní jarmarky v předvánoční době,“ říká Miroslava Ptáčková. Kromě zmíněných jarmarků plánují i v letošním roce nabízet veřejnosti ve Vlašimi, Sázavě i v Českém Šternberku tvořivé kurzy, jejichž aktualizovaný seznam se dá najít na stránkách www.fakt-um.cz.

Zkusit můžete například paličkování

Kurzy popularizují řemesla

Tvořivé kurzy pořádají několikrát ročně proto, aby tradiční lidová řemesla zpopularizovali. Vedou je buď sami, nebo zvou lektory, kteří nejsou členy jejich spolku, ale svou techniku skvěle ovládají. „Už jsme zájemcům nabídli kurzy drátování, techniky Tiffany, enkaustiky, výroby vinutých perlí, háčkování, výroby šperku, tvorby originálních deníků nebo netradičního zdobení velikonočních vajíček. Největší zájem byl asi o vinuté perle nebo ruční výrobu deníků, ale i jiné kurzy se dočkaly příznivých ohlasů,“ říká Miroslava Ptáčková, podle které se poslední dobou tradiční řemesla zase dostávají do povědomí lidí. O rukodělné činnosti mají podle ní opravdový zájem lidé nejrůznějších věkových kategorií. „Ochotně se seznamují s technikami a rádi zkoušejí něco nového. To je pro nás radostným poznatkem,“ uzavírá.


FAKT-UM vítá další prodejce a nápady

Máte zájem o účast na prodejních akcích jako prodejce? Umíte zajímavou techniku a chcete se o svou dovednost podělit? Kontaktujte Spolek FAKT-UM, o. s., na adrese: Míru 42, 257 22 Čerčany. Email: info@fakt-um.cz. Další informace najdete na www.fakt-um.cz.


Text: Andrea Skalická; foto: Spolek FAKT-UM, o. s., Karel Chlumec

Další články

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Tipy pro úsporné a zdravé pěstování

Nemusíte mít zahradu, abyste se mohli pustit do pěstování rostlin pro zkrášlení svého prostředí i užitek z plodů. Využít můžete i balkon a vnější či vnitřní okenní parapety. Jako nádoby a pomůcky vám poslouží nejrůznější věci, které máte po ruce.

Celý článek

Bylinky pro detoxikaci organismu

Bylinky pro detoxikaci organismu

Detox organismu není žádné zázračné probuzení přívalem energie, ale spíše snaha o zrychlení metabolismu a podporu činnosti jater a ledvin, která vede k vyloučení škodlivin z těla.

Celý článek