V Atelieru 6tej smysl se nikdo nenudí

Divadelní kostýmy, kulisy, keramika, výrobky z ovčího rouna, tkané koberce, tašky, plstěné brože a šperky – to vše i mnohé další vzniká v tvůrčím Atelieru 6tej smysl ve Staré Boleslavi. Nahlédněte do něj spolu s námi!

Tvůrčí Atelier 6tej smysl založily Alexandra Oppová a Irena Dolejšová před pěti lety v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi jako výtvarně keramickou dílnu pro lidi s mentálním nebo jiným postižením. Dnes je to místo otevřené všem, kdo mají chuť poznat různé výtvarné techniky a odpočinout si od každodenního shonu. Dílnu navštěvuje patnáct lidí s postižením a zaměstnávají tu šest lidí na třech chráněných místech. Všichni pracují s nadšením a většina z nich dochází do atelieru už od samého začátku. Slouží jim hned tři terapeutické dílny – hudební, divadelní a výtvarná. „Připravujeme také dílny v rámci festivalů a výstav, které se zaměřují na tradiční řemesla. Spolupracujeme s polabskými muzei, městy a obcemi, městskými domy dětí, s divadelními spolky, školami a školkami v okolí,“ vypravují zakladatelky.

Zakladatelky atelieru 6tej smysl Alexandra Oppová a Irena Dolejšová

Můžete si tu půjčit divadelní kostýmy

Lidé s handicapem si mohou v atelieru vybrat činnosti podle svých schopností, které chtějí rozvíjet. Někteří dopoledne pracují na chráněném pracovišti, odpoledne se věnují hudebním či divadelním dílnám. Pro divadlo si šijí vlastní kostýmy, vyrábějí kulisy a píší vlastní scénáře. Divadlo je pro Atelier 6tej smysl důležitou aktivitou, po prázdninách by tu chtěli nacvičit a představit nové hudebně-dramatické představení, kterému dodávají náboj další dvě dobré duše – výtvarnice Lucie Třešňáková a lektorka hudby Radka Franců. Součástí atelieru je i půjčovna divadelních kostýmů, které tu byly vyrobeny. Kostýmy se nejčastěji využívají při tradičních zářijových Svatováclavských slavnostech, masopustech, dožínkách, muzejní noci, maškarních plesech nebo karnevalech.

Takto se pracuje na kolovrátku

Ovčí rouno si zpracovávají sami

Součástí Atelieru 6tej smysl je kromě již zmíněných tří terapeutických dílen také dílna tkalcovská. Pracuje se tu s ovčím rounem, které zde zpracovávají od samého začátku. „Ostříhanou vlnu si sami pereme, barvíme, češeme a spřádáme na kolovratu, a na tkalcovských stavech tkáme tkaniny. Sami určujeme barvy a ladíme barevné kombinace. Z natkaných vlněných látek pak šijeme tašky a další doplňky. Vlnu češeme na bubínkových česačkách a používáme k plstění,“ popisují Alexandra Oppová a Irena Dolejšová postup řemeslné manufaktury. Dodávají, že rády pracují i s netradičními materiály, například s rozstříhanou džínovinou a starými tričky. „Techniku plstění využíváme jak za sucha, tak za mokra. V prvním případě se jedná o různé dotváření masek, kostýmů a divadelních marionet, kdy se používají recyklované materiály a starší darované látky, třeba po babičce. Vznikají zde také autorské brože, ale i velké věci, postavy i zvířata pro děti,“ upřesňují moje průvodkyně a pokračují: „Šijeme i pomůcky pro nedonošené děti, které jsou plněné ovčím rounem a které miminkům velice vyhovují. Dále vytváříme různé loutky pro vzdělávací projekty – obří včely, brouky i draky.“

Mozaika z kurzu Když se snoubí hlína se sklem

Každý výrobek nese otisk svého tvůrce

Kromě tkalcovské dílny je součástí atelieru také dílna keramická. Zde přicházejí na svět andělé, betlémy, draci, dekorativní předměty, tácy, květináče, upomínkové dárky pro města a obce, vánoční dárky pro firmy, odměny a poháry pro sportovní kluby. Zajímá mě, zda mají klienti a zaměstnanci dílny možnost při práci využít svou fantazii nebo jsou-li výrobky striktně dané. „To záleží na zakázkách. Některé vyžadují dodržet přání zákazníka, ale dá se říci, že i když lpíme na technických postupech, každý výrobek nese otisk svého tvůrce,“ říká Irena Dolejšová s tím, že v terapeutických dílnách, tedy v dílně divadelní, hudební a výtvarné, ponechávají fantazii všech příchozích zcela volný průběh.

Práce na tkalcovských stavech vyžaduje soustředěnost a zručnost

Kurzy pro veřejnost lákají

Ateliér 6stej smysl také organizuje nejrůznější kurzy pro veřejnost. Mezi nejúspěšnější se řadí ty, na nichž se účastníci učili techniku Tiffany nebo mozaiky kombinující sklo a hlínu. „Stálicí jsou kurzy plstění, keramiky, práce na kolovrátku a tkalcovské techniky. Od začátku září chceme rozšířit nabídku výtvarných kurzů pro děti,“ dodává výtvarnice Lucie Třešňáková. V budoucnu se služby Atelieru rozšíří i pro klienty, kteří potřebují ke svému pohybu invalidní vozík, a proto zde budují bezbariérový přístup.

Obří včely pro vzdělávací projekty

Nové zakázky jsou pro nás výzvou

A jak jsou na tom v Atelieru 6tej smysl s financemi? „Nejvíce si vážíme spolupráce s městem Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a okolními obcemi, které nás zapojují do svých akcí. Před pouhými dary si však více považujeme zakázek, které nám zajistí práci a představují pro nás nové výzvy,“ podotýká Alexandra Oppová. Výrobky z Atelieru 6tej smysl si můžete prohlédnout a zakoupit přímo v dílně ve Staré Boleslavi. „Osobně se tu můžete setkat i s jejich autory. Naše práce je možné vidět na Fleru, různých akcích a festivalech,“ uzavírají zakladatelky Atelieru 6tej smysl.

S tvůrčími dílničkami se můžete setkat i v rámci různých festivalů (zde Den dětí)


Kontakty:

Atelier 6tej smyl
Maxe Švabinského 117/29
250 01 Brandýs nad LabemPokračuji v rodinné tradici
www.atelier6tejsmysl.cz
www.fler.cz/atelier-6tej-smysl

 

Plstění mají rády děti i dospělí

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Atelieru 6tej smysl

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek