Propojujeme českou invenci a indickou zručnost

Výtvarníci Anvita Jain a Kryštof Kříž ve svém pražském designovém studiu nabízejí výrobky, které vznikají většinou v Indii, odkud Anvita pochází. Některé techniky se totiž prý jinde na světě dělat nedají.

„V Indii je dlouhá umělecká tradice. A my na ni moc rádi navazujeme. I proto jsme se před třemi lety rozhodli studio Jain and Kříž otevřít a začít podnikat. S našimi spolupracovníky v Indii komunikujeme i na dálku, ale tak dvakrát do roka tam také jezdíme,“ vypráví mi Anvita, která oceňuje, že zároveň mohou s manželem navštívit její rodnou zemi, setkat se s rodinou a přáteli. Že jsou tamní lidé velmi zruční, potvrzuje i Kryštof. „V Indii necháváme vyrábět například ručně tkané koberce – ani nevím, jestli by to u nás někdo uměl. Také digitální tisk na látky je jednodušší dělat tam. Když chceme využít techniku dřevotisku, také se obracíme na indické výrobce, to je ostatně technika, která přímo z Indie pochází,“ popisuje Kryštof a ukazuje mi velké dřevěné raznice. Na jedné z nich je koník s reproduktory. „To je rádiokoník,“ usmívá se. Opodál je položený přehoz se stejným motivem. „Ten jsme navrhli tak, že na něj výrobci museli použít více raznic. Každou z nich potřeli jinou barvou a vznikla tahle zajímavá látka,“ popisuje. Dřevěné raznice z palisandru s nejrůznějšími motivy v designovém studiu také prodávají. O výrobek z Indie je poměrně velký zájem. „Nedávno tu byla paní, která s nimi tiskne na keramiku. Když se s raznicemi tiskne na látku, musí se potisk jen zažehlit a je hotovo,“ popisuje designér.

Potisk na přehozu vznikl s pomocí dřevěných raznic

U nás se šije

Mnohé výrobky vznikají ale také v Česku. Jde hlavně o originální oblečení. Anvita a Kryštof rádi spolupracují s českými módními návrháři. Když se šijí šaty, je podle nich rozhodně lepší být u toho. A protože mají od zákazníků na všemožné šaty, košile nebo župany pozitivní ohlasy, rádi by se právě na tento sortiment v budoucnu více zaměřili. „Chtěli bychom víc dělat letní oblečení, o které je velký zájem, ale nebráníme se ani celým kolekcím,“ plánuje Kryštof. Napadá mě, jestli si tu lidé mohou nechat ušít také něco na míru. „Ano, i to je možné, máme švadleny a krejčí přímo tady v Dejvicích,“ shodují se designéři. Jak při výrobě oblečení, tak dalších textilních produktů, se manželé snaží pracovat výhradně s přírodními materiály, s bavlnou, vlnou nebo lnem. „Chceme, aby šlo v co největší možné míře o ruční práci. Výrobky pak mají delší životnost, jsou unikátní a je na nich znát preciznost. Například když vyrobíte župan z ručně tkané bavlny, má úplně jinou kvalitu než ten, který se vyrábí z bavlny vyráběné na stroji. Velmi dobře absorbuje vlhko, je velice příjemný na tělo, není cítit a rychle schne,“ popisuje Anvita. V Praze vzniká i krásné povlečení nebo závěsy, do interiéru je opět možné vše připravit na míru a pro spokojenost zákazníků, kteří se k nám často vracejí.

Povlečení a závěsy tu vyrábějí i na přání

Jako doma

Stojíme v prostorách, kde původně sídlilo vetešnictví. Anvita a Kryštof prostor sami před třemi lety během tří a půl měsíců kompletně, ale citlivě zrekonstruovali. A sami se na přestavbě podíleli. Kdo sem přijde, musí se cítit dobře, vlastně skoro jako doma. Visí tu závěsy, na ramínku jsou originální šaty, v policích složené přikrývky, na zdech originální autorské fotografie a kresby. Kryštof otevírá starobylou skříň a vytahuje z ní návrhy koberců. Jsou jednobarevné, s jednoduchým vzorem, který vznikl na základě kresby Kryštofa. „Na finální podobě ještě pracujeme. Každý rok se zúčastňujeme veletrhů v Paříži, kde nás oslovují odběratelé. Díky tomu se nám daří prodávat také ve Francii nebo v Belgii. Je to ruční práce, každý kus je originál,“ vypráví Kryštof.

Polštářek v podobě takzvaného rádiokoníka

Jeden motiv, více užití

Na mnoha výrobcích je Anvitou vytvořený motiv veselých obličejů. „Využila jsem tvar, který původně pochází z Persie. Hodně se používá třeba na zábradlí, kobercích, závěsech a podobně,“ vypráví autorka návrhu, který teď designéři rozpracovávají dál a používají jej na nejrůznějších výrobcích – od ručně tkaných polštářů přes stínidla na lampy až po podložky pod hrnek nebo pohlednice. „Nejdřív Anvita motiv kreslila rukou – nekonečnou množinu legračních obličejů, jakoby karikatur. Postprodukce pak probíhala v počítači pro potřeby digitálního tisku, ale třeba na polštářích je motiv ručně vyšívaný. „S tím ještě nejsem spokojená. Ten obličej má být veselý, a tady vyšel smutně,“ zaměřuje se Anvita na detail a prozrazuje tím, jak moc záleží partnerům na dobře odvedené práci.

Textil zdobí originální motivy

Mix kultur

Na většině návrhů pracují Anvita a Kryštof společně. Občas se proto do jejich tvorby vmísí indické rysy, občas české. Právě odlišnost kultur je pro ně důležitou inspirací. „Někdy je těžké říct, kde končí Indie a začíná Evropa. Jsme s Kryštofem takové zmixované identity, a tak je naše práce mixem kultur také. Pro mě je zajímavější žít v rozličných kulturách, než se někde narodit a tam po celý život zůstat. Ta nestálost je zábavnější,“ líčí Anvita, z jejíchž úst tu a tam zaznívá i čeština. „Tomu nejpodstatnějšímu v češtině rozumím a zvládám i jednoduchou konverzaci. Ale je těžké mluvit gramaticky správně. Toho jsem ještě nedosáhla,“ usmívá se sympatická tmavovláska, která i do budoucna plánuje s manželem a synem zůstat v Praze. Mám to tu stále raději. Stále více si zvykám na zdejší kulturu, učím se jazyk, takže se cítím příjemněji. Všechno je pro mě jednodušší,“ těší Anvitu.

V pražském studiu si můžete vybrat z oděvů, přikrývek, polštářů a dalších kousků

Životní peripetie

Anvita a Kryštof se poprvé potkali před 13 lety při studiích na umělecké škole v Birminghamu. Za svůj vztah ale museli kvůli odlišným kulturám bojovat. „Chtěli jsme být spolu, ale bylo to složité. Po studiích jsem se vrátila zpět do Dillí. Kryštof žil v Londýně, teprve později se vrátil do Prahy. Velmi dlouho jsme se neviděli a moji rodiče se dokonce podle indických zvyklostí pokusili sjednat mi předem domluvený sňatek. Nakonec se ale vše v dobré obrátilo. Rodiče se s Kryštofem smířili a naši svatbu akceptovali. Dnes jsou spokojení, často sem jezdí a velmi nás podporují,“ popisuje nelehké životní peripetie Anvita. Teď se tak mladí manželé soustředí na to, aby se jim dobře vedlo i v podnikání. „Důležité pro nás je prodávat nejen u nás, ale i v zahraničí. U nás se dají naše výrobky sehnat i v obchodě Czech Labels v Centru Chodov a naše zboží nabízejí také další čtyři obchody v Praze,“ vyjmenovává Kryštof. I když mají také e-shop, zjistili, že právě při jejich práci je nesmírně důležitý přímý kontakt se zákazníkem. „Člověk si může například látku osahat a sám si řekne, co z naší produkce by mu nejvíc vyhovovalo,“ uzavírá Kryštof Kříž. Toužíte-li po něčem originálním, můžete tak učinit i vy, třeba právě tady, v pražských Dejvicích.

Některé výrobky vznikají přímo v Indii pod rukama tamních zkušených tiskařů


Jain and Kříž
Kyjevská 4, 160 00 Praha 6
Telefon: +420 777 822 773
E-mail: sales@jainandkriz.com
Web: www.jainandkriz.com


Text: Andrea Skalická; foto: archiv designového studia Jain and Kříž

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek